Płonia świętuje 75-lecie swojej parafii

1 stycznia 1932 r., w budynku po gospodzie zaadaptowanym na potrzeby kościoła, powstała parafia pod wezwaniem św. Paschalisa. Dzisiaj Płonia świętuje 75-lecie swojej parafii.

Dawne to czasy gdy Płonia z okolicznymi dzielnicami należała do parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Ostrogu.

Po I wojnie światowej ówczesny proboszcz ks. Wilhelm Pfleger zaczął czynić starania, by podzielić swą parafię. Granicą podziału miała być linia kolejowa i ówczesna granica państwa. Nowa parafia miała być pod wezwaniem Bożego Ciała, podobnie jak i planowany nowy kościół.


Pierwszego stycznia 1932 roku, na mocy dekretu J. E. ks. Kardynała Bertrama, na Płoni, została erygowana nowa parafia pod wezwaniem św. Paschalisa. Na kościół parafialny zaadoptowana została gospoda. Pierwszym proboszczem został o. Serafin Wanke, franciszkanin, i jego pieczy powierzono lud, który z radością przyjął posługę zakonnika.


Z historii parafii warto wspomnieć o wybudowanym w 2002 roku filialnym kościele pw. MB Anielskiej, który wysiłkiem mieszkańców i dzięki wsparciu dobrodziejów powstał w dzielnicy Obora  – wspominają franciszkanie. Parafialne księgi donoszą o powołaniach do służby Bożej:12 kapłanów, 5 braci zakonnych, 19 sióstr zakonnych i 1 kleryk.Przez 75 lat parafialna kronika zgromadziła liczne zapiski, składające sie na historię kościoła, parafii i dzielnicy. Jest co świętować – mówią ojcowie oraz parafianie, którzy tłumnie biorą udział w jubileuszowym festynie.


Obchody 75 -lecia rozpoczęły się w piątek – 18 maja, zakończą 20 maja – w niedzielę. Zabawa jest przednia – oceniają jej uczestnicy. Na scenie bawią zespoły muzyczne, np. młodzieżowy zespół ULTIMA z parafii Matki Bożej i kabaretowe, Suskie Skowronki z Suchej koło Opola. Żarty i dowcipne piosenki nie obce są zakonnikom. Do łez rozbawiła widzów inscenizacja do słów piosenki: „Ja mu wio, a on pry, to je koń jak osioł zły.”W niedzielne popołudnie ciąg dalszy. W programie występ dzieci z dzielnicowego przedszkola, występ kwartetu smyczkowego Weroniki i Jana Hetman oraz młodzieżowego parafialnego zespołu muzycznego pod kierunkiem o. Melchiora. Swój koncert zapowiedział zespół „Miraż”. Program przygotowały Dzieci Maryi – pod kierunkiem siostry Joanny. Imprezę, tak jak w sobotę, zakończy parafialna zabawa taneczna.

Przez cały dzień po Płoni kursuje bryczka. Dla dzieci przygotowano plac zabaw.


Szczegółowy program .
Zobacz fotogalerię i Jubileuszowy festyn na Płoni.


/BSp/


- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here