Jak nauczyć się żyć z alergią?

8

Alergia jest jedną z chorób najczęściej występujących we współczesnej cywilizacji. Ma charakter przewlekły i wymaga systematycznego leczenia.

Artykuł sponsorowany

- reklama -

 

Najczęstszymi objawami alergii są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, kaszel, łzawienie, astma, pokrzywka, alergiczne zapalenie skóry, uczulenie na pokarm, uczulenie na użądlenie pszczół i os. Leczenie tej przykrej choroby jest trudne i musi być prowadzone wielokierunkowo.

 

Reakcje alergiczne wywoływane są przez alergeny wówczas, gdy u człowieka występuje nadwrażliwość na konkretny ich rodzaj. Ogólnie można stwierdzić, że alergenem może być każda substacja, z którą organizm ma kontakt. Rozpoznanie, na jaką substancję organizm ma uczulenie jest bardzo trudne lecz konieczne przed podjęciem leczenia. Ustalenie, co jest alergenem, jest możliwe dzięki badaniom laboratoryjnym i testom alergicznym. Znanych jest kilkadziesiąt tysięcy związków, które mogą wywoływać alergię.

 

Najczęściej spotykane alergeny to: pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu, pierze, wełna, zarodniki pleśni, pyły przemysłowe. W podobny sposób mogą również działać substancje, które mają kontakt ze skórą, czyli np. monety, metalowe guziki, kosmetyki, środki czystości. Nierzadko przyczyną alergii mogą być pokarmy takie jak: mleko krowie, białko kurzych jajek, wołowina, cielęcina, ryby i owoce morza, orzechy, migdały, owoce cytrusowe, pomidory i czekolada.

 

Nie można jednoznacznie określić, co jest przyczyną wzrostu zachorowań na choroby alergiczne i co powoduje alergie. W środowisku jest coraz więcej substancji sztucznie wytworzonych i nienaturalnych – chemikalia, zatrucie środowiska naturalnego, sztucznie przetworzona żywność. Specjaliści skłaniają się też ku twierdzeniu, że wzrost zachorowań następuje wraz z postępem cywylizacji, nadmiernej higieny życia i wysokim standardem życia. Potwierdzać to może fakt, iż o wiele rzadziej alergia występuje w krajach słabo rozwiniętych.

 

Zetknięcie się organizmu z alergenem może wywołać czasami gwałtowną reakcję, nawet groźną dla życia. Najczęstszymi objawami są: wysypka, rumień, zaczerwienienie i bąble na skórze, nasilony katar i zatkanie nosa, łzawienie spojówek, ból brzucha, biegunka, gwałtowny kaszel, duszności, obrzęk krtani, atak astmy a nawet wstrząs. Te objawy mogą pojawić się w ciągu kilku minut po kontakcie z alergenem.

 

Najpoważniejszą i niebezpieczną dla życia postacią natychmiastowej reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, ponieważ bezpośrednim zagrożeniem życia w czasie wstrząsu jest: niewydolność oddechowa i zapaść układu krążenia. Ostrzeżeniem przed wystąpieniem wstrząsu są zawroty głowy, nudności, wymioty, duszność i znaczne osłabienie, które może nawet doprowadzić do utraty przytomności. Taki stan może wystąpić po użądleniu przez pszczołę lub osę u osób uczulonych na ich jad. Należy wówczas natychmiast wezwać lekarza oraz zastosować postępowanie podtrzymujące podstawowe funkcje życiowe.

 

Jak możemy rozpoznać alergię? Kiedy bez wcześniejszego przeziębienia, w słoneczny dzień pieką i łzawią spojówki, cieknie z nosa, występuje kichanie – można mieć pewność, że to katar sienny. Podobnie jest z napadami kaszlu, dusznościami i świszczącym oddechu, które mogą świadczyć o astmie. Pokarmową reakcją alergiczną jest także po zjedzeniu np. kiwi zaczerwienie i swędzenie skóry.

 

Dla potwierdzenia rozpoznania alergii stosowane są różne rodzaje badań, najczęściej są to testy punktowe i płatkowe. Badanie polega na wprowadzeniu bezpośrednio do skóry lub nałożeniu na nią alergenów w minimalnym stężeniu. Jeżeli w miejscu zetknięcia się skóry z alergenem pojawi się zaczerwienienie, świadczy to o uczuleniu na konkretny alergen. Innym rodzajem badania jest ustalenie poziomu przeciwciał /immunoglobuliny/ we krwi.

