Prof. Jan Miodek o „wkładaniu swetra” – XV

Czytelnik raciborz.com.pl zastanawiał się czy to prawda, że ubierać można choinkę, a sweter można tylko wkładać lub zakładać. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, powinniśmy wkładać, zakładać czy może ubierać sweter, płaszcz, spodnie?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Czy się zakłada, wkłada, ubiera? Sam miałem z tym przygodę. Przygodę, która spowodowała, że ja zaniemówiłem. Mianowicie zobaczyłem, że w jednej ze swoich książeczek dla dzieci, bo i takich parę napisałem, umieściłem rozdział zatytułowany "Załóż sweter". Chciałem żeby pamiętały, że mówi się sweter, a nie swetr i żeby nie ubierały swetra, tylko ubierały się w sweter. Zajrzałem do słownika, patrzę i oczywiście zalecenie, że nie ubieramy płaszcza, swetra, tylko ubieramy się w płaszcz, w sweter, ale wkładamy sweter i wkładamy sweter, spodnie, kostium. Zatem to moje "zakładanie" też nie było takie idealne, więc idealny byłby tytuł "Włóż sweter". Uspokoiłem się po paru miesiącach, kiedy przejrzałem współcześniejsze od Słownika poprawnej polszczyzny opracowania, łącznie ze słownikami ogólnymi, w których to zakładanie się też jednak dopuszcza…

 

 

Słuchaj więcej:
 
 
 
 
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.

 

 

 

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. [b][i]”Wkładamy sweter i wkładamy sweter, spodnie, kostium”[/i] – Panie Profesorze, coś tu jednak nie pasuje ponieważ skoro mamy się ubrać w coś to nie możemy wkładać swetra itd. Przecież to nas samych wkładamy w ten sweter itd. Sweter możemy ewentualnie nakładać na siebie, ubierać się w niego.[/b]

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj