Konkurs j.niemieckiego w szkołach podstawowych

5 marca 2007 o godz. 10.oo w szkołach podstawowych zostanie przeprowadzony I etap Konkursu j.niemieckiego, będący eliminacjami do II etapu, czyli finału. REGULAMIN


DO KONKURSU JĘZYKOWEGO: JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
W ROKU SZKOLNYM 2006/2007
1.Etapy:

I etap odbędzie się dnia 05 marca 2007 o godz. 10.oo w szkołach podstawowych

II etap czyli Finał odbędzie się dnia 22 marca 2007 o godz.10.oo
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Zawadzie Ks., ul. Szkolna 2,
Tel. 032-410 20 532.W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, których zgłoszenia do dnia 20.02.2007 zostały przesłane do Komisji Konkursowej przy DFK w Raciborzu (max do 7 osób na daną szkołę podstawową).3.I etap polega na wykonaniu przez ucznia pracy pisemnej (testu) w warunkach kontrolowanej samodzielności.4.I etap szkolny przeprowadza Komisja Szkolna powołana przez Dyrektora Szkoły spośród grona nauczycielskiego. Testy przygotowała Komisja Konkursowa. W dniu konkursu o wyznaczonej godzinie w obecności Komisji Szkolnej, Przewodniczący otwierają kopertę z napisem poufne. Po otwarciu koperty kserują testy zgodnie z ilością uczestników.

- reklama -

5.Uczniowie rozwiązują testy na wręczonych im formularzach, po uprzednim wypełnieniu rubryk dotyczących ucznia i szkoły.

6.Uczestnicy nie mają prawa korzystania ze słowników ani innych pomocy. Formularze testowe powinny być wypełnione czytelnie i bez skreśleń. W razie pomyłki uczeń skreśla wyraz jedną kreską i obok pisze wyraz poprawnie (nie używać korektorów).

7.Na rozwiązanie testu przeznacza się 60 minut, licząc od momentu przystąpienia uczniów do pracy. Telefon kontaktowy w dniu konkursu: 032 – 415 51 18 pani Doris Gorgosch8.Testy sprawdza i ocenia Komisja Konkursowa przy DFK w Raciborzu. Dlatego niezwłocznie po zakończeniu testu wszystkie prace zostają włożone do koperty i w tym samym dniu (ważna jest data stempla pocztowego) odesłane na adres:


DFK Racibórz,
Komisja Konkursowa Języka Niemieckiego

ul. Wczasowa 3,
47-400 Racibórz9.Komisja Konkursowa wyłoni spośród nadesłanych prac do 45 finalistów I etapu szkolnego przyjmując kryterium uzyskania największej ilości punktów i powiadomi uczestników za pośrednictwem szkoły o zakwalifikowaniu się do Finału. Brak zawiadomienia jest jednoznaczny z tym, iż uczestnik nie został zakwalifikowany do Finału.

- reklama -

99 KOMENTARZE

 1. A-F nie bądź ignorantem! Kasata (zgodna z pruskim prawem) zakonu nastąpiła w 1810 roku przez państwo pruskie. Opactwo od tego czasu jest już tylko z nazwy! Tak więc jeśli ktoś miałby do niego prawo to czy nie jego ostatni przedwojenni właściciele?! Kościół byłby ostatnią instytucją uprawnioną do jakichkolwiek praw do tego obiektu. Ale jeśli już przekazano ten obiekt kurii to dlaczego to ona sama nie inwestuje w obiekt? Dla mnie jest to oszukańcze i pasożytnicze wyciąganie publicznych pieniędzy!

 2. Antykleryku- podaję Ci kolejny link o Piotrowskim i to ze strony gdzie ludzie mogą śmiało mówić o wszystkich zaletach i wadach jakie są w Kościele http://ekai.pl/forum/?forum_action=read&forum=16&i=2682&t=2682 Arteksie jesteś jak dziecko. Kiedy ostatnio byłeś w Rudach Raciborskich by twierdzić, że jest to oszukańcze? Jedź i zobacz sobie ile już zostało zrobione. I powtarzam jeśli ksiądz składa poprawny wniosek o fundusze UE na remont to tylko można się cieszyć. Jeśli natomiast wspominasz o

 3. …pruskiej kasacie to czy była ona legalna?. Oczywiście państwo polskie nie ponosi odpowiedzialności za to co wyrabiali prusacy ale nie jest (nie było nigdy) prawowitym właścicielem opactwa, które w pierwszej kolejności jest własnością kościoła a jeśli uznać legalność kasaty to w drugiej kolejności jest własnością księcia raciborskiego.

 4. Jak pisze Grzegorz Wawoczny w sobotnim artykule do Gazety Wyborczej „Gotycki Racibórz” przedstawiając miejsca warte zwiedzania w mieście i powiecie (być może kierowany niewiedzą o zabytkach Wojnara:) „…pocysterskie opactwo zamienione na początku XIXw. na siedzibę książąt von Ratibor” Czyli zaraz po wspominanej pruskiej kasacie. O ile minie pamięć nie myli to kiedy wojewoda Kempski w obecności kard.Macharskiego, arcybiskupa Nossola i bp Wieczorka przekazywał opactwo prawowitemu i pierwszemu…

 5. AF nie wiedziałem,że dziennikarze próbują oczyszczać opluwane przez Wojnara miasto.Chwała im za to, bo ten człowiek dużo złego robi i dopiero teraz to dostrzegam.Człowiek, który ma pogarde dla historii i kultury nigdy nie powinien wnikać na takie funkcje. To „czarna prawda” R-rza. Co do księży- wg.Was nie powninniśmy o nich rozmawiać także w innych kolorach niż biel? Proszę o odp. Chciałbym im tylko dziękować za wielkoduszność,ale pewne rzeczy są zbyt ewidentne..Czy cicho siedzieć?

 6. BRUM oczywiście, że powinniśmy rozmawiać o księżach w innych kolorach niż biel – przecież to nie są „święte krowy” z immunitetem chroniącym od słusznej krytyki (jeśli zachodzi taka konieczność). Tylko krytyka jest bardziej owocna gdy jest oparta na faktach możliwych do sprawdzenia a nie mitach. wszak i my jesteśmy cząstką Kościoła wieć mamy prawo o nim mówić (chwalić to co godne a ganić to co gorszące).

 7. Dla reszty : FRANZ ALBRECHT Maximilian Wolfgang Josef Thaddäus Maria, Pr zu Hohenlohe-Schillingsfürst-Metternich-Sándor, 4.Herzog von Ratibor, 4.Fürst von Corvey, *Rauden 23.10.1920; m.Dyck, Rheinland 2.10.1962

 8. Ja nie uważam że jest inaczej. Ja uważam, że kościół dość sprytnie wyciąga państwową, samorządową czy unijną kasę i to mi się nie podoba. Bo to co dostaną na ofiarę czy za śluby i na kolędzie (nieopodatkowane!) to ich sprawa. Trudno. Ale dlaczego wyciągają łapska po jeszcze i jeszcze! A potem się słyszy w radio, że np. znany z afery seksualnej arcybiskup Paetz posiada w Rzymie apartament wart kilkaset tysięcy euro wyposażony w stare obrazy i antyki. Z czego? Z zwykłej pensji???

 9. To, że Kościołowi udaje się wyciągnąć (jak to nazwałeś) unijną kasę znaczy tylko o tym, że potrafi korzystać z tego co unia daje (w odróżnieniu od wielu samorządów i urzędników). Przecież Unia Europejska przydzielając pieniądze nigdzie nie zastrzegła sobie klauzulą, że „nie obejmuje Kościoła”. Można się cieszyć, że księżą pokazują iż warto być w strukturach Unii i że są lepsi niż czasami niekompetentni urzędnicy. Za chwilę Arteksie zabronisz udzielania kredytów księżom:)

 10. A mnie ciekawi kto dołoży resztę do tych 10 mln, bo przeciez wiadomo, że „Unia”, czyli też państwo polskie (składka unijna, czyli nasze pieniądze)nie daje 100%, a najwyżej 80% kapitału. Kto dołoży tę resztę?

 11. A mnie ciekawi kto dołoży resztę do tych 10 mln, bo przeciez wiadomo, że „Unia”, czyli też państwo polskie (składka unijna, czyli nasze pieniądze)nie daje 100%, a najwyżej 80% kapitału. Kto dołoży tę resztę?

 12. Akurat ubieganie się o fundusze na remonty zabytków, jest moralnie bezpieczne i myśle-uzasadnione. W dobie gdy dzieci odłącza się od respiratorów bo szpitale bankrutują, czyms haniebnym są podatki pobierane przez księży za swoje USłUGI ewangelizacji!!! Bo pobieranie z podatków ludzi (nawet niekatolików) 32zł za 45min opowiadanie dzieciom o Bogu w szkole, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem!!

 13. ROZPAL W SOBIE SWIATLO BOZE – taki widnieje napis w Częstochowskim klasztorzem… Stolik, a na nim zgaszone lampki (takie choinkowe) i cennik: zaświecenie 5 lampek -1zł, 15 lampek – 2 zł, 50 lampek – 5 zł!! Seans energetyczny trwa ok 10 sek. Amen!!! JEzus już kiedyś przewracał stragany przed świątynią faryzeuszy. Chyba powinien wrócić do Polski, nie sądzicie?

 14. Tak akurat przypomniało mi się na wesoło do tego co napisał BRUM „seans energetyczny trwa ok 10 sek”:), że u Boga nie ma czasu „Jeden dzień jest u Niego jak tysiąc lat a tysiąc lat jest u Niego jak jeden dzień”:))))

 15. Nie zadawaj retorycznych pytań! Chyba nie Kuria. Wiadomo, że brakującą kwotę dołoży państwo (bo faktycznie UE daje tylko jakiś ułamek). A teraz taka nowinka z Rzeczpospolitej: „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska da 12 milionów złotych fundacji ojca Tadeusza Rydzyka. Pieniądze pójdą na wiercenia w ziemi w Toruniu, dzięki którym gorąca woda ma ogrzać budynki uczelni założonej przez redemptorystę”. I co czarni nie ciągną kasy??? Zewsząd skąd się da!!! O ZGROZO!

 16. Arteksie powiadasz , że ułamek? A to ciekawe z tego co wiem to unia daje do 75 %. Co Ciebie to boli, że wreszcie zabytek ma sznasę znów być odrestaurowany i być ciekawym punktem turystycznym w regionie?. Państwo nie umiało o niego zadbać więc teraz dawny blask przywraca mu pierwszy jego właściciel. A skoro państwo przez kilkadziesiąt lat przyczyniało się do jego dewastacji więc teraz może brakujący procent dołożyć. A sprawa Rydzyka to jest całkiem co innego i nie będę tutaj o tym człowieku pisał

 17. Zachowujesz się jak moher powtarzający w kółko różaniec… Tłumaczyłem już, że nie mam nic przeciwko zabytkom i Rudom ale jeśli daje się prezent kurii to niech ona poświęci coś ze swoich niemałych zasobów, a nie liczy tylko na państwowy budżet!!! Ale po co?! Lepiej inwestować kasę w nowe nieruchomości i akcje firm oraz w wypasione życie urzędników krk… a na remonty kościołów i klasztorów ciągnąć pieniądze z budżetu państwa któremu potem nie starcza na szpitale, drogi, podwyżki rent itd…

 18. Masz coś do odmawiania różańca? Jak nie wiesz co się „robi” z różańcem a każdy kto go odmawia jest moherem to może to być moja ostatnia korespondencja z Tobą na tym portalu.

 19. Wiara jest dla mózgu gąbką,która pozwala mu wchłonąć wszystko,w sumie czyniąc go otępiałym na prawdę dobro i zło.Mając na uwadze historię ludzkości jest żródłem wszelkich jego nieszczęść i rzeką przelanej krwi w jej imieniu!

 20. Miałem Cię za inteligentniejszego i bardziej dowcipnego człowieka. Ale jeśli nie kapujesz i próbujesz sprowadzić rozmowę na inne tory to informuję, że chodziło mi o bezmyślne klepanie w kółko pewnych tez tak jak niektórzy klepią bezmyślnie różaniec. Przecież na pewno zauważyłeś, że niektóre osoby potrafią jednocześnie odmawiać różaniec i w tym czasie przerywać go jakimiś wstawkami (zauważyłem to w pociągach wśród starszych pasażerek). Niestety ale z różańca dość łatwo można zrobić mantrę…

 21. Spłyciłes Henryk. Wiara to nie Kościół! Wojny były i będą dlatego, że różne Kościóły uzurpują sobie monopol na zbawienie. Gonią się ze wschodu na zachód i zpowrotem. Jedni krzyczą dzihad, inni palić niewiernego.. Mój przyjaciel buddysta, żyje w zgodzie z otaczającym światem, jest szczęśliwy i muchy by nie skrzywdził.. Jest dla mnie przykładem człowieka, który idzie przez życie, a nie płynie. Wiara Henryk, wiara!! Chrześcijanin też tak potrafi, tylko polski katolik ma z nim niewiele wspólnego!!!!

 22. Bardzo ciekawe, Arteks, jak potrafiasz odróżnić klepanie bezmyślne od myślnego? Zdaję sobie sprawę, że ktoś może nie mieć pojęcia o teologii modlitwy ani o duchowości, czy w ogóle o kwestiach wiary, ale powtarzanie oklepanych komunałów, jak to ktoś modli się bezmyślnie lub jeden buddysta wart setek lat historii Kościoła, kompromituje komentatora.