 

W przypadku alergii pokarmowej, by wykryć substancję uczulającą stosuje się diety eliminacyjne. Z diety po kolei wyklucza się potrawy podejrzane o wywołanie alergii. Na przykład u małych dzieci najczęście zdarzają się alergie na białko mleka krowiego lub składniki pieczywa. Wyłączając na pewien czas te produkty z jadłospisu dziecka, można sprawdzić, co spowodowało u niego dolegliwości. Jednak nie można mylić alergii pokarmowej z niestrawnością.

 

Innym badaniom poddaje się chorego, u którego podejrzewa się astmę. Przeprowadza się u niego badania spirometryczne polegające na pomiarze ilości wdychanego i wydychanego powietrza. W astmie znaczące jest zmniejszenie ilości wydychanego powietrza z maksymalnym natężeniu w ciągu pierwszej sekundy. Po podaniu leków rozszerzających oskrzela następuje znacząca poprawa.

 

Alergia jest chorobą przewlekłą i właściwie nie można jej całkowicie i trwale wyleczyć. W organizmie nadmierna skłonność do reakcji uczuleniowej zazwyczaj pozostaje na całe życie. Reakcja organizmu może jednak samoistnie zmieniać się i objawy alergii mogą ulec wygaszeniu. Natomiast w przypadku nasilenia się objawów alergicznych można je ograniczyć poprzez stosowanie odpowiednich leków.

 

Ważna jest wiedza na temat choroby, co pozwala na unikanie sytuacji, w których może dochodzić do uczulenia a także umożliwia właściwe postępowanie, gdy pojawią się objawy alergii. Leczenie ma na celu całkowite zlikwidowanie objawów lub kontrolowanie ich, by móc choremu umożliwić normalne życie. Leczenie alergii powinno prowadzić się wielokierunkowo. Najważniejsza jest diagnoza, by móc unikać alergenu. Alergia na jad owadów i pokarmowa daje taką możliwość. Trudniejsze jest to w przypadku uczulenia na pyłki roślin.

 

W mieszkaniach, gdzie jest alergik nie powinno być mebli tapicerowanych i dywanów. Należy często zmieniać pościel, a mieszkanie systematycznie wietrzyć, nie powinno trzymać się zwierząt. Na uczulonych niekorzystnie też działa klimatyzacja. Leczenie farmakologiczne powinien prowadzić lekarz ze względu na zróżnicowanie chorób alergicznych i konieczność stosowania różnych leków.

 

Doraźnie można stosować preparaty wapnia np. Calcium Priva lub leki przeciwalergiczne np. Amertil, Alerzine, Cetalergin. Jednak można je stosować nie dłużej niż 6 dni.

 

Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje leczenie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt.

Apteki Pod Różami w Raciborzu:


ul. Ogrodowa 40, tel. 415 27 53, 415 14 67, czynna od 8.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu.

ul. Długa 21, tel. 415 38 64, czynna od 8.00 do 19.00, w sob. od 8.00 do 14.00.

ul. Opawska 33, tel. 415 49 51, czynna 24h na dobę.

ul. Opawska 7, tel. 415 70 49, czynna od 8.00 do 19.00, w sob. 8.00 do 15.00.

 

 

Placówki oferują pełny asortyment produktów medycznych. Leki recepturowe. Kosmetyki apteczne. Sprzęt medyczny. Bezpłatne mierzenie ciśnienia, wagi, tkanki tłuszczowej, wzrostu, badanie skóry. Możliwość płacenia kartą płatniczą.

 

/wgg/

- reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Nie wierzę w żadne farmaceutyki . Alergię można tylko wstrzymać na jakiś czas. Jest nieuleczalna. Chyba że z biegiem wieku sama odchodzi. Pomogły mi zabiegi biorezonansowe Gabinetu BICOM. Trzy razyh przed sezonem pylenia i spokój na cały rok. Byłem w S.P. nr 18 w Raciborzu. Tam przyjeżdząją ze Świfdnicy co miesiąc.

 2. Biorę Flonidal (na receptę) wolno 1 tabletkę dziennie – obecnie jest straszne pylenie więc nie wytrzymałem wziołem 2 tabletkę i nic nie pomogło – to po co wydawac kasę na takie placebo ?

 3. Po pierwsze należy, najlepiej samemu,rozpoznać, jaki posiada się rodzaj alergii! A może być – pokarmowa, kontaktowa, wziewna.Najłatwiej uporać się z pokarmową i kontaktową.Pokarmowe- typowe, to mleko, orzechy,czekolada, ryby, wiele różnego rodzju soków owocowych, a zwłaszcza ich dodatki. Kontaktowa, to zwykle różnego rodzaju proszki piorące, ale również znaczna cześć kosmetyków, ponieważ to zwykle mieszanina różnorakich związków chemicznych. Najtrudniejsza jest wiewna, ponieważ oddychać trzeba, a w powietrzu pełno również alergenów.Jeśli chodzi o pylenie, należy zaopatrzyć się w tabelkę ,co kiedy i najbardziej pyli – i ograniczamy kontakt ze środowiskiem pylenia zwykle -działki, łąki , tereny wyjatkowo zielone w okresie pylenia.Wowczas niestety zażywamy środki antyalergiczne, które również dobrane muszą być indywidualnie. Niektóre ,,usypiają,, stąd niebezpieczne dla kierujących,Ja zażywałem Loratadynę , jest pod różnymi nazwami, uwaga dla piwoszy i drinkujących – nie ,,kłóci się,, z alkoholem w odróżnieniu od innych.Niezwykle trudno namierzyć alergię, która powstaje w wyniku różnego rodzaju ,,krzyżówek,, Coś musi być w towarzystwie czegoś, aby wywołało reakcję alergiczną.Naprawdę należy pilnie siebie obserwować,notować, aby namierzyć ,,gada,, Należy również wiedzieć, żę reakcja alergiczna może ,,rzucać się,, na cały organizm ,bądz poszczególne jego organy, wtedy lekarz leczy Cię zwykle objawowo, a nie przyczynowo! Wiele alergii wywołuje świąd, który jest czasem nie do wytrzymania, ból można wytrzymać świądu nie da się, ale można sobie pomóc, okładając swędzące miejsce lodem, bądż zimnym prysznicem . Walczyłem z alergią ponad 5 lat, zanim odkryłem, że nie wolno mi pić……..herbaty./za wyjątkiem owocowych bez wkładek herbaty prawdziwej/ Od tego czasu piję tylko kawę i …….żadnych alergii. Życzę powodzenia w znalezieniu ,,gada,, Bo tabletki można brać, ale one ,,leczą,, a w zasadzie blokują mechanizm alergii i jego…objawy, nie przyczynę/ tą należy znależć/

 4. Okresy pylenia niektórych roślin

  • Leszczyna od połowy stycznia do końca marca
  • Olcha od lutego do połowy kwietnia
  • Wierzba od marca do połowy maja
  • Topola od połowy marca do połowy maja
  • Brzoza kwiecień do połowy maja
  • Dąb od połowy kwietnia do końca maja
  • Szczaw od połowy maja do połowy lipca
  • Trawy od połowy maja do końca lipca
  • Pokrzywa od połowy maja do połowy września
  • Babka od połowy maja do połowy września
  • Żyto od końca maja do drugiej dekady czerwca
  • Komosa od połowy czerwca do końca września
  • Bylica od lipca do września

  Pamiętaj

  W okresie inwazji uczulających nas pyłków, po powrocie do domu warto wziąć prysznic, umyć włosy i założyć świeże ubranie (zdjęte – uprać lub wytrzepać). Usuniesz w ten sposób alergeny ze skóry i dzięki temu złagodzisz objawy uczulenia.

 5. Ja jestem uczulona niemal na wszystko [url=http://www.alergia-allegra.pl/niezyt_nosa.html]co pyli w marcu[/url] i pozostałych miesiącach w sumie też, prawie żaden produkt nie pomagał mi na katar, od niedawna jednak stosuję allegre i jak narazie jest całkiem nieźle dolegliwości mineły i mam nadzieję że będzie juz tak do końca .

 6. Z alergią można żyć pod warunkiem, że jesteśmy dobrze „ustawieni” medycznie oraz unikamy kontaktu z alergenem (doprowadzić do astmy nie jest trudno). Alergia może objawiać się również na skórze, np. w postaci AZS i wtedy dopiero zaczyna się problem, bo atopii nie można wyleczyć, a życie z nią jest uciążliwe. Poza wiadomymi emolientami do mycia i pielęgnacji skóry, polecam na zmiany chorobowe krem Dermaveel (bez sterydów).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here