Porażenie cieplne i słoneczne

Osobę taką należy położyć w cieniu z nogami uniesionymi do góry i podać jej do picia lekko słoną wodę. Jeśli jest nieprzytomna, ułożyć ją należy w ustalonej pozycji na boku i do przybycia lekarza kontrolować oddech i akcję serca – to tylko część rad, jak postępować z porażonym.Do porażenia cieplnego lub słonecznego dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy na skutek zbyt dużej wilgotności powietrza lub zbyt wysokiej temperatury otoczenia nastąpią zaburzenia termoregulacji organizmu.

Porażenie cieplne


Porażenie cieplne następuje wtedy, gdy pocący się obficie na skutek wysokich temperatur organizm straci zbyt dużo wody i odwodni się.


Chory poci się obficie, jego skóra staje się blada i zimna, odczuwa pragnienie, jest osłabiony i ma kłopoty z krążeniem.


Osobę taką należy położyć w cieniu z nogami uniesionymi do góry i podać jej do picia lekko słoną wodę. Jeśli jest nieprzytomna, ułożyć ją należy w ustalonej pozycji na boku i do przybycia lekarza kontrolować oddech i akcję serca.


Porażenie słoneczne, czyli udar słoneczny


Jest to efekt podrażnienia mózgu i jego opon na skutek działania słońca. Zwykle jest spowodowany brakiem okrycia głowy.


Skóra staje się blada i zimna, a twarz jest zaczerwieniona i gorąca. Porażeniu towarzyszą też wymioty, niepokój, zaburzenia orientacji, sztywność karku, a nawet utrata przytomności.


Chorego przenieść należy w cień, położyć w pozycji lekko uniesionej i przystąpić do ochładzania za pomocą zimnych okładów. Jeśli jest nieprzytomny, ułożyć w pozycji bocznej i do pojawienia się lekarza kontrolować oddech i pracę serca


/skvar/


(żródło: poradnik medyczny pl)

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here