Robimy papier

0

O tym, że papier można wykonać własnoręcznie, bez użycia specjalistycznych maszyn i przyrządów, przekonały się dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicy TPD.– Poszliśmy do Domu Kultury „Strzecha” na zajęcia jak się robi papier – relacjonuje uczestniczka warsztatów Patrycja Korycik. Na miejscu przywitała nas bardzo miła instruktorka RCK pani Ania Jegerska – Michalska. Na początku myśleliśmy, że będzie nudno, bo pani – jak w szkole – opowiedziała nam o początkach pisma i przedstawiła historię powstania papieru.
Nagle przeszliśmy do innej sali. Tam targaliśmy ligninę i wrzucaliśmy do dwóch ogromnych misek, a następnie dolaliśmy wody tak, aby się zanurzyły. Śmieszne było tez „pranie” tych strzępków w pralce „Frania”. Powstała papka, która nazywa się pulpa. Potem pani dała nam specjalne sita. Przelewaliśmy pulpę, żeby uzyskać odpowiedniej grubości arkusz. Na koniec wszystko wysuszyliśmy. Tak powstały kartki papieru czerpanego.


Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne zajęcia, bo pani Ania zapowiedziała, że to nie koniec zmagań z papierem.
Było jeszcze ciekawiej, a niektórzy z nas odkryli w sobie talent.
Wysuszone kartki musieliśmy ozdobić, wykorzystując bibułę, sznurki, kawałki wełny i rośliny. Niektóre kartki ponownie przykryliśmy warstwą papieru cienkiego jak bibuła, inne ozdobiliśmy roślinami i pozostawiliśmy do naturalnego wyschnięcia. Powstały wspaniałe obrazy. Pani była z nas dumna, a my też nie kryliśmy zadowolenia.

Przy następnej wizycie pani Ania z RCK przyniosła nam pewien instrument. Były to organy, ale nie takie zwykłe. Był to niewielki instrument, który grał gdy przez specjalną harmonijkę, która była złączona do sprzętu, wpompowało się powietrze. Dostaliśmy też teksty piosenek świątecznych. Zanim zaczęliśmy uczyć się śpiewać, robiliśmy różne ćwiczenia oddechowe, najwięcje emocji wzbudzały te na przeponę. Potem pani Ania grała na organach i nauczyła nas tekstu. Na koniec śpiewaliśmy bez zająknięcia i to na głosy!

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here