Zakończono głosowanie w Plebiscycie 9 Twarzy na 9 Wieków

0

Wycieczka na Rodos, wyjazd do Paryża, pobyt w SPA i inne atrakcyjne nagrody czekają na uczestników Plebiscytu "9 Twarzy na 9 Wieków".

Do końca sierpnia można było głosować na swoich faworytów za pomocą sondy elektronicznej zamieszczonej na portalu raciborz.com.pl. Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody.

- reklama -

 

Gala rozstrzygnięcia Plebiscytu odbędzie się 26 września o godz. 19.00 w Domu Kultury Strzecha. Podczas imprezy zostaną wyłonieni zwycięzcy Plebiscytu 9 Twarzy na 9 Wieków, odbędzie się losowanie nagród wśród osób biorących udział w głosowaniu, zagrają Trzydwa%UHT oraz muzyczna niespodzianka.

 

 

 

Zapraszamy na Galę rozstrzygnięcia Plebiscytu 9 Twarzy na 9 Wieków 

 

 

 

W gronie nominowanych znaleźli się:

Zobacz listę sponsorów

Kategoria POLITYKA:

1. Andrzej Markowiak – polityk, z wykształcenia inżynier mechanik, poseł na Sejm RP IV i V kadencji, były wiceminister środowiska. W latach 1994-2001 sprawował urząd prezydenta Raciborza. Z listy Platformy Obywatelskiej uzyskiwał mandat poselski w okręgu rybnickim w 2001 i 2005. W wyborach parlamentarnych w 2007 nie ubiegał się o reelekcję. 11 grudnia 2007 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. 17 stycznia 2008 podał się do dymisji po ukazaniu się lokalnej publikacji, według której w 1983 miał zostać zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik.

2. Mirosław Lenk – od 2006 roku sprawuje funkcję prezydenta Raciborza. W latach 1983-1995 był nauczycielem, a następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. W latach 1999-2002 był naczelnikiem wydziału edukacji, a następnie wiceprezydentem Raciborza. W 2002 przegrał w II turze wybory prezydenckie z Janem Osuchowskim. W latach 2002-2006 sprawował urząd sekretarza powiatu raciborskiego. 27 listopada 2006 roku w II turze wyborów prezydenckich wygrał ze swoim rywalem Tomaszem Kusym.

3. Henryk Siedlaczek – poseł na Sejm RP V i VI kadencji, samorządowiec. W 1998 roku został wybrany do Rady Powiatu Raciborskiego. W 1999 objął stanowisko etatowego członka zarządu, w 2002 powołano go na funkcję starosty. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu rybnickim został wybrany posłem V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski.

4. Piotr Klima – farmaceuta i aktywny działacz społeczny, organizator i współorganizator wielu konferencji popularno-naukowych. W roku 2005 powołał Raciborską Akademię Zdrowia, a następnie Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Od 2003 roku radny, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta.

5. Antoni Klima – po powrocie w 1947 roku z Anglii aż do przejścia na emeryturę w 1989 roku pracował na Kolei – najpierw jako kierownik ekspedycji kolejowej, później zastępca naczelnika stacji Racibórz. Przez całe życie był bardzo czynnie zaangażowany w działalność społeczną, m.in. w związku zawodowym kolejarzy był organizatorem wielu przedsięwzięć. Był też inicjatorem i współtwórcą Męskiego Chóru ZZK, Festiwalu Chórów Kolejowych z całej sieci PKP. Radny oraz przewodniczący Komisji. Za swoją działalność wielokrotnie był wyróżniany wysokimi odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i branżowymi.

6. Robert Myśliwy – nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, przedsiębiorca, obecnie radny w Radzie Miasta z ramienia Platformy Obywatelskiej.

7. Tomasz Kusy – od urodzenia związany z Raciborzem. W latach 1998-2002 był najmłodszym radnym w raciborskim samorzadzie. W 2006 roku kandydat w wyborach na stanowisko prezydenta Raciborza przegrał z M.Lenkiem o 374 głosów. Obecnie lider opozycji w Radzie Miasta.

8. Ofka Piastówna – córka Przemysła, władcy raciborskiego z dynastii Piastów i Anny, księżnej czerskiej z Mazowsza. Przyczyniła się do rozsławienia Raciborza. Eufemia jako przeorysza raciborskich dominikanek dała się poznać jako bardzo dobry organizator majątku klasztornego, ale i nie tylko. Postać zasłużona dla rozwoju całego miasta.

9. Tadeusz Wojnar – wielokrotny radny Rady Miasta, obecnie jej przewodniczący, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowoczesna". Według wielu, najskuteczniejsza postać sceny politycznej, polityk i samorządowiec działający z tzw. drugiej linni.

Kategoria GOSPODARKA:

1. Roman Majnusz – od 1989 roku jest właścicielem firmy remontowo-budowlanej. Sukcesywnie zakres działalności swojej firmy rozszerzył o handel wyrobami hutniczymi, wytwarzanie i montaż wszelkiego typu konstrukcji stalowych, remonty urządzeń i maszyn produkcyjnych oraz suwnic i urządzeń dźwignicowych, tartak, produkcję wyrobów węglowych i grafitowych.

2. Wiesław Jacheć – przedsiębiorca, właściciel hurtowni materiałów budowlanych Carmex i marketu budowlanego "Mrówka". Bierze czynny udział w akcjach charytatywnych. Był radnym Rady Miasta przez dwie kadencje, aktywnie uczestniczył w pracach Raciborskiej Izby Gospodarczej.

3. Alfred Malcharczyk – mistrz ciastkarski, właściciel cukierni. Od wielu lat prowadzi działalność charytatywną, pomagając zarówno osobom indywidualnym, jak i wspierając organizacje pracujące na rzecz społeczności raciborskiej i potrzebującym. Na liście tych, którym pomaga znajdują się min.: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza", Zespół Pieśni i Tańca "Strzecha", Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspólnoty śpiewacze, organizatorzy zawodów sportowych, artystycznych i szkolnych. Zwycięzca konkursu Pantofelek 2006, jako postać zasługująca na wyróżnienie za działalność na rzecz środowiska.

4. Dariusz Kampka – od 1991 roku jest prezesem prywatnej firmy DIV Polska, specjalizującej się w handlu stalą. W 1993 roku zorganizował koncert zespołu "De Mono" na rzecz dzieci niepełnosprawnych, sponsorował także wydanie tomiku wierszy poetki Barbary Krzyżak-Garbo. Był nominowany i wyróżniony w plebiscycie "Człowiek bez barier 2003".

5. Janusz Szlapański – właściciel Zakładu Usługowo-Handlowego "Jandik" – serwis ostrzenia. Rozpoczął działalność w 1995 roku. W roku 2001 zakład został uhonorowany nagrodą "Firma z Jakością". W 2006 roku otrzymał tytuł "Wielkiej Małej Firmy". O nagrodę walczyło 150 firm z terenu województwa śląskiego.

6. Roman Makulik – przedsiębiorca. Właściciel m.in. restauracji "Braxton" oraz Ośrodka Aquabrax w Szymocicach.

7. Wanda Świerczyna – prezes Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej, laureatka nagrody „Narcyz 2006” z terenu powiatu raciborskiego. W 2008 roku RSM zaproszono do prestiżowej akcji „Poznaj dobrą żywność”, w której wzięło udział kilkuset dziennikarzy z Polski i zagranicy, radcy handlowi ambasad oraz przedstawiciele sieci handlowych. Do prezentacji zaproszono firmy posiadające przyznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znak jakości „Poznaj dobrą żywność”. Zalicza się do nich Raciborska Spółdzielnia Mleczarska.

8. Józef Doms – fabrykant XIX wieku, budowniczy fabryki tabaki, tytoniu, cygar. Przyczynił się do rozwoju gospodarczego miasta, zatrudniał setki osób. Po odbyciu we Wrocławiu nauki w zawodzie kupieckim przybył do Raciborza i zaczął pracować w firmie kupieckiej rodziny Galli. W 1811 roku przejął firmę teścia, mającą swoją siedzibę przy Rynku. W 1832 roku rozpoczął produkcję tabaki – tytoniu do zażywania. Tak zrodziła się przy rynku nowa gałąź raciborskiego przemysłu – przemysłu tytoniowego. Po trzydziestu latach fabryka zatrudniająca 15 pracowników wyprodukowała 150 ton tabaki wartości 40 tysięcy talarów. Rodzina Domsów, buduje też młyn parowy na Lukasynie (1843), czyniąc produkcję zbóż bardziej opłacalną.

9. Marek Mądrzyński – raciborzanin, przedsiębiorca. Skutecznie rozwija firmę Meander. Zapalony tenisista i turysta.

Kategoria SPORT:

1. Ryszard Wolny – zapaśnik, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w1996 roku, obecnie trener. Radny Rady Miasta.

2. Hubert Jerzy Kostka – bramkarz, reprezentant Polski (także kapitan reprezentacji), mistrz olimpijski w 1972 roku. Karierę sportową rozpoczął w klubie LZS Markowice. W 1957 roku przeszedł do Unii Racibórz, a jesienią 1960 roku do Górnika Zabrze.

