Starosta po wizycie w Wrexham

Z wizytą w Hrabstwie Wrexham gościł Starosta Raciborski Jerzy Wziontek. Wizyta była okazją do omówienia dalszych kierunków współpracy partnerskiej pomiędzy Wrexham a Powiatem Raciborskim. Program wizyty Starosty Raciborskiego Jerzego Wziontka w Hrabstwie Wrexham, oprócz udziału w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, przewidywał szereg spotkań i wizyt mających na celu zapoznanie się z systemem opieki zdrowotnej i edukacji w walijskim samorządzie.

Starosta gościł w miejscowym szpitalu (Wrexham Maelor Hospital), gdzie zapoznawał się z systemem opieki zdrowotnej. Szpital posiada 700 łóżek, zatrudniając przy tym blisko 4,5 tys. osób.
Wziontek odwiedził też w Penley otwarty w marcu 2004 roku mały szpital, bo liczący 8 łóżek, dla Polonii. Tu spotkał się z jednym z polskich pacjentów. 97 – letni żołnierz Armii Brytyjskiej, który urodził się Dankowicach k/Wadowic, przeżył obydwie wojny światowe i pomimo sędziwego już wieku, opowiadał o tych historycznych wydarzeniach w najdrobniejszych szczegółach.


Szpital "polonijny" w Penley (na zdj. Starosta Raciborski i 97 – letni żołnierz Armii Brytyjskiej)

Biblioteka w Wrexham, półka z polską książką (na zdj. Starosta Raciborski)Spotkanie Starosty z Mayorem Wrexham Michaelem Edwardsem (na zdj. Starosta Raciborski wpisuje się do pamiątkowej księgi gości)


Starosta Raciborski gościł również w Yale College w Wrexham. Rozmowy z władzami uczelni dotyczyły nawiązania współpracy pomiędzy Yale College a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu. Ponadto spotkał się z władzami Uniwersytetu NEWI w Wrexham. Uczelnia ta kształci studentów na kierunkach artystycznych, co stwarza duże pole dla współpracy z PWSZ w Raciborzu.

Współpracę, ale z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Raciborzu, chce także podjąć biblioteka w Wrexham. Rozmowy w tej sprawie przeprowadzone zostały już w lutym ubiegłym roku, podczas wizyty w Raciborzu przedstawicieli Hrabstwa Wrexham, ale tym razem Starosta Jerzy Wziontek osobiście się spotkał z dyrektorem biblioteki w Wrexham Dylanem Hughesem. Z biblioteki w Wrexham korzysta codziennie ponad 1.200 czytelników, do których dyspozycji jest ponad 80 tys. książek. W bibliotece znaleźć można specjalną półkę z polską książką. I właśnie tutaj jest pole dla współpracy pomiędzy bibliotekami raciborską i walijską. Chodzi głównie o przekazywanie do Wrexham niepotrzebnych już książek w bibliotece w Raciborzu.
Od dyrektora biblioteki w Wrexham, Starosta Raciborski otrzymał elektroniczną kartę dostępu do zasobów bibliotecznych poprzez Internet. Karta przekazana zostanie raciborskiej bibliotece, by z zasobów tych mogli korzystać także mieszkańcy powiatu raciborskiego.

Podczas pobytu w Wrexham, Starosta Raciborski Jerzy Wziontek spotkał się na oficjalnych rozmowach z Mayorem Wrexham, Przewodniczącym Rady Hrabstwa i Dyrektorem Zarządzającym. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy. Partnerzy zgodni są, że współpraca powinna się o dbywać z dużym naciskiem na wymianę młodzieży, która już ma coraz mniejsze bariery językowe.

Planowana jest rewizyta przedstawicieli Hrabstwa Wrexham w powiecie raciborskim. Strona walijska gościć będzie na Raciborszczyźnie już od 19 kwietnia, bowiem w maju będą miały miejsce zmiany we władzach lokalnych Wrexham, gdyż kończy się roczna kadencja Mayora Wrexham.

/s/

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. A ciekawe kogo innego mógłby zaprosić Pan Wziontek jak nie E.B. Taż to jego faworyta, no gdyby Krupa umiała śpiewać to wziąłby ją. Za rok pewnie będzie tam międzynarodowy festiwal taneczny no i 1 miejsce zdobędzie Krupa ex equo z jakimś zespołem z MZOKiS-u w Tworkowie. Toż to najlepsza placówka w powiecie.

  2. oczywiscie jacys zgorzkniali internauci nie potrafią pogodzić się z sukcesami innych, jak im dołożyć, co zrobic ,aby nie byli tacy szczęśliwi, oto Polak własnie i nieważne, że święta juz za progiem „opętani zazdrością, opętani zemstą,opętani pychą, opętani nienawiścią, starający się za wszelką cenę dogonic tych, którzy nas wyprzedzili, czy chcecie udowodnic, że jesteście lepsi, mądrzejsi, sprytniejsi………

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here