Co planuje TMZR w Kuźni?

14 stycznia w siedzibie TMZR przy ul. Powstańców 15 w Kuźni Raciborskiej odbyło się zebranie zarządu miejskiego koła.

Celem posiedzenia było przedstawienie i zatwierdzenie planu pracy na 2008 r. W trakcie narady, zarząd zapoznał się z treścią regulaminu Regionalnego Konkursu Literackiego, związanego z jubileuszem 750-lecia istnienia Rud Wielkich. Jego treść będzie wkrótce podana do wiadomości publicznej.

- reklama -

Nie jest to jedyny konkurs, jaki ma zamiar przeprowadzić kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Niebawem opracowany zostanie regulamin na najpiękniejszą posesję gminy i najładniej ukwiecony balkon. Do tej pory obywatelska rywalizacja dotyczyła wyłącznie samej Kuźni Raciborskiej, a teraz zostaje rozszerzona na całą gminę.

W planie znalazło się również przeprowadzenie renowacji zabytkowych nagrobków, znajdujących się na tutejszym cmentarzu. Estetyki nabierze z pewnością teren wokół odrestaurowanej mogiły żołnierskiej z 1918 r., dawny blask odzyska biały marmurowy pomnik Alexandra Schoenawy, niewykluczona jest także renowacja żelaznego ogrodzenia wokół miejsca spoczynku Antona Schoenawy juniora. Na początek listopada planowane jest przeprowadzenie III kwesty na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej. W porządku obrad znalazło się także dokładne sprawozdanie z przebiegu ubiegłorocznej kwesty. Jego treść przedstawił sekretarz Marcin Gałuszka-Biernacki.

Co jeszcze w planach ma oddział TMZR w Kuźni? – Na pewno będzie to czynne włączenie się w obchody 750-lecia istnienia Rud oraz 900-lecia Raciborza. Naszym marzeniem byłoby również pozyskanie w tym roku kilkoro nowych członków – mówi z uśmiechem przewodnicząca koła Halina Wyjadłowska.

Zarząd przychylił się także do wniosku wiceprzewodniczącego Bartosza Koziny, który zaproponował zorganizowanie w pierwszej połowie lutego spotkania wszystkich osób biorących czynny udział w ubiegłorocznej kweście. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć z przeprowadzonej akcji oraz prezentacja krótkiego filmu.

Ostatnim punktem narady była analiza deklaracji przystąpienia TMZR-u do Raciborskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych.

Przed członkami koła jest więc sporo pracy, ale widząc ogromne zaangażowanie wszystkich aktywistów, nie powinno być kłopotu z sukcesywną realizacją przyjętych zamierzeń.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here