Święto rolników w gminie Rudnik

dożynki w gminie Rudnik
Dożynki to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.

Zbliża się czas dożynek – ludowego święta połączonego z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

W parafiach gminy Rudnik, odbędą się uroczyste msze i festyny dożynkowe. Poniżej prezentujemy Państwu harmonogram dożynek na terenie gminy Rudnik:

- reklama -
  • 26.08 – Rudnik
  • 09.09 – Gamów
  • 09.09 – Modzurów
  • 16.09 – Łubowice, organizatorem jest sołectwo Grzegorzowice
  • 16.09 – Ponięcice

Dożynki to dawny zwyczaj praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnymi, blisko sąsiadującymi świętami. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

oprac./A/

fot. freepik.com

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj