Lifting zamku ze środków unijnych?

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz przygotował listę projektów o znaczeniu regionalnym do realizacji z funduszy unijnych. Na liście tej nie znalazł się projekt Powiatu Raciborskiego dotyczący rewitalizacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu, co jednak nie oznacza, że zadanie to nie będzie realizowane.

Rewitalizacja raciborskiego zamku i utworzenie tu Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej będzie bowiem sfinansowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, na którego realizację Zarząd Województwa przekazał 58,6 mln euro.

Przypomnijmy. Projekt renowacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu znalazł na liście 6 kluczowych projektów dla Subregionu Zachodniego, które dofinansowane będą ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Liderzy samorządów zrzeszonych w Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego pod koniec sierpnia zdecydowali jednogłośnie o przekazaniu 5 mln euro na renowację raciborskiego zamku. Listę tę miał zatwierdzić ostatecznie Zarząd Województwa Śląskiego.


 


Zarząd Województwa przyjął IV wersję projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i przygotował także listę projektów kluczowych w ramach RPO, które mają znaczenie dla rozwoju regionu. Oznacza to, że mogą one otrzymać wsparcie bez konieczności uczestnictwa w obowiązujących w Programie Operacyjnym konkursach. Trzy najważniejsze z nich, tzw. duże projekty zostaną przedłożone Komisji Europejskiej. Należą do nich nowoczesna hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach (41,7 mln euro), nowy gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach( 43 mln euro) oraz Drogowa Trasa Średnicowej „Zachód” – odcinek Zabrze-Gliwice (75 mln euro). – Wartość projektów zgłoszonych przez subregiony znacznie przekroczyła przeznaczone przez Zarząd Województwa około 40 proc. ze środków RPO. Z przedstawionych przez nie ponad 40 propozycji, Zarząd wybrał te z nich, które są kluczowe dla całego regionu – poinformował Michał Czarski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Wyłonione w ten sposób 11 projektów zostanie przedstawione Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Na ich realizację można pozyskać 216 mln euro – dodał Czarski. Na liście tych inwestycji znajdują się m.in. uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej w Jaworznie oraz rozwój infrastruktury turystycznej subregionu południowego – po 40 mln euro, infrastruktura okołolotniskowa portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach (30 mln euro). Po 10 mln euro otrzymają inwestycje; kompleksowa restauracja zabudowań klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, utworzenie Szybkiej Kolei Regionalnej w Tychach oraz budowa bazy naukowo – dydaktycznej akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.


 


I choć projektu Powiatu Raciborskiego pn. „Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej w wyniku rewitalizacji Zamku Piastowksiegow Raciborzu” nie znalazł się na liście projektów kluczowych, to jednak ma szansę realizacji. – Mamy nadzieję, że projekt rewitalizacji zamku w Raciborzu będzie realizowany ze środków unijnych. Zadanie to znajduje się bowiem w dalszym ciągu na liście projektów kluczowych dla rozwoju Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, na realizację których Zarząd Województwa przekazał ponad 58 i pół miliona euro – tłumaczy Adam Hajduk, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył w sumie ok. 252,5 mln zł ze środków RPO do dyspozycji samorządów subregionów na realizację projektów inwestycyjnych w ramach wypracowanych Subregionalnych Zintegrowanych Programów Rozwoju. W oparciu o przygotowany algorytm Subregion Centralny (Aglomeracja Górnośląska) otrzyma 107,4 mln euro, Południowy (centrum Bielsko-Biała) – 38,7 mln euro, Północny (Częstochowa) – 47,8 mln euro oraz Zachodni (Rybnik) – 58,6 mln euro.


 


Koncepcja zagospodarowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu wypracowana została przez specjalnie powołany w tym celu przez Starostę Raciborskiego zespół roboczy. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy morawskiej to propozycja stworzenia na terenie raciborskiego zamku swego rodzaju centrum turystyki kulturowej. Działać tu będzie centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, sale edukacyjne i wystawiennicze, a także część hotelowo-gastronomiczna. Kaplica zamkowa będzie miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. Na dziedzińcu zaś miałby organizowane będą spektakle i koncerty plenerowe. Całość utworzy Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta. Prace wykonywane będą etapami, a Zamek Piastowski w Raciborzu zyska swą świetność do roku 2010. Całkowity koszt prac adaptacyjnych wyniesie około 6 mln euro, z czego 5 mln euro to środki unijne. Dodajmy, że Zamek Piastowski w Raciborzu jest nieruchomością Skarbu Państwa, w którego imieniu zarządcą jest Starosta Raciborski. Środki, które przekazuje Skarb Państwa na utrzymanie zabytku, są niewystarczające, by przywrócić mu jego dawny blask.