3. Wojciech Nazarko – członek Komisji Współpracy Terytorialnej PKOL, Wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego oraz Rady Odrodzenia Towarzystw Gimnastycznych "SOKÓŁ", Przewodniczący Komisji ds. Szkół Sportowych i Szkół Mistrzostwa Sportowego przy PZP w Warszawie. Szkoleniowiec oraz działacz sportowy; organizował i trenował zwycięzców krajowych i zagranicznych, medalistów olimpijskich, rekordzistów i mistrzów świata sportowców niepełnosprawnych, a także mistrzów świata w ratownictwie wodnym. Założył sekcję pływacką "Victoria" Racibórz. W 1987 roku reaktywował Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oraz organizował powstanie Klubu Olimpijczyka "Sokół" w Raciborzu, w których to organizacjach od początku istnienia, pełni nieprzerwanie funkcję prezesa.

4. Artur Noga – lekkoatleta. W 2006 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach świata juniorów w Pekinie w biegu na 110 metrów przez płotki (wysokość płotka 99 cm) pokonując tę trasę w 13,23 sek. Tym wynikiem ustanowił rekord Polski juniorów i mistrzostw oraz jest on nieoficjalnym rekordem świata. W 2007 został w Hengelo mistrzem Europy juniorów (13.42). Uczeń w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, a trenuje w MKS-SMS "Victoria" Racibórz pod okiem trenera Karola Szynola.

5. Ginter Lazar – piłkarz Unii Racibórz, król strzelców polskiej drugiej ligi z 1962 roku.

6. Beata Szyjka – organizatorka Raciborskich Biegów Profilaktycznych. Mistrzyni Polski w Biegach Przełajowych. Reprezentowała Polskę w Sztafetowych Biegach Maratońskich w Seulu w Korei, gdzie zdobyła dziesiątą i trzecią lokatę, w Yokohamie w Japonii (V miejsce) i w Chiba (VII miejsce). Nauczycielka wychowania fizycznego i trenerka młodzieży.

7. Katarzyna Dulian – pływaczka specjalizująca się w stylu klasycznym. Na Mistrzostwach Europy w Trieście w 2005 roku zdobyła srebrny medal na 200 m stylem klasycznym. Rekordzistka Polski na dystansie 200 m.

8. Tomasz Trzęsiński – nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Raciborzu. Jest trenerem piłki nożnej w klasach sportowych, jego uczniowie odnoszą znaczące sukcesy. Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ikar", prowadzi Okręgową Ligę Juniorów i Starszych Trampkarzy. Od kilku lat pracuje społecznie z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w zakresie piłki nożnej.

9. Marcin Kunicki – trener Katarzyny Dembniak – srebrnej i brązowej medalistki Mistrzostw Europy juniorów w pływaniu.

Kategoria KULTURA:

1. Mateusz Iwulski – zajmuje się sztukami performatywnymi, filmem wideo i animacją kulturalną. Jest jednym z założycieli i wiceprezesem Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK, dyrektorem artystycznym Raciborskiego Festiwalu Sztuki Ciało.Duch.Miasto.

2. Aleksander Ścibor – Rylski – pisarz, reżyser, scenarzysta filmowy. Był kierownikiem artystycznym zespołu filmowego "Prymat". Ważniejsze dzieła: Człowiek z żelaza – scenariusz (1981), Człowiek z marmuru – scenariusz (1976), Wilcze echa – reżyseria, scenariusz (1968), Popioły – scenariusz (1965), Czarne skrzydła – scenariusz (1962), Dom bez okien – scenariusz (1962), Dotknięcie nocy – scenariusz (1961), Cień – scenariusz (1956). W czasie wojny żołnierz AK w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po wojnie pozostał w Warszawie. Kilkakrotnie odwiedzał rodziców i siostrę w Raciborzu.

3. Marian Zawisła – artysta plastyk, starszy kustosz muzealny (muzeum w Raciborzu). Jako malarz i grafik jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych, jego prace prezentowane były w ok. 300 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Organizator wielu wystaw i ekspozycji muzealnych, autor katalogów i informatorów do wystaw, organizator plenerów malarskich artystów plastyków z Polski i Czech.

4. Piotr Libera – w 1964 roku podjął się prowadzenia Chóru mieszanego "Strzecha". Na swoim koncie ma prowadzenie wielu zespołów śpiewaczych i instrumentalnych w Raciborzu i w regionie. Organizator festiwali muzycznych, np. pieśni do słów Josepha von Eichendorffa oraz utworów Stanisława Moniuszki, prezesuje Zarządowi Okręgu Raciborskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

5. Aldona Krupa – prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło", choreograf i kierownik wszystkich 15 zespołów skupionych wokół Stowarzyszenia, w których tańczy ponad 300 dzieci i młodzieży. Biorą one udział w licznych imprezach artystycznych, organizowanych na terenie miasta, kraju jak i poza jego granicami.

