Prezydent Jan Osuchowski komentuje

Na sesji Rady Miasta 27 września prezydent Jan Osuchowski skomentował wypowiedź posła Andrzeja Markowiaka, jaka padła 14 września, podczas pierwszej konferencji prasowej koła PO nr 1 w Raciborzu. W całości prezentujemy wystąpienie prezydenta.

„Pragnę odnieść się do wypowiedzi Posła Andrzeja Markowiaka podczas konferencji prasowej a przedstawionej społeczeństwu Raciborza w mediach, w których stwierdził, iż podjął decyzję o kandydowaniu na Prezydenta Raciborza bo ostatnie cztery lata były dla Raciborza „letnimi wakacjami inwestycyjnymi”.
Pan Poseł raczył dodać, że nie ocenia rządów Jana Osuchowskiego „katastroficznie” – ale można było więcej zrobić.

W tym miejscu w telegraficznym skrócie pragnę przypomnieć Panu Posłowi, że może niezbyt dokładnie śledził – co się w Raciborzu w tej kadencji działo.
Przede wszystkim udało się odblokować wprowadzony zakaz lokowania na terenie miasta wielkopowierzchniowych obiektów handlowych – którego inicjatorem był Prezydent Markowiak.
W kończącej się kadencji:
– sprzedano Kamieniok, gdzie aktualnie buduje się centrum handlowe „Auchan”. Na terenie tym został ulokowany m.in. market Castorama, stacja benzynowa i będą realizowane 3 inne markety. W miesiącu marcu 2007 raciborzanie będą mogli robić zakupy – nie jeżdżąc do Rybnika, Żor czy Opavy. A zatrudnionych w I etapie zostanie około 400 osób.
– 10 października 2006 oddany zostanie do dyspozycji mieszkańców Raciborza „Kaufland” – co da zdrową konkurencję i spowoduje – mam taką nadzieję, że kupcy obniżą ceny artykułów spożywczych.
W okresie tej kadencji oddano ponadto m.in.:
– Dyskont „Plus” – ul. Londzina;
– zmodernizowano m.in.: ul. Starowiejską, Cegielnianą, Szczecińską;
– wybudowano rondo przy pl. Wolności, Drewnianej;
– wykonano przebicie ul. Pocztowej i zmodernizowano dworzec PKS;
– oddano do użytku obwodnicę ul. Drzewieckiego, Olimpijczyka;
– wyremontowano elewacje budynków ściany wschodniej raciborskiego Rynku;
– wyremontowano i przekazano w użyczenie obiekt przy ul. Solnej na Oddział Archiwum Państwowego;
– wyremontowano i zmodernizowano ZSP nr 2 w Ocicach;
– oddano I-szy etap zmodernizowanego targowiska, a drugi zakończy się w grudniu br.
– pozyskano środki z Unii Europejskiej – Fundusz Spójności na budowę kanalizacji sanitarnej, modernizację oczyszczalni ścieków, budowę ujęcia wody Strzybnik w wysokości 14,6 mln. EURO;
– modernizuje się budynek przy ul. Batorego 7, który przeznaczony jest na ośrodek współpracy transgranicznej Czechy – Polska;
– uruchomiono Browar „Racibórz” – gdzie produkuje się dobre piwo i pracuje 40 osób;
– wprowadzono bardzo korzystne bonifikaty przy zakupie mieszkań komunalnych przez lokatorów. W kadencji 2002 – 2006 sprzedano 643 mieszkania;
– zmodernizowano lodowisko – likwidując amoniak na rzecz bezpiecznego glikolu utrzymującego taflę lodową.

To może na razie wystarczy tej wyliczanki. W oparciu o powyższe uważam, że nie upoważniło to Posła, do stwierdzenia, iż musi kandydować w wyborach na Prezydenta by zlikwidować „wakacje inwestycyjne” Raciborza – myślę, że nie musi się tak poświęcać. Pragnę także donieść Panu Posłowi, że podróż kukuruźnikiem przebiegła pomyślnie. Zgadzam się natomiast z Panem Posłem, że można było zrobić więcej. Gdyby Pan Poseł podczas spotkań w salonie warszawskim z osobistościami, byłymi mieszkańcami Raciborza poza degustacją kołaczyków Pana Malcharczyka i z pewnością bardzo ciekawych dyskusji, zechciał także zdobyć przychylność tych osób dla pozyskania środków niezbędnych dla rozwoju naszego miasta np.. na: remont dworca PKP, budowę drogi szybkiego ruchu, Pszczyna – Żory – Rybnik – Racibórz – Opole, budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – to rzeczywiście można by było zrobić więcej.

A tak przy okazji chciałem także przypomnieć Panu Posłowi, że podczas wyborów samorządowych kadencji 1994 – 1998 wszelkie konsultacje kadrowe i koalicyjne odbywały się właśnie przy ul. Wileńskiej – gdzie zostałem wykolegowany jako ówczesny lider SLD właśnie przez Pana Andrzeja Markowiaka.”


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here