100 lat kościoła NNMP w Łubowicach

Mija 100 lat od poświęcenia neogotyckiej świątyni parafialnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach.Z końcem XIX i początkiem XX wieku ludności przybywało. Drewniany wówczas kościółek we wsi Łubowice stał się zbyt mały, by pomieścić  wiernych, a jego stan też nie był najlepszy. Postanowiono więc przystąpić do budowy dużego i murowanego kościoła. Architektem świątyni został słynny Ludwik Schneider, który zaprojektował około 30 kościołów na Dolnym i Górnym Śląsku (także św. Mikołaja w Raciborzu). Budowa trwała 2 lata (nie zachowała się dokumentacja budowy i finansowania obiektu). Z ustnych przekazów jedynie wiemy tylko tyle, że głównym fundatorem łubowickiego kościoła był książę raciborski Wiktor z Rud, do którego należały łubowickie dobra do roku 1945. Prace murarskie wykonała ekipa pod kierunkiem Karola Warmuły z Raciborza – Ostroga. Konsekracji 29 października 1907 roku dokonał ksiądz kardynał Georg Kopp z Wrocławia. Było to wydarzenie dla ludności okolicznych wsi, czytamy w książce Grzegorza Nowaka „Dzieje parafii w Łubowicach”, wydanej z okazji 100 lecia  parafii. „Wioski w drodze, którą przejeżdżał Ks. Arcypasterz (kardynał Kopp) były pięknie przystrojone, szczególnie odznaczała się Brzeźnica, która wystawiła aż 10 bram tryumfalnych…”.

Podobnie uroczyście świętowano 100 lat od konsekracji kościółka. Uroczystości odbyły się w dniach 7 – 9 września bieżącego roku. Od kilku lat materialnie przygotowywaliśmy się do jubileuszu. Dach kościoła został pokryty nową dachówką. Wyremontowano i uszczelniono witraże, otynkowano wieże, a bryłę kościoła oświetlono. Jego wnętrze zostało wymalowane. A przed świątynią stanęła Grota Lourd. Od kilku też lat trwały przygotowania duchowe, wspominaliśmy o czekającej parafię uroczystości we wspólnych modlitwach i nabożeństwach. Powstała też praca magisterska Grzegorza Nowaka „Dzieje parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach koło Raciborza”.

- reklama -

 

 

 

 

 

Wrześniowa uroczystość trwała trzy dni.
7 września poświęcony był zmarłym. Po Mszy Świętej odprawionej za zmarłych parafian, zespół młodzieżowy „Atlantyda”, pod kierunkiem Ireny Hlubek przedstawił program słowno – muzyczny, który był piękną chwilą refleksji religijnej. W prelekcji, zatytułowanej „Przez stulecie” Grzegorz Nowak przedstawił historię parafii, wzbogacając ją dodatkowo przeźroczami. Pierwszy dzień obchodów 100 lecia konsekracji zakończyła procesja do nowego cmentarza, gdzie uczestnicy złożyli zapalone znicze na grobach swoich bliskich. Był to dzień modlitewny podczas, którego dziękowano za kościół i żywy udział w życiu parafii tych, którzy już odeszli.

8 września poświęcony był Najświętszej Maryi Pannie, patronce łubowickiej parafii. Otworzyła go o godz. 9 Msza Święta w języku niemieckim dla byłych mieszkańców parafii, gdyż spora grupa przyjechała na tę uroczystość z zagranicy. Po południu zostały odprawione Nieszpory Maryjne. Po odśpiewaniu psalmów wystąpił chórek ze szkoły w Grzegorzowicach i zaśpiewał pięknie kilka pieśni maryjnych. Muzykująca rodzina Cieślików z Raciborza – Markowic wykonała ku czci Maryi kilka pieśni. Śpiew na głosy dziewcząt bliźniaczek był istną ucztą duchową. Towarzyszył im na gitarze tata Cieślik oraz brat Adam. Po występach wszyscy udali się z procesją do nowo wybudowanej groty Matki Boskiej z Lourdes. Grotę poświęcił proboszcz łubowickiej parafii ks. Henryk Rzega, w asyście księży zakonnych z Łubowic ojca franciszkanina Mikołaja Wallacha i ojca Romualda Kszuka z Ruchu Szensztackiego. Grota powstała z inspiracji Krystyny i Jerzego Gawlików z Łubowic, przez nich też głównie została sfinansowana. Figury ufundowała rodzina Moniki i Franciszka Wallachów z Ligoty Książęcej. Swój wkład w powstanie przedsięwzięcia wniosło także kilkunastu innych parafian.
Otwarto też dwudniowy festyn z okazji 100 lecia kościoła parafialnego. Wystąpiły zespoły muzyczne i taneczne.