6. Klaudyna Malinowska – od 1999 roku aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, aktorka w Teatrze Tetraedr. W 2004 roku zainicjowała działalność Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego "ASK", którego jest aktywnym członkiem. Od tego czasu jest współrealizatorem i koordynatorem działań oraz projektów artystycznych Stowarzyszenia, prezentowanych na terenie miasta jak i poza jego granicami.

7. Grażyna Tabor – pedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży. Od wielu lat prowadzi grupę teatralną Tetraedr w RCK oraz chłopców z Zakładu Poprawczego w Raciborzu realizując spektakle teatralne i projekty artystyczne w Raciborzu.

8. Andrzej Rosół – muzyk, dyrygent, nauczyciel, pianista, organista, organizator imprez muzycznych. Od 1989 roku kieruje Raciborską Orkiestrą Symfoniczną, od 1992 Raciborską Orkiestrą Kameralną, powołał do życia Kwartet Bramy Morawskiej – zespół instrumentalny koncertujący w kraju i zagranicą.

9. Jerzy Baron – długoletni dyrektor Muzeum w Raciborzu, aktywny prezes i działacz TMZR, podjął się remontu kościoła przy ul. Gimnazjalnej powołując specjalną grupę remontowo-budowlaną przy TMZR, która wykonywała remonty obiektów zabytkowych i muzealnych. Z jego inicjatywy powstał pomnik Arki Bożka.

Kategoria ROZRYWKA:

1. Anna Wyszkoni – piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu Łzy. Laureatka programu "Szansa na sukces", który wygrała w marcu 2000 roku śpiewając piosenkę "Długość dźwięku samotności" z repertuaru grupy Myslovitz. W styczniu 2004 wraz z grupą Łzy zajęła II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja, a także II miejsce w plebiscycie "Telekamery". Podczas Festiwalu w Opolu, w czerwcu 2004 roku, Łzy zdobyły dwie Superjedynki – jako Zespół Roku oraz za Przebój Roku.

2. Henryk Kaptur – pedagog i krzewiciel kultury, wieloletni kierownik, później dyrektor Raciborskiego Domu Kultury. Wiele lat był także dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1. Manager raciborskiej kultury.

3. Anna Łączkowska – swoją działalność w dziedzinie kultury rozpoczynała jako kierownik Spółdzielczego Domu Kultury "Strzecha", później jako kierownik w Raciborskim Domu Kultury. Pod jej kierownictwem obie placówki prężnie się rozwijały, a organizowane imprezy i kółka zainteresowań integrowały mieszkańców miasta.

4. Dawid Wacławczyk – prezes Stowarzyszenia Grupa Rosynant, organizator wielu imprez rozrywkowych, koncertów, obozów letnich dla dzieci i młodzieży. Organizator raciborskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

5. Marzena Korzonek – w 2003 roku zwyciężyła program "Szansa na sukces" śpiewając utwór „Gdybyś była moja” Krzysztofa Krawczyka. W Konkursie Konkursu Debiutów 40. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar. Wystąpiła w koncercie "Superjedynek" jako najlepszy Debiut 2003, podczas którego otrzymała Nagrodę Specjalną Polskiego Radia.

6. Krzysztofek (Hugon Christoff) – przedwojenny kpiarz i zgrywus, „uliczny filozof”. Do dziś przekazywane są „z pokolenia na pokolenie” jego żarty, w których oprócz kpiarskiej formy, można znaleźć uniwersalne przesłanie aktualne do dziś. W czasach rodzenia się hitleryzmu, upodobał sobie kpić z władzy, nie lubił Policji, wykorzystując dwuznaczność niektórych niemieckich określeń, za co w pierwszych dniach wojny dostał się do obozu zagłady, gdzie został zamordowany.

7. Zespół trzydwa%UHT – zakwalifikował się do finału międzynarodowego konkursu na najlepszą piosenkę "Vena Music Festival 2007". Spośród 700 nadesłanych utworów, ocenianych przez ponad 100-osobowe jury oraz publiczność, piosenka zespołu pt: "Międzywiersz" zdobyła drugie miejsce, wygrywając z takimi wykonawcami jak Sofa, Bisquit, Luiza Staniec, Mika Urbaniak czy Husky.

8. Magdalena Walach – aktorka Teatru Bagatela, znana m.in. z serialu "Pensjonat pod różą", "Twarzą w twarz", ma na swoim koncie również epizod w ostatnim filmie Krzysztofa Zanussiego "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona droga płciową". Laureatka programu TVN "Taniec z Gwiazdami", podczas którego promowała Racibórz poprzez szczere pozdrowienia dla Raciborza wypowiadane wielokrotnie na oczach milionów widzów.

9. Zespół "Przecinek" – zespół prezentuje twórczość promującą wartości chrześcijańskie. Muzyka zespołu to mieszanka rozmaitych gatunków muzycznych oparta przede wszystkim o funky, groove i pop-rock. Przecinek to laureat wielu festiwali. Zespół zdobył wiele nagród, m.in. prestiżową nagrodę Grand Prix na największym w Polsce i Europie Środkowej Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej ''Song of Songs'' 2005 w Toruniu, a także I miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej ''Stabat Mater'' w Jabłonce (2004).

Kategoria EDUKACJA:

1. Leopold Czerniejewski – były dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych (w latach 1960-74), pierwszy dyrektor – kreator wielu twórczych inicjatyw. W 1963 roku przy ul. Zamkowej wybudował nową szkołę, krótko potem szkoła uzyskała potoczne miano "Raciborskiej Politechniki". Prekursor systemu gabinetowo-przedmiotowego w dydaktyce, zwolennik zasady poglądowości w nauczaniu oraz wycieczek naukowych. Twórca pierwszego w Raciborzu szkolego ośrodka wypoczynkowego dla nauczycieli i uczniów.

2. Bogumiła Bąk – nauczycielka II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. W 2000 roku znalazła się w gronie 100 nauczycieli woj. śląskiego zgłoszonych do konkursu Gazety Wyborczej "Złoty Kaganek" w kategorii "Mistrz". Kolejne lata przyniosły nominacje w kategorii "Kumpel" i ponownie w kategorii "Mistrz". W 2003 roku laureatka konkursu Nauczyciel Roku. Niestrudzona propagatorka ekologii.

3. Joachim Raczek – raciborzanin, były rektor PWSZ w Raciborzu. Funkcje tę objął 2002 roku. Pod jego kierownictwem raciborska uczelnia zaczęła się rozwijać. Ukształtował liczne grono pracowników naukowych. Jego wychowankowie osiągali wiele wyróżnień i nagród m.in. Prezesa RM. Prof. Raczek jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.

4. Józef Grabowski – doktor filozofii, filolog klasyczny, znawca kultury łacińskiej, historyk, publicysta, społecznik. Od 1947 roku dyrektor Męskiej Szkoły Ogólnokształcącej im.Kasprowicza, zasłużony dla miasta, oświaty, kultury Raciborza.

5. Zbigniew Wieczorek – wykładowca raciborskiej PWSZ. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Badacz losów m.in. Hugona Christoffa, raciborskiego filozofa, dowcipnisia i kawalarza.

6. Bolesław Śnigurski – nauczyciel matematyki – najpierw w I LO, później w Liceum Medycznym i Technikum Mechanicznym. Długoletni dyrektor Liceum dla Pracujących. Inspektor w Wydziale Oświaty magistratu. Autorytet zarówno wśród młodzieży, jak i kadry nauczycielskiej.

7. Zygmunt Noworyta – pedagog, dyrektor najpierw Liceum Ekonomicznego, później Zespołu Szkół Budowlanych, społecznik działający na rzecz rozwoju miasta. Długoletni radny, także zastępca przewodniczącego ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej.

8. Janusz Nowak – nauczyciel, folklorysta, literaturoznawca, publicysta, poeta. Doktor nauk humanistycznych. Wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Uniwersytetu Opolskiego. Autor sześciu książek, kilkudziesięciu artykułów, redaktor trzech pozycji książkowych. Redaktor naczelny miesięcznika PWSZ w Raciborzu „Eunomia” oraz półrocznika „Almanach Prowincjonalny”. W przeszłości przez wiele lat prowadził Teatr Poezji „Eleusis”. Twórca i współtwórca wielu przedsięwzięć kulturalnych. Laureat konkursów poetyckich. W ostatnich tygodniach otrzymał prestiżową Nagrodę Skarbnika Śląskiego przyznaną przez redakcję miesięcznika „Śląsk” za animowanie i pielęgnowanie kultury śląskiej.

9. Irena Ścibor-Rylska – pedagog, społecznik, dyrektor Żeńskiego Liceum, w latach 1955-59 dyrektor LO nr 6 (obecnie II LO), w kolejnych latach dyrektor Liceum Koedukacyjnego (obecnie I LO).

