Nowi europosłowie naszego okręgu

Znane już są ostateczne i potwierdzone wyniki wyborów do Europarlamentu. Z naszego okręgu wyborczego mandat dostało sześciu kandydatów.

Na pierwszym miejscu, pod względem ilości głosów, nie tylko w okręgu, ale i całej Polsce, znalazł się profesor Jerzy Buzek. Otrzymał 393 117 głosów.

- reklama -

Jerzy Karol Buzek ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997-2001, od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

 

 

 

Z liczbą ponad 112 tysięcy głosów, do Europarlamentu dostał się Marek Migalski z PiS.

Marek Henryk Migalski ur. 14 stycznia 1969 r. w Raciborzu – polski politolog, wykładowca, komentator polityczny, poseł – elekt do Parlamentu Europejskiego. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. W 1999 ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2001 na podstawie rozprawy pt. Koncepcja "mostu między Wschodem a Zachodem" Edwarda Benesza – próba zachowania niezależności Czechosłowacji w latach 1945-1948 uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o polityce.

 

 

Kolejny na liście to kandydat koalicji SLD – UP, Adam Gierek.

Adam Gierek ur. 17 kwietnia 1938 r. w Zwartbergu, prowincja Limburgia w Belgii – polski polityk, wykładowca akademicki, senator V kadencji, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego, specjalista inżynierii materiałowej. Syn I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. Dwukrotnie żonaty – najpierw z Ariadną Gierek-Łapińską, następnie z Krystyną Zębalą-Gierek

 

 

 

Jan Olbrycht, kolejny nowy europoseł naszego okręgu.

Jan Olbrycht ur. 21 września 1952 r. w Rybniku – polski polityk, od 2004 deputowany do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej, samorządowiec i socjolog, ekspert w zakresie funduszy europejskich. Ukończył studia na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1984 obronił pracę doktorską. W latach 1990-1998 pełnił funkcję burmistrza miasta Cieszyna. Od 1998 do 2004 był radnym sejmiku, a do 2002 także marszałkiem województwa śląskiego. Działał w Akcji Wyborczej Solidarność, zakładał Wspólnotę Samorządową, następnie przystąpił do PO.

 

 

 

Pierwsza kobieta wśród eurodeputowanych, Małgorzata Handzlik.

Małgorzata Maria Handzlik ur. 1 stycznia 1965 r. w Bielsku-Białej – polska polityk, od 2004 posłanka do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.
W 1990 ukończyła studia geograficzne na Uniwersytecie Śląskim. Od 1997 do 2004 prowadziła własną działalność gospodarczą m. in. w zakresie wydawniczym i radiowym. Posługuje się biegle esperanto. W 2004 została wybrana do Parlamentu Europejskiego, w VI kadencji pracowała w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

 

 

 

Największa niespodzianka tych wyborów. Znane nazwisko, ale osoba w ogóle niezajmująca się polityką.

Wybór Bogdana Marcinkiewicza do Parlamentu Europejskiego jest zaskoczeniem nawet dla samych działaczy PO. W nieoficjalnych rozmowach, niektórzy z nich przyznają, że nieznany kandydat o znanym nazwisku pozbawił partię możliwości wprowadzenia do europarlamentu bardziej doświadczonego polityka.
Teraz ten inżynier związany z górnictwem i gazownictwem będzie reprezentował w PE śląską Platformę razem z trojgiem dotychczasowych eurodeputowanych

 

 

 

 

/MS/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj