Prof. Genowefa Grabowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego zachęca polską młodzież do wzięcia udziału w ogólnounijnych konsultacjach publicznych na temat kształtu polityki młodzieżowej Unii Europejskiej.
Zainaugurowane 22 września przez Komisję Europejską internetowe konsultacje publiczne mają dostarczyć informacji nt. oczekiwań i wyzwań, przed jakimi stoją młodzi ludzie w Europie. Obejmują one takie kwestie jak: edukacja, zatrudnienie i szanse dla młodych na europejskim rynku pracy, przejawy dyskryminacji z uwagi na wiek, integracja w społeczeństwie oraz wolontariat młodych ludzi. Ogłoszone konsultacje mają doprowadzić do włączenia do nowej polityki młodzieżowej UE, aktualnych oczekiwań współczesnego młodego pokolenia.
Dotychczasową politykę UE wobec młodzieży zainicjowano dwadzieścia lat temu. Kolejne rozszerzenia UE, zmiany polityczne i gospodarcze, a także nowe wyzwania społeczne, sprawiają, że wymaga ona dostosowania do oczekiwań współczesnego, młodego pokolenia.
Nowa polityka ma m.in. pomóc młodym ludziom w integracji w społeczeństwie, w znalezieniu zatrudnienia, w poprawie ich ogólnego samopoczucia oraz w zwiększeniu ich aktywnej postawy obywatelskiej.
Prof. Genowefa Grabowska, jako członek Parlamentu Europejskiego oraz sprawozdawca raportu nt. rozwoju dialogu obywatelskiego w Unii Europejskiej serdecznie zachęca do uczestnictwa w tych konsultacjach: "To oczywiste, że nie można budować projektu europejskiego bez obywateli, co więcej – komunikacja z nimi jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania demokracji. I odwrotnie, zainteresowanie Europą i poparcie obywateli dla UE można budować jedynie dzięki pełnej informacji, żywej, otwartej debacie oraz aktywnemu włączeniu obywateli, zwłaszcza młodych, w sprawy europejskie" – uważa Pani Poseł. "Szczególnie zależy mi, aby w wyniku tych konsultacji dotarł do Brukseli głos młodych mieszkańców województwa śląskiego. To przecież od aktywności i zaangażowania młodego pokolenia zależy przyszłość naszego Regionu" – dodaje prof. G. Grabowska.
Konsultacje skierowane są zarówno do osób prywatnych jak i do organizacji zainteresowanych przyszłością młodzieży w 27 państwach UE. Ponadto zaproszono do konsultacji Norwegię, Islandię i Liechtenstein, państwa kandydujące do UE: Turcję i Chorwację oraz Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii.
Nie zwlekaj, weź udział w internetowych konsultacjach!
Konsultacje dostępne są na stronie: http://ec.europa.eu/youth/youth-policies/doc1220_en.htm i będą otwarte do dnia 25 listopada.
Wyniki zostaną opublikowane na stronie http://ec.europa.eu/youth
/k/