Przygotowania do Raciborskiego Festiwalu Sztuki

Ciało.Duch.Miasto – pod takim hasłem w dniach 21-23 września br. odbędzie się trzecia edycja Raciborskiego Festiwalu Sztuki.RFS to ogólnopolski przegląd współczesnych zjawisk artystycznych. Festiwal promuje sztukę młodą, odważną i poszukującą. Do Raciborza zapraszani są twórcy z takich dziedzin jak teatr, performance, wideo, taniec, sztuki wizualne, muzyka. Jednak w tym roku festiwal wprowadzi artystów w przestrzenie miasta, odchodząc całkowicie od prezentacji sztuki w galerii czy sali teatralnej.

Będzie to przegląd site-specific art, czyli sztuki wykorzystującej specyfikę miejsca. Zaproszeni artyści, z takich dziedzin jak teatr, taniec, performance, wideo, sztuki wizualne czy muzyka, wyjdą poza budynek instytucji kultury, poza miejsca tradycyjnej prezentacji. Tematyka festiwalu będzie obracać się wokół przestrzeni miejskiej i jej możliwości. Zostaną podjęte próby rewitalizacji tego nietypowego górnośląskiego miasta.

W dniach 22-23 września br. na ulicach Raciborza odbędą się warsztaty twórcze dla młodych animatorów kultury, młodzieżowych liderów, instruktorów i artystów zainteresowanych przestrzenią miasta. Warsztaty poprowadzą Janusz Byszewski i Maria Parczewska z Laboratorium Edukacji Twórczej z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Uczestnicy będą angażowali przechodniów i aranżowali rozmaite akcje w przestrzeni publicznej Raciborza – „zielonych płuc” Śląska i jego historycznej stolicy.

Podczas Festiwalu swój finał będzie miał projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej poprzez ruch – „Ciało.Ruch.Miasto”. Projekt wystawy site-specific przygotuje Marcin Krasny. Głośne młode teatry – m.in. Teatr Krzyk – zainicjują sceniczną polemikę z widzami. Pomiędzy miejskie mury wejdą tancerze butoh. Wśród działań towarzyszących będzie konkurs na projekt muralu dla Raciborza. Zwycięską pracę wybierze m.in. grupa Twożywo. Odbędzie się ogólnopolski konkurs sztuki wideo.

Ciało.Duch.Miasto zaprasza młodych twórców do współpracy i zachęca do zgłaszania propozycji działań w przestrzeniach miasta podczas festiwalu.

Festiwal jest przede wszystkim imprezą otwartą i nastawioną na spotkanie. Projekty prac można wysyłać e-mailem na [email protected] lub listownie na adres poniżej do 20 lipca br. Pomysł i warunki jego realizacji będą szczegółowo omawiane i negocjowane z każdym twórcą. Festiwal pokrywa koszty realizacji pracy.

Praca może być pomyślana w dowolnej przestrzeni miejskiej, publicznej lub prywatnej, którą będzie można znaleźć w Raciborzu. Działania będą pokazywane w trakcie trwania Festiwalu.

adres:

Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK
ul. Chopina 21
47-400 Racibórz

z dopiskiem „Raciborski Festiwal Sztuki”

kontakt:

e-mail: [email protected]; [email protected]
Ewa Kuc | tel. 508 238 931| rzecznik prasowy
Mateusz Iwulski | tel. 886250682 | dyrektor artystyczny
Piotr Dominiak | tel. 507371947 | dyrektor Festiwalu
Klaudyna Malinowska | tel. 663473877 | koordynator ds. fundraisingu

organizator: Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK.

- reklama -

Czytaj też:
Raciborski Festiwal Sztuki – program
Warsztaty z anatomii uczuć Raciborza
Berlińczycy pod pomnikiem Matki Polki
Amy J. Klement ubierze Matkę Polkę
Warsztaty na ulicy dla młodych animatorów
Pierwszy dzień 3. Raciborskiego Festiwalu Sztuki
3. Raciborski Festiwal Sztuki
50 kg Toma Swobody

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here