Papieska Niedziela w Raciborzu

Od 2001roku 16 października stał się Dniem Papieskim. Zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzimy Niedzielę Papieską. 


28 lat temu 16 X 1978 około godziny 17.15 ogłoszono wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Około godziny 19.20 usłyszeliśmy pierwsze wystąpienie publiczne papieża Polaka i odebraliśmy błogosławieństwo Urbi et Orbi.


 


Od 2001r. 16 października stał się Dniem Papieskim. Zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzimy Niedzielę Papieską.


 


W tę niezwykłą niedzielę w Raciborzu można było zwiedzić plenerową wystawę fotograficzną poświęconą pontyfikatowi Jana Pawła II. Ekspozycja połączona z przekazem multimedialnym była już prezentowana tydzień temu wokół  kościoła św. Mikołaja w Raciborzu.


 
Na planszach, formatu 100 cm x 140 cm ustawionych w 100 metrowym ciągu, zdjęcia fotografów papieskich: Adama Bujaka i Arturo Mari  upamiętniają drogę pontyfikatu papieża Jana Pawła II.  Wystawa, tak jak w poprzednią niedzielę, cieszyła się zainteresowaniem raciborzan.


Dobrze, że w tym dniu wystawę zlokalizowano właśnie w pobliżu pomnika papieża Polaka – zaznacza mieszkanka parafii Katarzyna Halfar. Ożywia ona to miejsce dzisiaj podwójnie. Każe zatrzymać się i przed pomnikiem i przed zdjęciami. Każde z nich budzi wspomnienia i wzruszenia.


O ważnej roli wystawy zapewniają też wpisy  w księdze pamiątkowej.

Inicjator sprowadzenia wystawy do Raciborza Krystian Niewrzoł zamierza również otworzyć Izbę Pamięci Jana Pawła II. Ze względu na bliskość pomnika mieściłaby  się ona na terenie parafii Matki Bożej – mówi. Składałyby się na nią pamiątki związane z Janem Pawłem II, m.in. księga pamiątkowa z wystawy.


  


Bogaty w wymiarze modlitewnym i artystycznym był zaplanowany na niedzielę drugi dzień XV Raciborskiego Przeglądu Piosenki Religijnej.


To kolejny dzień zmagań o nagrodę publiczności, ale i czas radosnej zabawy, wielbiącej Pana. (Na zdjęciu zespół Ultima, zwycięzcy pierwszego dnia przeglądu.)


 
 


W sposób szczególny Dzień Papieski obchodzili motocykliści. Zjechali na swych lśniących, głośnych maszynach pod pomnik papieża, bo jak mówi prezes klubu raciborskich motocyklistów Andrzej Złoczowski: Jedni czczą papieża na piechotę, udając się na pielgrzymki, inni tak jak my jeżdżąc .  Również u motocyklistów wystawa fotografii Jana Pawła II wzbudziła zainteresowanie.


/BSp- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here