/SaM/

- reklama -

36 KOMENTARZE

 1. Gdyby udało się wyremontować zamek i kaplicę to ja proponuję by samą kaplicę wyposażyć w organy w neogotyckiej szafie(obudowie) i zrobić nowy ołtarz ale zgodnie z archiwalnymi zdjęciami. W takiej urokliwej kaplicy (na dodatek historycznej bo książęcej) można udzielać ślubów kościelnych (obecnie panuje moda na małe kameralne kościółki). Wyobraźcie sobie, że państwo młodzi jadą przez wyremontowaną bramę zamkową na dziedziniec by tam wejść do zamkowej kaplicy. Przez to sama kaplica będzie żyła.

 2. …A na zaproszeniach będzie widniało „Serdecznie zapraszamy Państwo X w sobotę dnia…. na ślub A i B na zamku piastowskim w Raciborzu w kaplicy książęcej o godz…”. Toż to sama nobilitacja, że już nie wspomnę o pewnym romantyzmie.

 3. Sakrament małżeństwa w raciborskiej kaplicy zamkowej będą mogli zawierać nie tylko mieszkańcy Raciborza czy powiatu ale wszyscy chętni z sąsiednich miast i powiatów a przez to zrobić modę na raciborską kaplicę ( przejaw dobrego tonu) w całej okolicy. Kościół nie robi problemów jeśli chodzi o miejsce zawarcia małżeństwa a można od każdego ślubu pobrać np 100 zł „kaplicowego” i tak przez tydzień po pare ślubów dziennie to się kaplica utrzyma i odrestauruje w 100%. A do zamku będą jechali nowożeńcy

 4. …z SRC, SWD, SR i SRB, OK, OGL a nawet mogą Czesi z Opavy i Ostravy a także z Niemiec (każdy kto zechce i będzie mógł). Taka jest moja wizja funkcjonalności samej kaplicy zamkowej jako sacrum ( oczywiście też jakieś koncerty muzyki dawnej itp).

 5. Coś kiedyś słyszałem o tym, że oryginalne organy są ale nie byłem pewien tej informacji (będę bardzo wdzięczny za informację gdzie one obecnie są i jak wyglądają – jakieś foto). Pozdrawiam

 6. tego niestety już nie wiem, ani nie wiem, któ mógłby takiej info udzielić, lub posiadałby odpowiednie fotografie. Ale można zapytać tych, którzy o ten zamek się „troszczyli” w latach 90-tych, np. pana Żółtego. Może on coś bedzie w stanie powiedzieć na ten temat, albo konserwator zabytków?

 7. Powiadasz edku „konserwator zabytków” a co to takiego? Patrząc na to co się dzieje w mieście z zabytkowymi kamienicami (i nie tylko) śmiem twierdzić, że konserwatora zabytków chyba nam porwano i do dzisiaj nie wiadomo gdzie on jest:). Wracając jeszcze do kaplicy zamkowej to jeśli dojdzie do remontu i odbudowy to: 1) zrobić nowe witraże w odpowiednim stylu by kolory padające do wnętrza dodały klimatu kaplicy (można wkomponować witraże po dawnej szpitalnej kaplicy a obecnie na schodach w nowym …

 8. A-F dobry pomsyl! a teraz zamek niszczeje..ale mam nadzieje ze uda im sie go odnowic bo szkoda takich zabytkow.Takich miesc jak zamek w raciborzu nie jest juz wiele

 9. …szpitalu, 2) ozdobienie gotyckiego sklepienia kaplicy niebieskim niebem ze złotymi gwiazdami taj jak ma to miejsce w kościele Mariackim w K-wie (świątynia to miejsce bliskości nieba, które wizualnie było przedstawiane na gotyckich lub neo-gotyckich sklepieniach jako ciemno niebieskie sklepienie ze złotymi gwiazdami), 3) odremontowanie starych organów z zachowaniem oryginalnego prospektu, 4) oświetlenie stylowymi żyrandolami czy kinkietami, 5) upiększenie kaplicy poprzez złocenia ornamentów i

 10. ale nas okradli:nowoczesna hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach (41,7 mln euro), nowy gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach( 43 mln euro) oraz Drogowa Trasa Średnicowej „Zachód” – odcinek Zabrze-Gliwice (75 mln euro). – Wartość projektów zgłoszonych przez subregiony znacznie przekroczyła przeznaczone przez Zarząd Województwa około 40 proc. ze środków RPO. Z przedstawionych przez nie ponad 40 propozycji, Zarząd wybrał te z nich, które są kluczowe dla całego regionu – poinformował Michał Cza