 

 

 

 

 

Kulminacyjnym punktem uroczystości była Jubileuszowa Msza Święta trzeciego dnia, która zgromadziła bardzo wielu wiernych.

Mszę celebrował ksiądz biskup Paweł Stobrawa z Opola.

Na grzegorzowickim skrzyżowaniu przesiadł się on do bryczki, którą konwojowało 8 jeźdźców. Przywieziony został w asyście ks. proboszcza Henryka Rzegi i przedstawicieli Rady Parafialnej, Heleny Ficoń i Zygmunta Krettka do budynku katechetycznego. Tu czekali na  bpa księża z wiosek parafii Łubowice – Józef Gacka (obecnie proboszcz parafii Kietrz), ks. Edward Cichoń z Grzegorzowic (teraz proboszcz parafii w Głuchołazach), ojciec franciszkanin Mikołaj Wallach z Ligoty Książęcej (pracuje w klasztorze w Opolu), ojciec Romuald Kszuk pochodzący z Łubowic (obecnie pracuje w Józefowie pod Warszawą). Do koncelebrantów dołączył ks. prałat Jan Szywalski z Raciborza – Studziennej. Przed godziną jedenastą wyruszyła procesja z domu katechetycznego do kościoła. Poprzedzał ją krzyż, za nim kroczyła orkiestra P. Pośpiecha, a w dalszej kolejności szły poczty sztandarowe i delegacje w strojach ludowych, niosąc symboliczne dary ofiarne, a za nimi szła Liturgiczna Służba Ołtarza. W procesji wzięły udział także siostry zakonne z parafii Łubowice: Bernadeta Komor z Grzegorzowic, pracująca obecnie w Niemczech, siostra Roberta Warzecha z Grzegorzowic (pracuje w Gliwicach), Benigna Kretek z Grzegorzowic (pracuje w Bytomiu) oraz księża pochodzący z Łubowic oraz ks. proboszcz i ks. biskup Pawł Stobrawa. Świątynia wypełniła się parafianami i gośćmi z różnych stron. We mszy uczestniczyły władze powiatowe i gminne oraz zaproszeni na tę okazję goście. W kazaniu ks. biskup nawiązał do obecności Najświętszej Maryi Panny w życiu parafii, mówił o  Jubilatce, która powstała dzięki wierze i ofiarności naszych przodków.

Podczas mszy odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Ks. Arcybiskupa Emanuela von Schimońskiego. Odsłonięcia dokonali: Norbert Wilisch z Niemiec, który jest głównym fundatorem tablicy oraz wybrani przez proboszcza Henryka Rzegę zasłużeni dla społeczności parafialnej seniorzy: Alojzy Kasek z Łubowic, Maksymilian Kiszka z Brzeźnicy, Bertold Tumulka z Grzegorzowic, Rudolf Stromiński z Łubowic.
Obok orkiestry wystąpił zdolny muzyk i dyrygent, prezes Centrum im. Eichendorffa w Łubowicach dr Piotr Baron. Po mszy odbył się festyn parafialny, który mimo niesprzyjającej pogody zgromadził tłumy mieszkańców parafii i okolic.

 

 

 

 

 

Mimo chłodu i deszczu uroczystość była bardzo udana.
Bogu niech będą dzięki! Będziemy ją długo pamiętać. Podziwu godna była mobilizacja parafian w przygotowaniach. Wymagała trudu i poświęcenia na wielu odcinkach organizacyjnych. Wszystkim, którzy się przyczynili do zorganizowania jej, na czele z komitetem organizacyjnym, składam podziękowania. Serdeczne Bóg zapłać. Chciałbym, aby pokazana jedność parafian z Łubowic, zaangażowanie w przygotowania i zapał, przetrwały dla wspólnego dobra.

Ks. dr Henryk Rzega
Proboszcz Parafii Łubowice

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here