Wigilia Bożego Narodzenia

0

Wigilia Bożego Narodzenia (z łac. vigilia – czuwanie, straż), obchodzona w kościele katolickim 24 grudnia, w kościołach wschodnich 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.


/Więcej zdjęć stajenek w dziale EDUKACJA/
.


Uroczystą kolację tego dnia nazywaną również wigilią, bożym obiadem, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy) rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki od


łamania się opłatkiem. Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku. W wielu krajach nie ma takiego znaczenia. Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji. W wielu krajach nie ma postu, ani Pasterki, jak np. w USA, natomiast w Holandii pasterka jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są pełne.
W Wielkiej Brytanii praktycznie Wigilii nie obchodzi się. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami.


Wigilii nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.


We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas Wigilii jada się mięso, zwłaszcza indyka.


W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę a na zakończenie ryż z owocami.


W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka, a w Niemczech kiełbaski i sałatka kartoflana.


Boliwijczycy w Wigilię święcą własnoręcznie wykonane figurki. Następnie trwa całonocna zabawa.


W Kolumbii świętuje się już od 8 grudnia, przystrajając krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się przez całą noc.


W Meksyku, gdzie święta są obchodzone w atmosferze religijnej, typowym zwyczajem jest piniata – zabawa polegająca na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami.


Na Filipinach przez cały okres Adwentu zdobi się domy i ulic i przedstawia się szopkę z udziałem aktorów.


W Kamerunie, gdzie święta przypadają na okres wakacji i wzmożonych prac polowych, Wigilia jest dniem wolnym; pali się wówczas ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.
/Źródło: internet/


- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here