 23. Mógłbyś rozwinąć temat kompromitacji?? Masz na myśli historię Kościoła? Te setki lat średniowiecza, inkwizycje, palenie ludzi na stosach, wykorzystywanie biednych ludzi, przepych i obłudę?? Mówimy o tej samej kompromitacji? Jak wspominasz o historii Kościoła, to udawaj przynajmniej inteligentego ortodoxa. Przykład buddysty, był jedynie elementem polemiki, a pokazał jak polski katolik (Ty) potrafi być zadufany w swojej prawdzie i nietolerancyjny do innej. Bo jak wiemy, prawd jest wiele 😀

 24. mam prawo miec dystans do kosciola , jak faszyzm chcial przy pomocy kosciola wygrac to niektorym pasowalo , a jak stalin rozwalil faszyzm bez kosciola to q.mac nie pasuje ? podobnie jest z powstaniem warszawskim i ze stanem wojennym ! jak Generał wygrał bez pomocy kosciola to go trzeba rozliczyc ! z czego ? a jak powstanie przy pomocy kosciola upadlo to cicho sza ! parszywe to troche

 25. Zboczyliście troche z tematu. Moje zastanowienie dotyczyło czy dopłaci do tego np Gmina Rudy, czy raciborski powiat i czy w zwiazku z tym nie zostaną zatrzymane inne inwestycje jak np dokończenie wreszcie szpitala i czy będa pieniądze na jego dalsze finansowanie. Jest jeszcze wiele innych waznych, aktualnych spraw jak oswiata, nauka itp. I to mnie martwi.

 26. Arteksie moja inteligencja i dowcip nie pozwala mi jednak drwić z czynności związanych z religią a zwłaszcza imputować im. Jak jestem w kościele to się nie interesuję czy jakaś babcia klepie różaniec a jednocześnie z kimś gada czy nawet obgaduje. Jak idę do kościoła to na moją prywatną modlitwę z Bogiem a nie na obserwację innych i ich mniej czy bardziej udane „relacje” z Bogiem.Gdybym tak robił to bym był na takim samym poziomie co wspomniane babcie. I nie mnie oceniać jak kto się modli bo może

 27. …taka babcia odmawiająca różaniec w pociągu a jednocześni z kimś rozmawiająca jest bardziej pojednana z Bogiem niż ktoś kto leży krzyżem przed ołtarzem. Dlatetgo jestem zniesmaczony Twoim przykładem o moherach powtarzających w kółko różaniec. A jeśli oceniasz Kościół tylko przez ludzi odmawiających modlitwy albo przez postawy księży to znaczy, że zapomniałeś o substancji najważniejszej, która tworzy Kościół o Bogu. Kościół jest katolicki (powszechny) dla wszystkich – więc się nie dziw kto się

 28. Rozumiem Brum,że wiedzę historyczną masz na poziomie podręcznika do historii z I LO i twoja argumentacja jest nie do utrzymania – średniowiecze to złoty okres naszej łacińskiej cywilizacji, tak w sensie kulturowym jak i cywilizacyjnym. Średniowiecze to 1000 lat historii, dokonał się wówczas tak ogromny skok cywilizacyjny, jaki nie dokonał, się nigdy wcześniej, ani potem. Średniowiecze ro Św. Augustyn, Albert Wielki, Tomasz z Akwinu, Karol Wielki, wtedy poznaliśmy Arystotelesa i Platona,

 29. wtedy powstały uniwersytety, kapitalne dzieła literackie i filozoficzne. Jak byś miał trochę oleum we łbie, to byś się dowiedział, że nazwa wieki ciemne są ze względu na małą ilość materiałów źródłowych, ale w poźniejszych okresach, dla ośmieszenia tego okresu, użyto tego jako inwektywy. Nie wspomnę o inkwizycji, bo w ostatnich latach pojawiło się tyle świetnych publikacji, że aż wstyd tego nie wiedzić. Wystarczy zobaczyć tę stronę: http://www.datapolis.pl/grzes/inkw.htm, albo http://www.mediewi

 30. Opracowania kilkunastu księży i stronniczego Ziemkiewicza? Sądy inkwizycyjne za głoszenie herezji? Mam wierzyć w uczciwość człowieka? W samym XVIw spalono za czary około 300 tysięcy osób. Dla Ciebie to akceptowalne i historycznie uzasadnione, bo ginęły zaledwie miliony ludzi – a Kościół i tak był wielki i straszliwy! Inkwizycja nie była taka okrutna! Wybacz, że Cię zawiodłem, ale za 500 lat Stalin też może będzie się jawił jako wielki władca, ale ponoć okrutny!!