Kategoria ZDROWIE:

1. Gizela Pawłowska – chirurg. Od 1974 roku dyrektor zakładu opieki zdrowotnej w Raciborzu. Radna i posłanka. Wykorzystując swoją pozycję, za punkt honoru uznała budowę nowego szpitala. Zmarła w 1987 roku podczas wykonywanego zabiegu operacyjnego na udar mózgu.

2. Maria Wiecha – była radna Rady Miasta, współzałożycielka Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

3. Stanisław Konzal – ordynator oddziału ortopedii raciborskiego szpitala, wykonywał zabiegi wydłużania kończyn i leczenia dużych ubytków kości. Twórca nowej metody wydłużania kończyn tzw."Metoda Konzala" , uznawanej w całym świecie medycznym jako kanon sztuki medycznej. Raciborski ordynator rozsławił Racibórz swoim naukowym autorytetem.

4. Krystyna Klimaszewska – założycielka raciborskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, raciborskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, koła stomików działającego przy szpitalu. Organizatorka konferencji naukowych, np. "Rola personelu medycznego w procesie terapii". W 2007 roku laureatka Nagrody "Narcyz" ustanowionej przez Zarząd Izby Przemysłowo – Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

5. Jerzy Wiśniewski – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji "Podaj Rękę", które zajmuje się m.in. promowaniem edukacji integracyjnej w środowisku lokalnym, upowszechnianiem postaw otwartości i tolerancji społecznej. Współorganizator raciborskiej akcji "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?", organizator Forum Osób Niepełnosprawnych, konkursu "Przyjazny osobom niepełnosprawnym", czy "Zagrajmy razem – integracja, sport, rehabilitacja".

6. Lucyna Rajczykowska – lekarz, od roku 1990 zajmuje się pomocą osobom chorym terminalnie. Początkowo była to działalność wolontaryjna, aktualnie w formie instytucjonalnej jako Poradnia Opieki Paliatywnej, założycielka hospicjum św. Józefa w Raciborzu. Laureatka raciborskiego konkursu „Pantofelek” (2005r.).

7. Marta Szwedka-Labus – pediatra-pulmonolog, w latach 70-tych specjalista innowacyjnych metod leczenia chorób płuc u dzieci.

8. Barbara Tkocz – nauczyciel na wydziale dietetyki, technolog żywienia człowieka. Pedagog w Szkole Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 na ul. Warszawskiej ("Medyk"). Organizatorka wielu akcji prozdrowotnych, np. Targi Zdrowia i profilaktycznych m.in. "Nie czekaj, ratuj" – konkursu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

9. siostra Estera-Banik – pielęgniarka w Domu Pomocy Społecznej św. Notburgii dla osób z chorobami i zaburzeniami układu nerwowego. Siostra w swojej pracy nie ogranicza się tylko do działań, które są zadaniami pielęgniarki. W ciągu kilku lat z kobiet mieszkanek DPS, zależnych od pomocy innych stworzyła wspólnotę, która daje coś innym. Jej członkinie np. przygotowały upominki dla dzieci uczestników świetlic. Siostra jest także inicjatorką działań artystycznych – po raz pierwszy w historii domu jego mieszkanki przygotowały pantomimę przedstawiającą życie św. Notburgii, którą prezentowały na scenach Raciborza. Siostra Estera jest także odpowiedzialna za ambulans medyczny podczas corocznej pielgrzymki wiernych z Raciborza do Częstochowy.

Kategoria RELIGIA:

1. ks. Stefan Pieczka – w latach 1974-91 proboszcz parafii pw WNMP w Raciborzu. Potrafił w niezwykły sposób zjednywać sobie ludzi. Pełnił wiele ważnych funkcji kościelnych, był: diecezjalnym wizytatorem religii, członkiem Rady Kapłańskiej Rejonu Raciborskiego, kapelanem Zakładu Karnego w Raciborzu, wizytatorem i delegatem biskupa dla spraw Kongregacji Sióstr Maryi Niepokalanej, kapelanem domu poprawczego i schroniska dla nieletnich przestępców, kapelanem szpitala miejskiego, koordynatorem służy porządkowej kościelnej oraz BOR-u podczas wizyty Ojca Świętego na Górze św. Anny. W roku 1985 został Prałatem Jego Świętobliwości Jana Pawła II. Rada Miasta nazwała jego imieniem skwer przy kościele farnym. Ku czci zasłużonego kapłana odsłonięto tablicę pamiątkową. Dla upamiętnienia jego dokonań obchodzone są Dni ks.Stefana Pieczki, a wybitnym osobistościom Raciborza nadawany jest Medal im. Ks. Prałata Stefana Pieczki, "UNITAS IN VERITATE" (jedność w prawdzie).

