Świadkowie zeznawali w procesie przeciwko lekarzowi i dyrekcji szpitala

0

We wtorek, 26 sierpnia, odbyła się kolejna rozprawa przeciwko lekarzowi oraz Wojciechowi Krzyżekowi i Zbigniewowi Wiercińskiemu. Zeznawali między innymi Adam Hajduk, Ewa Kolonko i Marek Labus.

Przypomnijmy w lipcu 2006 roku podczas strajku anestezjologów zmarł 83 – letni pacjent, który prawdopodobnie był źle znieczulony do operacji. Pierwsza rozprawa w procesie dotyczącym śmierci pacjenta raciborskiego szpitala odbyła się w październiku 2007 roku. 

- reklama -

 

 Wojciech Krzyżek – obecny wiceprezydent Raciborza – w latach 2003-2006 zajmował stanowisko dyrektora Szpitala Rejonowego w Raciborzu
Zbigniew Wierciński pełnił funkcję zastępcy dyrektora Szpitala Rejonowego w Raciborzu

 

Wówczas pisaliśmy – anestezjolog oskarżony o spowodowanie śmierci 83-letniego mężczyzny przyznał się do winy. Zarzuty zostały postawione również ówczesnej dyrekcji szpitala: Wojciechowi Krzyżekowi oraz Zbigniewowi Wiercińskiemu. Prokuratura staje na stanowisku, że dyrektor placówki nie podjął wtedy niezwłocznie rokowań z lekarzami. W rezultacie z pracy odeszło dziesięciu z nich. Zarzuca mu się także, że o sporze zbiorowym nie zawiadomił inspektora pracy.

 

Zarzuty stawia się także zastępcy dyrektora lecznicy, który – jak mówi sędzia Jacek Lewicki – nie podjął działań zmierzających do rozwiązania konfliktu, po czym miał się biernie podporządkować decyzjom dyrektora szpitala – osoby niebędącej lekarzem i nieposiadającej wiedzy medycznej, która pozwalałaby na realną ocenę konsekwencji działań podejmowanych przez firmę Falck.

 

Podczas dzisiejszej rozprawy przesłuchani został między innymi starosta raciborski Adam Hajduk, Ewa Kolonko oraz Marek Labus.

 

 

– Starostwo prowadziło rozmowy z anestezjologami, ale żądania stawiane przez lekarzy nie były możliwe do spełnienia.  W maju 2006 roku odbyła się nadzwyczajna sesja. Jej tematem przewodnim był problem szpitala – wyjaśniał Adam Hajduk.

 

Ewa Kolonko – będąca już dziś na emeryturze – w 2006 roku była dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim i podlegała Wicewojewodzie Śląskiemu Arturowi Warzocha.

 

Ewa Kolonko: tylko podczas sporu w raciborskim szpitalu wojewoda podjął działania

 

– Wicewojewoda Śląski Artur Warzocha otrzymał informację od konsultanta wojewódzkiego  Anny Dyaczyńskiej, że istnieje zagrożenie dla zdrowia pacjentów raciborskiego szpitala, gdyż zwolnili się prawie wszyscy anestezjolodzy ze Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Anna Dyaczyńska – po ustaleniach z wojewodą – miała pełnić rolę mediatora i doprowadzić do porozumienia między dyrekcją szpitala a lekarzami – zeznawała Kolonko.

 

Ewa Kolonko w swoich zeznaniach zwróciła również uwagę, że tylko w przypadku sporu w raciborskim szpitalu działania podjął wojewoda. – W pierwszej połowie 2006 roku było dużo sporów, ale tylko w sprawie konfliktu w Raciborzu wojewoda podjął działania – wyjaśniała.

 

Marek Labus – raciborski lekarz – w 2006 roku był Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Kontraktu i Usług Medycznych.

 

– Na początku 2006 roku Związek Anestezjologów zwrócił się do dyrekcji z pismem, w którym postulowano podwyżki. Żądano podniesienia płac nawet do 3 średnich krajowych w zależności od stopnia specjalizacji. Te postulaty były związane ze zjazdem Izby Lekarskiej, podczas której zwrócono uwagę, iż powinno się dążyć do takiej właśnie pensji lekarskiej. Żądania lekarzy były według nas irracjonalne. Szpital nie był w stanie im sprostać. Dyrekcja na przełomie lutego i marca przyznała podwyżki lekarzom w wysokości około 3,5 procent – tłumaczył Labus.

 

Wojciechowi Krzyżekowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, Zbigniewowi Wiercińskiemu – do lat 3. Anestezjologowi oskarżonemu o spowodowanie śmierci pacjenta grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Zobacz również Większość lekarzy raciborskiej lecznicy chce złożyć wypowiedzenia,  Pierwsza rozprawa przeciwko lekarzowi i dyrekcji szpitala, Pacjent zmarł, bo źle go znieczulono? oraz Sprawa przeciwko Wojciechowi K. i Zbigniewowi W. trafiła do sądu.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here