Wolne miejsca w szkołach

Zakończył się proces przydziału kandydatów do poszczególnych szkół i oddziałów, ale wolne miejsca pozostały.Podstawowym kryterium, decydującym o przyjęciu szkoły była liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacji. Ci, którzy znaleźli swoje nazwisko na liście przyjętych, już złożyli oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, co jednocześnie stanowi potwierdzenie przyjęcia oferty tej a nie innej placówki.

Dla pozostałych informacja o wolnych miejscach czeka na stronie serwisu prowadzącego elektroniczną rekrutację. W zakładce „Wolne miejsca”, można dowiedzieć się, w jakich szkołach pozostają wolne miejsca, oczekujące na kandydatów uczestniczących w rekrutacji uzupełniającej i dodatkowej.
Tu po wybraniu interesujących nas danych: miejscowości i typu szkoły dostajemy wykaz placówek dysponujących wolnymi miejscami.

Stąd na przykład wiadomo, że Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego (ZSOMS Racibórz) dysponuje 10 wolnymi miejscami, a Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu
16. I Liceum Ogólnokształcące (ZSO 1 Racibórz) przy ul. Kasprowicza 24, III Liceum Ogólnokształcące (ZSM Racibórz) przy ul. Zamkowa 4, a w II LO miejsc brak.


Przypomnijmy, że elektroniczna rekrutacja do szkół została wprowadzona w Raciborzu w zeszłym roku. Zarówno dyrektorzy placówek jak i sami zainteresowani uczniowie oraz ich rodzice oceniają, że proces rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych przebiegał szybko, sprawnie i bez niepotrzebnego zdenerwowania, które udzielało się wszystkim w latach „sprzed rekrutacji elektronicznej”.
To był koszmar ciągnących się dni niepewności – wspomina dziś już absolwentka liceum. Absolwenci gimnazjów mogli ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół, a ci najlepsi, korzystając z tego prawa, blokowali miejsca innym, bo po wstępnej selekcji znajdywali swoje nazwiska na listach wszystkich szkół, w których złożyli swoje dokumenty. Zanim dokonali ostatecznego wyboru, pozostali czekali na przejście z listy rezerwowych na listę przyjętych, a to trwało.

Inne korzyści systemu to możliwość załatwienia wszelkich formalności w jednej szkole, bo system przydziela kandydatów do wybranych szkół i oddziałów z indywidualnymi preferencjami i wynikami osiągniętymi w gimnazjum oraz pełna automatyzacja przydzielania kandydatów, co wyklucza zarzut prywaty wysuwany pod adresem szkół.
/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here