2. ks. Adam Rogalski – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Jest niestrudzonym animatorem życia parafialnego. Przy kościele działają grupy i ruchy religijne: lektorzy i ministranci, Dzieci Marii, Róże Różańcowe, Szkoła Ewangelizacji, Ruch światło -Życie, Duszpasterstwo Młodzieży "Linia Najwyższego Napięcia". Reaktywował działalność Caritasu. Prowadzi audycję radiową „Na zawsze młodzi”, współorganizuje Dni ks. Stefana Pieczki. W lipcu 2003 roku otrzymał nominację na administratora parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Od 2005 roku jest proboszczem największej raciborskiej parafii. Jego ostatnie dzieło to remont schodów głównych kościoła.

3. ks. Henryk Rzega – proboszcz parafii w Łubowicach. Działa w parafii na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego. Znakomity znawca poezji J. v. Eichendorffa i twórca pierwszej izby pamięci Eichendorffa, której przeznaczył miejsce w budynkach parafialnych. Ksiądz Rzega to również przewodnik wycieczek chętnych pozyskania wiedzy o piewcy romantyzmu, o którym posiada wiedzę jak mało kto, bo swój doktorat, pracę naukową poświęcił Josephovi von Eichendorffowi. To również wielki sympatyk archeologii.

4. ks. Alojzy Jurczyk – od 1976 roku prowadził parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu. Swoim parafianom dedykował książkę "Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu" w opracowaniu Janusza Nowaka, wydaną w 2001 roku. W słowie wstępnym pisał: "Pragnę wyrazić im w ten sposób moją wdzięczność za to, że zawsze mnie wspierają, że obdarzają mnie zaufaniem, bez nich przecież niemożliwe byłoby przeprowadzenie tak wielu przedsięwzięć duszpasterskich i gospodarczych." Zmarł 15 lipca 2005 roku.

5. siostra Antonia – od wielu lat swoją aktywność kieruje do ludzi o niskim statusie materialnym, przede wszystkim do rodzin marginalizowanych. Jest inicjatorką programu profilaktycznego Ave Maris Stella, który od 3 lat realizowany jest przez Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego.

6. ks. prałat Jan Szywalski – proboszcz parafii pw. Krzyża św. Racibórz-Studzienna. Duszpasterz głuchoniemych, od lat wprowadza w świat gestów. Prowadził katechezy w szkole dla niesłyszących w Raciborzu, organizował rekolekcje dla nich na Górze św. Anny, w czasie których przygotowywał ich do I Komunii i bierzmowania. Zajmuje się opracowaniem projektu tekstu Modlitwy Eucharystycznej do Mszy z udziałem głuchoniemych. Projekt ten został obecnie przedstawiony do zaopiniowania znawcom liturgii. Ksiądz Szywalski to wieloletni przewodnik raciborskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

7. abp Józef Gawlina – Wybitna postać ziemi raciborskiej. Urodzony w Strzybniku, gimnazjum kończy w Raciborzu. Od najmłodszych lat zajmował się działalnością propolską. Praca duszpasterska silnie związana z dziennikarstwem, wspólpracował z redakcjami europejskich pism katolickich. W 1933 roku został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Przebył drogę z wojskiem gen.Andersa jako kapelan. Sakrę biskupią otrzymał z rąk prymasa Augusta Hlonda. W 1952 roku został arcybiskupem. Przeprowadzał wizytacje polskich parafii w Anglii, Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Turcji, Ameryce i Australii. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych i wojskowych, m.in.: Virtuti Militari, Krzyż Monte Cassino. W wojsku polskim miał stopień generała dywizji. Wielki patriota. Grób abpa J.Gawliny na Monte Cassino jest celem wielu pielgrzymek Polaków z całego świata.

8. ks. infułat Marian Żagan – pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Raciborzu. W uznaniu jego zasług dla Kościoła Ojciec święty Jan Paweł II w 1995 roku mianował go Kapelanem Jego Świętobliwości czyli prałatem. Niedługo potem ks. Żagan dostąpił godności infułata. Jest członkiem: Kolegium Konsultorów Diecezji Opolskiej, Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz Diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Od wielu lat księża w drodze wyborów powierzają mu obowiązki Dziekana Rejonu Raciborskiego (sięgającego terytorialnie po Głubczyce) oraz Dziekana Dekanatu Racibórz.

