Spotkanie międzynarodowe nt.:” Rekultywacja terenów poprzemysłowych”

W dniach 22.09.2008 do 26.09.2008 gościliśmy w Gimnazjum Nr 5 grupę młodzieży z partnerskiej szkoły w Cottbus wraz z opiekunami. Głównym celem spotkania była realizacja projektu „Rekultywacja terenów poprzemysłowych w Polsce i w Niemczech”.

Goście z Paul-Werner-Oberschule wraz z opiekunami i grupą uczniów z Gimnazjum Nr 5 nocowali w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Dzięki temu młodzież mogła lepiej się poznać i pracować nad projektem.
Wieczory upływały na zajęciach integracyjnych, zabawach językowych i wspólnej nauce łamańców językowych. Uczniowie z obydwu szkół bardzo szybko nawiązali ze sobą bardzo dobry kontakt.
Najważniejszymi punktami międzynarodowego spotkania były wycieczki do KWK Rydułtowy-ANNA, gdzie uczniowie zobaczyli tereny rekultywowane oraz zapoznali się z metodami rekultywacji. Podczas wizyty w KWK Sośnica -Makoszowy, obejrzeli cały proces technologiczny obróbki węgla. Polsko-niemiecka młodzież odwiedziła również Skansen Górniczy „Królowa Luiza”.

Oprócz wycieczek uczniowie uczestniczyli w/w wspólnych polsko – niemieckich lekcjach plastyki, języka angielskiego oraz geografii prowadzonych przez nauczycieli z Gimnazjum Nr 5.
Goście z Cottbus wzięli udział w spotkaniu z Panią Prezydent dr Ludmiłą Nowacką w Urzędzie Miasta Racibórz.

Na pożegnanie młodzieży niemieckiej w Raciborzu Samorząd Uczniowski wraz z koordynatorami projektu przygotowali wieczór regionów w trakcie którego wystąpił zespół wokalny z G-5 prezentujący pieśni śląskie, nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu
„Łamańce językowe”. Na koniec po podsumowaniu projektu wszyscy uczniowie spotkali się na szkolnej dyskotece.

Zarówno polscy jak i niemieccy uczestnicy wymiany podkreślili, że międzynarodowe przedsięwzięcia niezwykle skutecznie integrują oba narody.
Spora część uczniów Gimnazjum Nr 5 już teraz nie może doczekać się kolejnego spotkania z niemieckimi kolegami, planowanego na wiosnę 2008 roku.
Wymiana młodzieży została wsparta finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie oraz Urząd Miasta Racibórz i rodziców.

W dniach 09.10.2008r. – 10.10.2008r, na zaproszenie dyrektora z partnerskiej szkoły, w Cottbus przebywała delegacja z Gimnazjum Nr 5.
W trakcie spotkania nauczyciele z G5 wzięli udział w uroczystym otwarciu
Paul-Werner-Oberschule oraz omówili dalszą współpracę.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here