Tusza a płodność i ciąża

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest szczególnie ważne dla kobiet. Wszelkie
zachwiania przemiany materii spowodować mogą w ich organizmach zaburzenia równowagi
hormonalnej, co z kolei odbija się na prawidłowym cyklu płciowym. Konsekwencją mogą
być nieregularne miesiączki i bezowulacyjne cykle, co znacznie utrudni lub wręcz
uniemożliwi zajście w ciążę.
Właściwa waga ciała jest jednym z warunków zdrowia człowieka. Zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia wskaźnikiem do obliczania masy ciała jest BMI (Body Mass Index):
BMI = masa ciała w kg/ wzrost w m do kwadratu.
BMI = 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała,
BMI > 25 – 29,5 – nadwaga,
BMI > 30 – otyłość,
BMI < 18,5 - niedowaga.
Jednakże, ze względu na osobnicze różnice w budowie, prawidłową masę należy zawsze ustalać indywidualnie.

Nieprawidłowa masa ciała rzutuje nie tylko na wygląd, ale i na zdrowie. Waga nieprawidłowa może być przyczyną lub objawem jakiegoś schorzenia. Dotyczy to zarówno niedowagi jak i nadwagi.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest szczególnie ważne dla kobiet. Wszelkie zachwiania przemiany materii spowodować mogą w ich organizmach zaburzenia równowagi hormonalnej, co z kolei odbija się na prawidłowym cyklu płciowym. Konsekwencją mogą być nieregularne miesiączki i bezowulacyjne cykle, co znacznie utrudni lub wręcz uniemożliwi zajście w ciążę.

Duża niedowaga może być spowodowana chorobą, tak modnym dziś intensywnym odchudzaniem się lub samą ciążą. W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet cierpi na nudności i wymioty, w tym powikłanie zwane wymiotami niepowściągliwymi. Prowadzi to do utraty masy ciała i wyniszczenia organizmu. Występuje wtedy niedobór składników budulcowych, witamin i mikroelementów koniecznych w prawidłowym rozwoju płodu. Szczególnie groźny jest niedobór witaminy PP (kwasu foliowego), sprzyja to bowiem występowaniu wad rozwojowych i wad systemu nerwowego. Zbyt niska waga ciała matki doprowadzić może do niedożywienia płodu. Dzieci takie z reguły rodzą się z niższą masą urodzeniową, łatwiej zapadają na infekcje, a w wieku późniejszym częściej występuje u nich cukrzyca i nadciśnienie.

Niekorzystna jest również nadmierna tusza kobiety. U otyłych znacznie częściej notuje się zaburzenia jajeczkowania. Nadmierna masa ciała ma też niekorzystny wpływ na skuteczność metod zapłodnienia pozaustrojowego. Otyła kobieta, planująca ciążę, powinna się do niej rozsądnie przygotować. Bezwzględnie powinna schudnąć. Ciąża w fizjologiczny sposób zwiększa masę ciała, a więc kobieta otyła lub ze skłonnością do tycia szczególnie powinna pilnować swojej wagi. Jej przyrost w czasie ciąży nie powinien przekroczyć 8 kg. Kobiety z nadmierną wagą ciała znoszą ciążę trudniej. Bardziej nasilone są u nich wszelkie związane z tym stanem dolegliwości. Skarżą się na żylaki, puchnięcie i bóle nóg oraz dolegliwości kręgosłupa. Mają kłopoty z chodzeniem i oddychaniem. Cierpią na zaparcia. Nadwaga sprzyja u nich występowaniu cukrzycy, nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego, a także infekcjom dróg moczowych. Utrudnia wykonywanie koniecznych badań, takich jak wysłuchanie tętna płodu czy USG. Ciąże kobiet otyłych znacznie częściej rozwiązywane są poprzez cesarskie cięcie. Jest to spowodowane zwiększoną u nich ilością powikłań zarówno w czasie ciąży jak i porodu. I tu jednak są problemy. Zwiększona masa ciała utrudnia gojenie się ran i obkurczanie macicy. Częściej też powoduje powikłania pooperacyjne.
Płody matek otyłych charakteryzują się dużą masą, a dzieci są w przyszłości zagrożone otyłością.

Jak widać prawidłowa waga ciała ma dla kobiety znaczenie nie tylko estetyczne. Jeśli chce bez komplikacji przechodzić ciążę i urodzić zdrowe dziecko, zadbać powinna o prawidłową masę ciała.

/skvar/
(www.forumginekologiczne.pl)

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here