Jubileusz Zespołu Szkół Ekonomicznych

0

„W komercyjnym świecie trzeba być odważnym i mądrym. Odważnym, by być wiernym samemu sobie i kierować się własnymi zasadami, podejmować ciągle nowe wyzwania. Mądrym, by nie dać się zwieść temu, co powierzchowne i nietrwałe, by nie ulec manipulacjom kultury masowej i środków przekazu.” Tymi słowami do swoich uczniów zwrócił się dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu Zenon Sochacki na akademii z okazji 60-lecia szkoły.

Historię szkoły, jej etapy rozwoju i sukcesy przedstawił w swoim przemówieniu dyrektor placówki. Odwołując się do słów dyrektora Sochackiego, przemawiający poseł na Sejm Henryk Siedlaczek, gratulował zespołowi opracowującemu wizję szkoły, która to sprawdza się w trudnych dla szkolnictwa czasach. Życzył, by żadne zawirowania nie doprowadziły, do tego by nie można było doczekać kolejnej rocznicy szkoły.
Na uroczystej akademii z okazji 60-lecia szkoły – na którą przybyli przedstawiciele władz oświatowych, włodarze miasta i powiatu, posłowie: A. Markowiak i H. Siedkaczek, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież i ich rodzice – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu Zenon Sochacki wyraził serdeczne podziękowania i słowa uznania swoim poprzednikom, którzy, kierując zespołem odpowiedzialnych pedagogów, budowali tradycję szkoły i pomnażali jej dorobek.


Szczególnie uhonorowano obecnych na uroczystości 60-lecia poprzednich dyrektorów placówki: Marię Mrzygłód, Zygmunta Noworytę, Franciszka Jaskota. Każdy z nich zebrał owacje na stojąco i każdemu z osobna odśpiewano „100 lat”.„Krajobraz szkoły nie tylko tworzą znajome mury, ale głównie ludzie: uczniowie, nauczyciele, rodzice. W ich codziennych relacjach wykuwana jest tradycja, której podstawą są rzetelna wiedza i umiejętności owocujące w dorosłym życiu.” Przekazała zastępca dyrektora Delegatury M. Lipińska.

I o tej tradycji traktował program artystyczny przygotowany przez młodzież ekonomika pod kierunkiem prof. Violetty Man. W programie zebrana publiczność spacerowała wraz z aktorami przez lata historii działalności szkoły.
„Historia naszej szkoły wplata się ściśle w historię Europy. Rok 1945 powitaliśmy jako rok zakończenia wojny. Byliśmy wtedy zwyczajną Handlówką.” I tak poczynając od 1945 roku, przez lata dyktatury i szalonego rock and rolla, lata siedemdziesiąte z „Małgośką” w tle i osiemdziesiąte z „Murami” aktorzy poprowadzili widzów po współczesność. Występ kończyli: „Chciałoby się, żeby młodzi pozostali w kraju, a Europę i cały świat poznawali podczas studiów na renomowanych uczelniach i na wycieczkach. Do tego i blisko, i daleko.”

- reklama -

Program wzbogacił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha”. Po akademii recital dał zespół „Miraż”, a goście wzięli udział w pokazie mody kolekcji jesiennej salonu „Gabriela”.

/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here