Słucham jednocześnie trzech radyj, radio czy radiów? Jak powinna brzmieć poprawna forma tego wyrazu w tym wypadku? – pyta Czytelnik raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, pojawiło się pytanie w związku z tematem ostatniego spotkania, który dotyczył między innymi odmiany wyrazu radio. Czytelnik raciborz.com.pl nie może poradzić sobie z utworzeniem formy tego rzeczownika w mianowniku liczby mnogiej. Jak powinna ona brzmieć?
Prof. Jan Miodek: Dopuszcza się radiów, ale to jest pewna niekonsekwencja gramatyczna. To jest jednak rzeczownik rodzaju nijakiego, a rzeczowniki rodzaju nijakiego nie mają końcówki -ów; nie jeziorów, polów, oknów tylko: jezior, pól, okien – czysty temat. Jak tu teraz czysty temat: radio, radyj – to już brzmi bardzo archaicznie. Dlatego dopuszcza się radiów na zasadzie wyjątku, ale w literaturze przedmiotu mówi się: zawsze lepiej powiedzieć odbiorników radiowych. No oczywiście dłuższe to jest, nie tak poręczne, ale nie zgrzyta w niczyich uszach.
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.
A jak prawidłowo odmieniamy „FORUM”. Pytam ponieważ koledzy – dla mnie nieprawidłowo – odmieniają to słowo w l.mn. „na forumach”. Czy aby nie powinno być „na forach”?.
oczywiscie, ze na forach.