Są fundusze na remont schodów i parkingu przy Szkole Muzycznej w Raciborzu

Dzięki staraniom raciborskich władz, Centrum Edukacji Artystycznej z Warszawy przeznaczy środki na remont schodów i parkingu Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu. Kwota wynosi 200 tys. złotych.1 lutego br. w raciborskim magistracie odbyło się spotkanie z udziałem Wizytatora Rejonu Górnośląskiego Centrum Edukacji Artystycznej – Danuty Podgórskiej. Spotkanie to, było następstwem pisemnego wystąpienia zastępcy prezydenta miasta – Ludmiły Nowackiej do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z prośbą o podjęcie stosownych kroków w sprawie remontu schodów jak i terenu przyległego do budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, podległej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

W piśmie kierowanym do ministerstwa, L. Nowacka pisze m. in.: „Dekapitalizacja nieremontowanego od lat obiektu, a także stan techniczny schodów od strony głównego wejścia do szkoły i do sali koncertowej, nie tylko urąga swoim wyglądem ze szkodą dla wizerunku miasta, ale także zagraża bezpieczeństwu naszych mieszkańców, młodych adeptów muzyki i uczestników zajęć tamtejszego  Społecznego Ogniska Muzycznego„. Wiceprezydent miasta pisze również, że w listopadzie 2006 r. ze środków budżetowych miasta zakończono remont chodnika oraz pasa jezdni na wysokości budynku szkoły, gdzie do remontu pozostaje także część chodnika przynależnego do Państwowej Szkoły Muzycznej, stanowiący dla niej parking. Finansowanie remontu jednostki i terenu do niej przyległego, niebędących własnością miasta jest niemożliwe. Mimo to, miasto będzie wspierać wszelkie czynności podejmowane przez Ministerstwo.

- reklama -

W trakcie spotkania z przedstawicielem Centrum Edukacji Artystycznej, doszło do określenia kierunków działań w tej istotnej sprawie.

Kwota zapewniona przez Warszawskie Centrum Edukacji Artystycznej przeznaczona będzie na realizację prac związanych z wyburzeniem schodów, naprawy murków (kaskady) z zielenią oraz chodnika i parkingu, położonego na terenie szkoły. Ponadto, podjęte będą działania w celu opracowania niezbędnej dokumentacji w powyższym zakresie.

Miasto deklaruje pomoc w zakresie obsługi technicznej dotyczącej przeprowadzenia przetargu na wykonanie ww. prac remontowych, nadzór inspektora budowlanego oraz wywiezienie gruzu, pochodzącego z wyburzania schodów.

Podpisanie porozumienia pomiędzy miastem Racibórz a Centrum Edukacji Artystycznej, które określi zakres współdziałania zainteresowanych stron nastąpi w momencie przygotowania niezbędnej dokumentacji przez Centrum Edukacji Artystycznej.

/Cnc/

- reklama -

12 KOMENTARZE

 1. To miły akcent ze strony nowych władz ale jak Raciborz Raciborzem przetarg dla wykonawcy pewnie wygra firma TRAWINSKI jak mawiali starzy indianie „pażywiom uwidiem”

 2. To miły akcent ze strony nowych władz ale jak Raciborz Raciborzem przetarg dla wykonawcy pewnie wygra firma TRAWINSKI jak mawiali starzy indianie „pażywiom uwidiem”

 3. Szkoda że szkoła muzyczna wogule nie angarzuje sie w życie miasta.Nic nie słychać o koncertach,występach.Szkoda tez ze nikt nie mysli o utworzeniu samorządowej szkoły muzycznej drugiego stopnia jak np w żorach

 4. Bywając na Bavarii, przechadzam się po starym bruku z czasów Marka Aureliusza. Będąc na ulicy Rzezniczej przechadzam się nowym brukiem Trawińskiego, z czasów Osuchowskiego. Kostki odpadają jak domino. Syf i fuszera! Ale cóż, „gryzipiór” z Urzędu odfajkował. Co do Szkoły Muzycznej – ładne to miejsce, nie powiem… Dobrze, że się za nie biorą. Odfajkować!!!!!!

 5. Kiedyś słyszałem, że sala koncertowa nie moze być udostępniana mieszkancom z uwagi na zły stan schodów wejściowych. No, zobaczymy czy coś zmieni remont wejścia. Może powstaną wygodne parkingi dla kolejnej firmy, której szkoła wydzierżawi tanio jakąś salę wykładową albo i koncertową…

 6. nareszcie komuś to zaczęło przeszkadzać. Może zaczną się koncerty w Szkole Muzycznej? – taka piękna sala wstyd, że tak mało wykorzystana.

 7. A z moich informacji wiadomo, że sala w szkole muzycznej nie spełnia żadnych standardów pod względem bezpieczeństwa i dlatego nie można w niej organizować imprez publicznych (dozwolone są chyba imprezy wewnętrzne PSM).

 8. Ciekawie pisze asdf.Propozycja dla Redakcji: byłby to dobry artykuł na portalu, napiszcie coś o tym bo NowinyR podchwycą. Moze Seamus by sie tematem zaintereswał – ma ciekawe spojrzenie…

 9. To,że robione będą schody to napewno zasługa nowej Pani Dyrektor Szkoły Muzycznej-Nawrat.Pewnie potrafi ciosać kołki na głowie pani Nowackiej, która zbierze oczywiście laury, że to ona wszystko zrobi.Jeżeli taka dobra to niech jeszcze się postara załatwić w Raciborzu szkołę muzyczną II stopnia.Szkoła odżyła. To widać że zmieniły się władze szkolne. Przy okazji pragę podziękować Nowej Pani Dyrektor za tak piękny koncert Bożonarodzeniowy.Pokazała Pani wszystkich uczniów szkoły,ponadto piękny ara

 10. aranż, widać, że szkoła żyje w środku i na zewnątrz.Kiedyś za czasów Baronowej to tylko występowali uczniowie wybrani.Dzisiaj wszyscy mają szansę i to jest piękne.PANI DYREKTOR POWODZENIA!!!!

 11. Sala koncertowa nie spełnia wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Za drewnianą boazerią biegnie stara instalacja elektryczna, która jest największym zagrożeniem (bo sala jest nafaszerowana drewnem: ściany, parkiet, scena i materiałowe fotele). Żeby mogły się odbywać koncerty to powinien się odbyć remont sali organowej. A tak swoją drogą też jestem za tym by postarać się dla szkoły muzycznej o wyższy stopień.

 12. Dobrze że w końcu wzięli się za coś w tej szkole. Najpierw zaczęli okna wymieniać, a teraz to. Mam nadzieję że za parę lat cała szkoła będzie wyremontowana 🙂 (Marzenie…) A oc do koncertów na sali, to jest ich dużo, ale głównie nie są one za bardzo rozgłaszane, a szkoda bo są piękne.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here