Otwarto wystawę plastyków raciborskich

0

W raciborskim Muzeum można zobaczyć prace jedenastu plastyków. Wernisaż wystawy odbył się 12 grudnia. 

Przybyłych gości przywitała dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz oraz prezydent Mirosław Lenk. Zanim uroczyście otwarto wystawę zgromadzeni goście mogli zobaczyć film o Muzeum. Na wystawie można zobaczyć prace jedenastu plastyków raciborskich: Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej, Urszuli Berger-Styczeń, Zofii Górskiej-Zawisłowej, Marii Mleczko-Kandziora, Grażyny Zarzyckiej-Czech, Mariana Chmieleckiego, Cezariusza Kotowicz, Zyhdi Cakolli, Mariana Zawisły, Krzysztofa Dublewskiego i Józefa Olender.

- reklama -

 

Marian Zawisła na tle swoich prac – absolwent Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki i Malarstwa w Katowicach, udział w wystawach od 1971 roku, udział w plenerach, prace w zbiorach Muzeum w Raciborzu
Maria Bereźnicka-Przyłęcka (z prawej strony) – studia skończyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni profesorów: L. Rózgi i S. Fijałkowskiego, udział w wystawach od roku 1981, prace w zbiorach Muzeum w Raciborzu

 

Prace artystów są prezentowane z okazji przypadającej na ten rok  40. rocznicy zawiązania się grupy plastyków raciborskich.

 

"Portret matki" Józef Olender (płótno – olej) – przybył do Raciborza w latach 60., prowadził ognisko plastyczne 
Tryptyk "Kosowo 412" (papier-grafit), Zyhdi Cakolli – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Prystynie, studia podyplomowe odbył w Belgradzie u prof. B. Karanowicza, a następnie uzyskał specjalizację w zakresie grafiki na ASP w Moskwie, udział w wystawach od 1982 roku, prace w zbiorach Muzeum w Raciborzu 

 

Nieformalna grupa plastyków raciborskich zawiązała się w 1968 roku, można ją uznać za pierwszą zbiorową manifestację twórczości, niemającą wcześniej precedensu, na terenie Raciborza. Inicjatorem całego zjawiska był Cezariusz Kotowicz, ówczesny dyrektor Muzeum w Raciborzu, który integrując środowisko raciborskich plastyków, zorganizował pierwszą wystawę ich prac. Miała ona miejsce w marcu 1970 r. w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, natomiast w lipcu tego samego roku powtórzona była w raciborskim Muzeum.

 

W ciągu dwudziestu lat istnienia grupa plastyków raciborskich rozrosła się do trzydziestu osób, mniej lub bardziej z nią związanych. Jednak zasadniczy jej trzon stanowiło czterech artystów stale wystawiających prace na dorocznych wystawach, będących najbardziej zaangażowanymi w przedsięwzięcie i aktywizujących twórców z sąsiednich miast czyli: Zofia Górska – Zawisłowa, Marian S. Zawisła, Marian Chmielecki oraz Zyhdi Çakolli. Z ich inicjatywy organizowane były także plenery malarskie, w których wzięło udział ponad 60 osób z różnych miast Polski oraz Czech, Niemiec i Białorusi.

 

Wystawy dokonań plastyków raciborskich oraz plenery malarskie zgromadziły wiele prac i osób w nich uczestniczących, manifestując postawy twórcze, wskazując odrębność, a także niezależność poszczególnych artystów. Jubileuszowa "XX Wystawa Prac Plastyków Raciborskich" otwarta w 1991 roku, zamykająca kolejne dziesięciolecie działalności, okazała się ostatnią z cyklu dorocznych wystaw. W latach 1992 – 2008 twórczość plastyków raciborskich prezentowano niesystematycznie, z różnych okazji.

 

W 2000 roku, w Muzeum w Raciborzu, które przez cały okres istnienia tej grupy było jej głównym opiekunem, odbyła się retrospektywna wystawa prac plastyków raciborskich pt. "Na koniec wieku" prezentująca twórczość 30 artystów.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here