Młodzież wybierała prezydenta

3

Wielkimi krokami zbliża się druga tura wyborów prezydenckich. W najbliższą niedzielę odwiedzimy lokale wyborcze. Młodzież miała jednak okazję zagłosować już dwa dni temu.

W ramach akcji "Młodzi głosują" w wielu szkołach w naszym kraju odbyła się druga tura prawyborów prezydenckich.


Donald Tusk powinien być prezydentem. Takie są wyniki drugiej tury prawyborów prezydenckich przeprowadzonych wczoraj w raciborskim Gimnazjum nr 1. Szkoła jako jedyne gimnazjum w mieście wzięła udział w ogólnoposkiej akcji "Młodzi głosują". Spośród 552 gimnazjalistów uprawnionych do głosowania – zagłosowało 492 uczniów.


Na Donalda Tuska zagłosowało 337 gimnazjalistów, a na Lecha Kaczyńskiego swój głos oddało 127 osób. Okazuje się, że taka forma nauki bardzo się uczniom podobała. Twierdzili oni, że to dorośli powinni brać z nich przykład i liczniej przychodzić do urn wyborczych. Gimnazjaliści mówili również o tym, że w wyborach liczy się każdy głos i że należy korzystać ze swojego wyborczego prawa. A jak wyglądało to wczorajsze głosowanie? Trzyosobowa gimnazjalna komisja wyborcza odwiedzała uczących się w klasach kolegów i koleżanki. Przerywając – za zgodą nauczyciela – prowadzoną lekcję, rozdawali karty wyborcze. Gimnazjaliści zaznaczali nazwisko kandydata i wrzucali karty do urny. To były kameralne wybory, dlatego nie trzeba było sprawdzać legitymacji – mówił Jacek Ślączka z klasy III b, członek komisji wyborczej. Urny przyszły do głosujących, a samo głosowanie przebiegało bardzo sprawnie. Jak się okazuje frekwencja nie była jednak uzależniona od owej "wędrówki urn i komisji wyborczej". Podczas pierwszej tury wyborów – pomimo tego, że uczniowie musieli sami pofatygować się i odwiedzić specjalnie przygotowany lokal wyborczy – frekwencja była równie wysoka – zapewniali wczoraj członkowie szkolnej komisji wyborczej.


Koordynator całej akcji, Krystian Paletta – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – również zadowolony był z wyborów – Myślę, że za cztery lata nasi uczniowie skorzystają ze swojego prawa i wezmą udział w wyborach. Nauczyciele przygotowali uczniów do wzięcia udziału w prawyborach, prowadząc lekcje dotyczące wyborów. Rozmawialiśmy o tym czym są wybory, jak wyglądają, poruszaliśmy również – na lekcjach wiedzy o społeczeństwie – tematy związane z samym sposobem przeprowadzania kampanii wyborczej. Myślę, że to zaowocuje w przyszłości.


Projekt "Młodzi Głosują" prowadzony jest od 1995 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach parlamentarnych wzięło udział 1300 szkół z całego kraju. W wyborach prezydenckich było ich już ponad 1800.


Marzena Farana – Radio Vanessa

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. BYŁO SUPER,WZBUDZIŁO DUŻE ZAINTERESOWANIE, SZCZEGÓLNIE OSÓB STARSZYCH.OGÓLNIE POWINNO BYC WIECEJ TAKICH IMPREZ.POZDROWIENIA DLA POMOCNIKÓW IMPREZY Z MEDYKA W RACIBORZU PA PA

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here