Współpraca krajowa i zagraniczna

Dzięki kontaktom z Powiatem Märkischer, w
roku 2004 nawiązana została współpraca z Hrabstwem
Wrexham z Walii w Wielkiej Brytanii. W
tym samym roku do grona partnerów zagranicznych
Powiatu Raciborskiego dołączył również niemiecki
Rendsburg, od wielu lat współpracujący ze
szkołami w powiecie raciborskim.

Powiat Raciborski stawia na integrację z jednostkami samorządowymi z zagranicy, jak i z Polski: – W tym roku obchodzimy jubileusz 5-lecia partnerstwa z Powiatem Märkischer. Cieszymy się, że partnerstwo nasze było pierwszym w ramach szerszej współpracy Północnej Nadrenii Westfalii i Województwa Śląskiego – nie kryje zadowolenia Starosta Jerzy Wziontek.


Dzięki kontaktom z Powiatem Märkischer, w roku 2004 nawiązana została współpraca z Hrabstwem Wrexham z Walii w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku do grona partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego dołączył również niemiecki Rendsburg, od wielu lat współpracujący ze szkołami w powiecie raciborskim.


Od lat Powiat Raciborski starał się mieć dobre kontakty z sąsiednimi powiatami. Na bazie tych kontaktów w roku 2004 Powiat Raciborski nawiązał oficjalną współpracę z Powiatem Kędzierzyńsko- Kozielskim.


Powiat Raciborski jest jedną z niewielu jednostek samorządowych w Polsce, która może poszczycić się konkretnymi efektami prowadzonej współpracy zagranicznej: – Dzięki naszym wspólnym staraniom i zaangażowaniu, nasze partnerstwa to nie tylko podpisane dokumenty, ale konkretne efekty. Wymienię tu dla przykładu dary z Powiatu Märkischer, czyli dwie karetki pogotowia i sprzęt medyczny dla szpitala w Raciborzu czy też odzież dla mieszkańców domów pomocy społecznej w naszym powiecie. Cenne są dla dla nas również kontakty w zakresie kultury, sportu i turystyki, jak chociażby udział naszej młodzieży w Festiwalu Sztuki w Wrexham i w zawodach pływackich w Werdohl, czy też projekt wymiany młodzieżowej pod hasłem „Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Walii i w Niemczech”, realizowany przez II LO w Raciborzu. W kontaktach zagranicznych stawiamy na młodzież, która nie ma problemów z porozumiewaniem się ze swoimi rówieśnikami z Walii i Niemiec. To młodzież będzie w przyszłości czerpać korzyści z tej współpracy – mówi Starosta Raciborski.


Problemem współpracy międzynarodowej wszystkich polskich samorządów, jak również Powiatu Raciborskiego, jest znalezienie właściwej formuły na współpracę gospodarczą. Powiat Raciborski stara się znaleźć własną drogę, czego dowodem jest niedawno zorganizowane w Raciborzu przez Starostwo Powiatowe seminarium. Przedstawiciele partnerskiego Powiatu Märkischer, wspólnie z lokalnymi samorządami gmin i powiatu oraz przedstawicielami podmiotów gospodarczych, wymienili się swoimi doświadczeniami w zakresie roli lokalnego samorządu i możliwości wsparcia dla przedsiębiorców. – Konkretne obszary współpracy gospodarczej przedstawia nam natomiast Rendsburg, który chce podjąć współpracę w obszarze rolnictwa. Niedawno z grupą rolników z powiatu raciborskiego gościliśmy na targach rolniczych „NORLA” w Rendsburgu – mówi Wicestarosta Adam Hajduk.


Wymiana doświadczeń w obszarze funkcjonowania służby zdrowia, oświaty, wspólne działania w zakresie kultury, sportu i rekreacji – to z kolei obszary współpracy Powiatu Raciborskiego z sąsiednim Powiatem Kędzierzyńsko-Kozielskim. – To dla nas cenne partnerstwo, z uwagi na fakt, że borykamy się z tymi samymi problemami, a dotyczącymi działalności szpitala, tworzenia efektywnej sieci szkolnictwa ponadgimnazjalnego, czy też niezwykle istotny dla mieszkańców problem zabez pieczenia przeciwpowodziowego – tłumaczy Starosta Raciborski, Jerzy Wziontek.


W roku 2006 po raz kolejny partnerskie powiaty, wspólnie z gminami, zorganizowały imprezę integrującą społeczność lokalną nadodrzańskich gmin. Impreza pn. „Odra – rzeką integracji europejskiej”, której towarzyszy tradycyjny spływ pływadeł Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla, w roku 2006 rozszerzona została o udział czeskich gmin położonych nad Odrą.


Powiat raciborski stanowi też atrakcję turystyczną dla zagranicznych gości. Goszczą tu często mieszkańcy partnerskich miast i powiatów.

Czytaj również inne artykuły w wątku: Starostwo Powiatowe .


- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here