Program PEAD 2008 w powiecie raciborskim już ruszył

0

Ruszyła piąta edycja unijnego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD.

Materiał opublikowany na zlecenie starostwa.

- reklama -

 

8 kwietnia do Raciborza trafi pierwsza dostawa żywności. W powiecie raciborskim odbiorem i rozprowadzaniem towaru zajmują się ochotnicze straże pożarne oraz koło gospodyń wiejskich. Łącznie siedem gmin powiatu zgłosiło do Śląskiego Banku Żywności ponad 2500 osób.

 

Od 2004 roku dzięki Śląskiemu Bankowi Żywności w Rudzie Śląskiej również gminy powiatu raciborskiego są beneficjentami programu PEAD na swoim terenie. Odbiorem i rozprowadzaniem towaru dla najuboższych, wytypowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej zajmują się ochotnicze straże pożarne a w Krzyżanowicach koło gospodyń wiejskich. W tym roku żadna organizacja pozarządowa nie podjęła się realizacji programu PEAD na terenie gminy Racibórz.

Siedem gmin wiejskich powiatu raciborskiego w swoich deklaracjach i podpisanych umowach przez organizacje koordynujące na ten rok zgłosiło łącznie do Śląskiego Banku Żywności 2.578 osób.

 

W skład asortymentu wchodzą: makaron świderki, makaron krajanka, kasza, płatki kukurydziane, musli, dania gotowe, ser twardy, mleko, cukier, dżem i mąka. Według norm opracowanych przez bank na jednego zgłoszonego beneficjenta przypada w ciągu roku ok. 42 kg żywności. Dla wymienionych gmin stanowi to łączną masę towarową ok. 108 ton. Dla porównania w roku ubiegłym było to ok. 196 ton (razem z Raciborzem) dla zgłoszonych 4.382 osób z całego powiatu. Jego wartość wyniosła w cenach producentów ok. 330 tys. zł. a w cenach rynkowych 766 tys. zł.

 

Nadal koordynator powiatowy odpowiedzialny za realizację programu z ramienia Starosty Raciborskiego będzie organizował wspólny transport dla siedmiu gmin z magazynów banku w Rudzie śląskiej i Bytomiu.

 

Pierwsze dostawy żywności będą rozprowadzane 8 i 14 kwietnia.

 

/Starostwo Powiatowe/

 

Redakcja zastrzega sobie możliwość moderowania komentarzy pod tym artykułem. Komentarze o obraźliwej /i/lub niemerytorycznej treści będą usuwane.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here