 31. I jeszcze jedno…Cała historia człowieka związana jest z wierzeniami, religiami i Kościołami. Ale odnosząc się do histori nie można pieprzyć bezkrytycznie w imieniu 2000 lat!!! Różnica polega na tym, że dla Ciebie Kościół jest święty, a dla mnie biblia.

 32. Do ,,Orthodoxa,,A ja myślę przyjacielu,że miarą rozwoju cywilizacyjnego ,jest stosunek człowieka do człowieka.Dlatego uważam okres średniowiecza za najbardziej ponury w dziejach ludzkości.A jego zezwierzęcenie zawdzięczamy głównie Kościołowi, bo ludzie reprezentują kościół, a nie BÓG.W starożytnym Rzymie było więcej cywilizacji, niż w średniowieczu.W jakim okresie z taką intensywnością:topiono, palono, smażono, zgniatano, cięto, rozszarpywano, łamano, obdzierano ze skóry stworzenia ludzkie.

 33. Chciałbym przypomnieć, że w okresie doskonałego rozwoju, w wieku największej ilości odkryć i expozji intelektualnej ludzkiego umysłu zginęło kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich w najokropnieszych sposobach niż w całym 1000letnim okresie średniowiecza. Jeśli średniowiecze mylnie określane jest jako „mrok” to XX wiek można nazwać „bramą piekła”

 34. Zaczynacie popadać w skrajności w tej dyskusji. Zaskoczył mnie trochę Orthodox bo jak na tak długi okres jaki obejmuje średniowiecze to mówienie, że był to okres rozwoju literatury czy filozofii jest wręcz niepoważny. A co do wypowiedzi A-F to różnica jednak była, bo w średniowieczu okrucieństwo i tępienie innych spotykało się z akceptacją kościoła. Trudno mówić o jakiejkolwiej akcpetacji dla faszystów w wieku XX.

 35. Miałem rację! Opactwo w Rudach (KURIA!) dostanie 10 mln zł z funduszów unijnych pieniądze pochodzą konkretnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota stanowi 75 procent wartości projektu, opiewającego na 13,5 mln zł. Dwa miliony dołoży Ministerstwo Kultury, resztę stanowi pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Czyli Kuria z własnej kieszeni nie dołoży pewnie ani złotówki… Umią niektórzy robić biznesy, umią! :[

 36. Skoro właścicielem opactwa jest kuria, gdyż to na jej ręce zostało uroczyście przekazane opactwo więc wszelkie fundusze związane z dalszym remontem opactwa muszą przechodzić przez kurię. Co Cię to tak dziwi Arteksie? Przecież jak jesteś właścicielem jakiegoś obiektu i go remontujesz to oczywiste jest że Ty dostaniesz na remont pieniądze a nie sąsiad 3 domy dalej.

 37. Problem w tym, że nasze państwo jest chojne tylko wobec obiektów zabytkowych należących do kościoła!!! Najlepszy przykład to właśnie opactwo w Rudach i niszczejący dawny zamek w Raciborzu… Są kamienice w naszych miastach które aż proszą się o remont, na to pieniędzy nie ma. Dla sutannowych zawsze się znajdą… Już mnie więc drogi A-F to nie dziwi…

 38. Nie jest tak do końca jak piszesz. wszak i raciborski zamek posiada najpiękniejszy skarb jakim jest kaplica a jednak i to nie pomaga by wreszcie zrobić ten odkładany od kilkudziesięciu lat remont.

 39. Dziękuje Arteksie Twoja wypowiedź zaspokoiła częściowo moja ciekawość. Dalej jednak nie moge się dowiedzieć od zacnego dobrze poinformowanego A -F, czy mozna zwiedzać kaplicę, w jakich godzinach i jaki przewodnik moze ciekawie o tym poopowiadać? Ostatnio do zamku ciężko wejść, a wejścia bronił swobodnie biegający duży pies. Hm!

 40. A co Ci tu mam odpowiadać Loko o możliwościach zwiedzania kaplicy:) Jak jest każdy widzi. Na dzień dzisiejszy jedynym zwiedzającym jest wspomniany przez Ciebie pies:) Lepiej zadaj te pytania staroście Hajdukowi, który czarował niczym Coperfield we wszystkich mediach jakich się da na lokalnym rynku o wielkich pieniądzach jakie załatwia dla zamku. I co? I d.u.p.a zimna panie starosto.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here