9. ks. Jerzy Hetmańczyk – od 1990 roku proboszcz sanktuarium św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Dzięki determinacji proboszcza po powodzi, która nawiedziła Racibórz osuszono ściany budowli, wyremontowano posadzki i ławki, zamontowano ogrzewanie. Dzięki niemu kościół na Ostrogu zyskał cztery nowe dzwony, uporządkowano dwa cmentarze, w tym zabytkowy cmentarz przy kościele.

Kategoria HISTORIA:

1. Paweł Newerla – historyk, badacz ziemi raciborskiej, autor i współautor wielu publikacji o historii regionu, m.in. "Zamki i pałace dorzecza górnej Odry", "Raciborski przewodnik genealogiczny", "Dawne Rudy. Das alte Rauden", czy "Opowieści o dawnym Raciborzu".

2. Ryszard Kincel – historyk, prozaik, publicysta, tłumacz. Niestrudzony badacz dziejów Śląska. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadebiutował na łamach dziennika Głos Olsztyński. Pracował również w Nowinach Jeleniogórskich. Współpracował z wieloma polskimi czasopismami. W 1976 roku został doktorem nauk humanistycznych za rozprawę Przewodnictwo turystyczne w śląskich Sudetach w XVII i XIX wieku. Od 1979 roku, aż do przejścia na emeryturę w 2000 roku był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. W latach 2000-2002 prezes Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. W 2002 roku otrzymał nagrodę im. Karola Miarki.

3. Alojzy Nowara – pedagog. Po II wojnie światowej został nauczycielem w I Liceum Ogólnokształcącym. Ceniony historyk, pisarz i publicysta. Jeden z założycieli i pierwszych prezesów Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

4. Anna Wróbel – pedagog, nauczyciel szkół w Raciborzu, znana z cennego opracowania „Z przeszłości Czterech Wsi – Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy” 1991r.

5. Grzegorz Wawoczny – autor wielu książek o historii regionu, m.in. "Dawny Racibórz. Das alte Ratibor", "Tajemnice ziemi raciborskiej ", czy "Sekrety cystersów Opactwo w Rudach", wieloletni redaktor naczelny tygodnika "Nowiny Raciborskie".

6. Beno Benczew – animator kultury i społecznik, rzecznik oddziału regionalnego stowarzyszenia Solidarność Polsko – Czesko – Słowacka. Autor artykułów o obozach dla Polaków w powiecie raciborskim w czasie II wojny światowej oraz o działaniach SB przeciwko kościołowi katolickiemu w Raciborzu. Pomysłodawca powstania Raciborskiego Centrum Badań Historycznych.

7. Benedykt Motyka – wieloletni wicedyrektor I LO, historyk i nauczycielem wielu pokoleń raciborzan. Autor szeregu prac poświęconych ziemi raciborskiej. Znakomicie przygotowywał uczniów na studia i do konkursów. Wielu z nich zostało laureatami szczebla centralnego.

8. Norbert Mika – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1988 r.) oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach (2000 r.). Doktor nauk humanistycznych (2006 r.). Autor wielu publikacji naukowych o tematyce historycznej, zwłaszcza o dziejach Polski, Czech, Austrii, Niemiec i Rusi m.in. "Racibórz w obliczu najazdów tatarskich i zagrożenia wałaskiego" (2002 r.) oraz "Mieszko, syn Władysława II Wygnańca, książę raciborski i pan Krakowa – dzielnicowy władca Polski" (2006 r.). Dyrektor Gimnazjum nr 3, wcześniej Szkoły Podstawowej Nr 18, od 2006 roku przewodniczący Rady Powiatu.

9. Brunon Strzałka – folklorysta ziemi raciborsko-wodzisławskiej, nauczyciel w szkołach raciborskich w latach 50-70-tych. Autor "Godek i bojek śląskich". Pochodził z Lubomi. W czasie wojny prowadził tajne nauczanie, kwalifikacje do nauczania zdobywał etapami, przeplatanymi pracami robotniczymi i biurowymi, bardzo aktywny w czasach powojennych w pracach kulturalno-oświatowo-pedagogicznych.

 

Atrakcyjne nagrody w konkursie sponsorują:

Biuro Podróży "Triada"
Filia w Raciborzu
ul. Nowa 1
Tel. 32 414 8000
Biuro Podróży "EM Travel"
Empik
Gospodarstwo Agroturystyczne "Folwarczek"
Karczma "Hetmańska"
Multikino
Apteka "Na Katowickiej"
Firma "Ofistar"
Sklep "Raczek"
Restauracja "Smiling Jack"
Księgarnia "Sowa"
Pensjonat "Villa pod Różą"
Restauracja "VIVAT"

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here