Medycy z komitetu strajkujących lekarzy podpisali dziś porozumienie z dyrekcją miejscowego Szpitala im. dr Jana Rostka o zawieszeniu strajku.
Ta długo oczekiwana decyzja oznacza, że rozpoczną się nowe zapisy pacjentów na wszystkie oddziały szpitalne, jak i do przyszpitalnych przychodni specjalistycznych. Te wprawdzie wznowiły pracę 17 lipca ale przyjmowały tylko chorych po leczeniu szpitalnym i ambulatoryjnym.
– Będziemy ustalać nowe terminy badań i zabiegów zawieszonych wcześniej z powodu strajku. Żeby rozładować wydłużające się kolejki oczekujących proponujemy, by w pierwszej kolejności zgłaszali się do nas pacjenci zapisani na badania specjalistyczne do końca maja, a następnie z czerwca. – apeluje Ryszard Rudnik, dyrektor raciborskiego szpitala. – Po 15 sierpnia oczekiwani będą wszyscy zapisani do specjalistów w czerwcu, zaś pacjenci, których badania zaplanowano na lipiec powinni zgłosić się w rejestracji do 15 września. W ten sposób rozbijemy kolejki.
Wygląda więc na to, że wszystkie terminy badań w przychodniach specjalistycznych zostaną przesunięte, a lekarze nadrabiając czas przyjmować będą więcej pacjentów.
Strajk w raciborskim szpitalu rozpoczął się 21 maja na fali strajków ogólnopolskich. Nie był wymierzony przeciwko dyrekcji lecznicy ale prowadzony był w imię rozwiązań systemowych. Pacjenci przyjmowani byli na oddziały szpitalne tylko w przypadku zagrożenia życia. Lekarze pełnili służbę medyczną w ramach ostrego dyżuru. Odwołano setki, zaplanowanych wcześniej zabiegów operacyjnych, a przeprowadzono te, które zagrażały życiu. Pogotowie i izba przyjęć funkcjonowały bez zastojów ale pacjenci nie mogli korzystać z opieki specjalistów w przychodniach.
/MarJon/