Eufemia – córka księcia raciborskiego Przemysława i Anny, księżniczki mazowieckiej, która przez wiele lat pełniła funkcję przeoryszy raciborskiego klasztoru Dominikanek, zmarła w 1359 roku.
"17 stycznia to dzień poświęcony pamięci Świątobliwej Eufemii z Raciborza, zwanej tutaj Ofką Piastówną. Data ta od 1359 roku przypomina o śmierci Eufemii (córki księcia raciborskiego Przemysława i Anny, księżniczki mazowieckiej), która przez wiele lat pełniła funkcję przeoryszy raciborskiego klasztoru Dominikanek. Jej pobożne życie wielokrotnie ratowało raciborzan. Ofka w swoim testamencie przekazała dominikankom cały swój dziedziczny majątek "na wieczne czasy, pod warunkiem, że zakonnice będą do końca świata modliły się za dusze rodziców Ofki, jej brata Leszka oraz za nią samą oraz będą spełniały dobre uczynki naśladując w tym świątobliwą Przeoryszę. Sarkofag Ofki stał się celem licznych pielgrzymek. Wierzono, że świątobliwa księżniczka, tak bardzo kochająca rodzinne miasto, wciąż wyprasza u Boga łaski potrzebne jego mieszkańcom. Kiedy zbliżał się jakiś kataklizm, z sarkofagu Ofki dobiegało wyraźne stukanie. W ten sposób opiekunka Raciborza nakazywała swoim ziomkom zachowanie czujności"*. Niestety działania wojenne w 1945 dokonały ogromnych zniszczeń w Raciborzu. Pochłonęły również sarkofag świątobliwej Eufemii. Mieszkańcy miasta nie zapominają jednak o swojej opiekunce i każdego roku w niedzielę poprzedzającą lub następującą po rocznicy jej śmierci wypraszają u Boga rychłą beatyfikację patronki miasta”. Źródło: J. Nowak, "Legendy i podania dawnego Raciborza".
16 stycznia, poprzedzającym 650. rocznicę śmierci Ofki Piastówny o godz. 14:30 w sali raciborskiego Muzeum przy ul. Gimnazjalnej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona pamięci historycznej postaci. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Miasto Racibórz, parafię pw. WNMP w Raciborzu oraz Katedrę Historii Kościoła i Patrologii Uniwersytetu Opolskiego. W spotkaniu weżmie udział ksiądz biskup prof. dr hab. Jan Kopiec. Podczas konferencji zostaną wygłoszone następujące referaty:
– Górnośląskie rodziny piastowskie – ks. dr Rudolf Nieszwiec, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego,
– Eufemia (Ofka) – życie i rozwój kultu – ks. dr hab. Franciszek Wolnik, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego,
– Peregryn z Opola – ks. dr hab. Helmut Sobeczko, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego,
– Wincenty z Kielczy – prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego
/KJ/