Światowy Zjazd Raciborzan

Z okazji Dni Raciborza do naszego miasta przyjechali raciborzanie mieszkający obecnie poza granicami Raciborza i … Polski.

Po porannej mszy w kościele pw. WNMP raciborzanie zebrali się na uroczystej inauguracji Światowego Zjazdu Raciborzan w Domu Kultury "Strzecha".
Tu powitani przez prezydenta Raciborza Mirosława Lenka i starosty raciborskiego Adama Hajduka wysłuchali ciepłych słów księcia raciborskiego Franciszka I Albrechta. Nawiązując do przeszłości i historii, książę wskazywał, że najważniejsze jest budowanie przyszłości w zjednoczonej Europie, mówił o konieczności pracy na rzecz porozumienia i integracji.

- reklama -

 

 

 

/Zdj. książę Franz Albrecht von Ratibor i Christine Wyschkon/

 

Tak jak i księcia, tak i pozostałych gości: posła na Sejm Henryka Siedlaczka, przedstawiciela Związku Górnoślązaków Joachima Muschiola, byłego przewodniczącego DFK Józefa Gonschora cieszy podejmowana przez władze Raciborza współpraca z partnerskimi miastami granicznych państw. O trwałości partnerskiego przymierza zapewniał również burmistrz Leverkusen. W akademii wzięli udział przedstawiciele pozostałych partnerskich miast, szefowa mniejszości niemieckiej w Raciborzu – raciborzanka Lidia Burdzik, pani Christine Wyschkon, inicjatorka światowego zjazdu, która wspólnie z raciborskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego i raciborzanami z niemieckiego miasta Roth podjęła się organizacji pierwszego spotkania.

Bohaterami uroczystości byli także raciborzanie – obecnie mieszkańcy Niemiec.

Pani Maria Wycisk z domu Szymiczek z nostalgią patrzy na scenę Strzechy.

 

 

 

Tu w latach pięćdziesiątych występowała tańcząc w zespole Strzecha. Teraz mieszkanka Stuttgartu Nagold przyjeżdża w odwiedziny do córki, a przy okazji zjazdu na spotkanie z miastem i ze znajomymi z lat młodości.

Pan Jerzy Reszka 10 lat temu przywoził do Raciborza dary dla raciborskiego szpitala. Dziś serdecznie witany przez posła Siedlaczka z sympatią wspomina dawną współpracę.

 

 

 

 

Przybyli na Ratiborertreffen, do swojego rodzinnego miasta, mają nadzieję zastać je pięknym.

Spotkanie w Strzesze zakończyły występy chóru dziecięcego im. J. von Eichendorff przy mniejszości niemieckiej w Raciborzu pod dyrekcją Barbary Wałach, grupy tanecznej Die Tworkauer Eiche i prezentacja audycji radia internetowego Mittendrin.
Barbara Sput

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here