 11. rski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Wyłonione w ten sposób 11 projektów zostanie przedstawione Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Na ich realizację można pozyskać 216 mln euro – dodał Czarski. Na liście tych inwestycji znajdują się m.in. uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej w Jaworznie oraz rozwój infrastruktury turystycznej subregionu południowego – po 40 mln euro, infrastruktura okołolotniskowa portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach (30 mln euro). Po 10 mln euro otrzymają inwe

 12. stycje; kompleksowa restauracja zabudowań klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, utworzenie Szybkiej Kolei Regionalnej w Tychach oraz budowa bazy naukowo – dydaktycznej akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Czyli ile jest wsumie ?? a doliczcie do tego sama Subregion Centralny (Aglomeracja Górnośląska) otrzyma 107,4 mln euro. to już ile??? a dla nas tylko Zachodni (Rybnik) – 58,6 mln euro.

 13. …detali, 6) instalacja systemu grzewczego (podłogowe, promienniki, dmuchawa lub „normalne” – tak by w kaplicy można było przebywać zimą a także by nie cierpiały odrestaurowane organy i ołtarz, 7) zainstalowanie małych ławek tak by wśrodku kaplicy było przejście do ołtarza, 8) przygotowanie pomieszczenia na potrzeby zakrystii (przechowywanie szat liturgicznych, naczyń), 9) nagłośnienie kaplicy jakimiś 2 subtelnymi głośnikami do obiektów sakralnych (np firmy Rduch).

 14. Czy ktoś jest w posiadaniu zdjęć wnętrza kaplicy? Chętnie bym je sobie pooglądał. Ta „perła gotyku śląskiego” która widnieje w przewodnikach jako jedna z głównych atrakcji naszego miasta jest tajemniczo skryta przed wszystkimi ciekawymi i turystami.

 15. Niestety ale zmniejszenie dotacji na inwestycje na Śląsku to w dużej mierze zasługa wiejsko-populistycznej koalicji PiS-Samoobrona-LPR która multum środków unijnych skierowała na ścianę wschodnią. Jak słyszałem w Radio 90 na razie nici z renowacji raciborskiego zamku… 🙁

 16. Loko jak możesz to zeskanuj te zdjęcia i je umieść np na Forum. Ja chcę Wam jeszcze dać jeden link by pokazać jak wspaniale wygląda gotyckie sklepienie w ciemno-niebieskim odcieniu (ale bardzo „ciepłym”) i moim zdaniem po remoncie kaplicy i wymalowaniu i wyzłoceniu jej ornamentów tak powinno wyglądać sklepienie w kaplicy zamkowej będącej „perłą śląskiego gotyku” http://www.worth1000.com/entries/65000/65458oTVS_w.jpg

 17. popieram popieram A-F. Ale zauwazcie jedno, jezeli dzieje sie dobrze to nie chwalimy politykow, natomiast jezeli tylko cos jest nie tak, to krzyczymy z ogromna sila ;> Ja uwazam, ze tym razem sprawdzili sie bardzo dobrze.

 18. Czy wie ktoś pod czyją opieką znajduje się Zamek? Chodzi mi konkretniej o kaplicę, o której piszę pracę i nie bardzo wiem skąd wziąć jakąś dokumentację. Zakładam, iż w przypadku zabytku tej klasy takowa istnieje :]

 19. Cześć Mirku. Tak trochę napiszę z innej beczki – czy otrzymałeś moją odpowiedź na Twoje pytania i czy dostałeś także inne e-maile ode mnie wysłane za pomocą portalu? (mam obawy, że funkcja wysyłania wiadomości użytkownikom forum portalu od dłuższego czasu jest nieczynna a ostatnio ponad tydzień nie działa Forum). Odpisz mi w komentarzu:)

 20. Opisany projekt otrzymał tylko 61 punktów. Przyjmowane są projekty do ewentualnej realizacji od 60-100 punktów.Czy są szanse na realizację tego projektu?Otóż nie.Ten przedstawiony projekt ma siłę tylko historyczną, zaś praktycznie nie przyczynia się do dynamicznego rozwoju regionu. Zostały źle sprecyzowane problemy regionu na tle zamku i skutków jakie przyniesie dalsze odwlekanie tego priorytetu w postaci całkowitej erozji grodu i w mniejszym-ale ciągłym- miasta Raciborza.Tak myślę.

 21. może kandydatka Gabriela L. wyjaśni nam co się stało, że tak się stało? I powtarzam: OKRES PROGRAMOWANIA JEST JUŻ ZAKOŃCZONY, a następny będzie w 2001-12 roku, dopiero! Więc trzeba było myśleć wcześniej, a nie gadac teraz.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here