„Partnerstwo lokalne szansą na rozwój trzeciego sektora…”

O tym czym jest „partnerstwo”, jakie są zasady i jakie korzyści może przynieść organizacjom pozarządowym oraz lokalnej społeczności rozmawiali uczestnicy kolejnej prezentacji zorganizowanej przez raciborski IOP.

Spotkanie odbyło się 24 czerwca w Hotelu Polonia w ramach kampanii promocyjno – informacyjnej projektu "Osiemnastka w sieci – porozumienie inkubatorów organizacji pozarządowych”, a zostało zorganizowane przez Inkubator Trzeciego Sektora działający przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Człowieka "Tęcza" w Raciborzu. Poprowadziła je Anna Kruczek – prezes Śląskiego Forum Organizacji Pozarządowych KaFOS. Na otwarte zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego oraz grono sympatyków. Sam projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

- reklama -

 

 

 
 

 

 

Inkubator Trzeciego Sektora w Raciborzu udziela kompleksowego wsparcia dla organizacji pozarządowych z terenu powiatu raciborskiego. Współpracujące z nim organizacje otacza opieką merytoryczną. Raciborski Inkubator oferuje specjalistyczne poradnictwo oraz różnego typu szkolenia, pomoc techniczną i wsparcie informacyjne. Jednym z jego zadań jest stworzenie sieci organizacji pozarządowych, której zadaniem byłaby integracja środowiska organizacji pozarządowych.

 

 


 

 

 

Otwierając spotkanie A. Kruczek przypomniała o zaletach, które taka sieć daje jej członkom. Są to m.in. możliwości nawiązywania kontaktów i znajomości, wymiany informacji i dostępnych zasobów, zwiększania skuteczności podejmowanych działań, a także podjęcie i realizacja wspólnych projektów.
W kampanii promocyjno – informacyjnej projektu "Osiemnastka w sieci – porozumienie inkubatorów organizacji pozarządowych” prezes skupiła się na idei partnerstwa lokalnego, jego początkach i genezie w Europie (głównie Wielkiej Brytanii), przedstawiła i wyjaśniła szereg definicji dotyczących zagadnień partnerstwa i jego cech wyróżniających, szeroko omówiła zasady jego działania, etapy budowania partnerstwa lokalnego oraz szereg barier i zalet w owocnej, ale i trudnej współpracy  partnerskiej.

 

 

 
Prezes Anna Kruczek

 

 

W swoim wystąpieniu Piotr Dominiak – kierownik IOP – nakreślił szkic planowanych działań i ich główne kierunki, m.in. stworzenie platformy dyskusji pomiędzy raciborskimi organizacjami, program wymiany informacji oraz ideę budowania zaufania do organizacji pozarządowych, co określił jako „tworzenie kapitału społecznego zaufania”. Ponieważ szereg organizacji wzajemnie dobrze się nie zna toteż istnieje konieczność zadbania o otwarcie nowych dróg współpracy między nimi.  Ponadto, 11 organizacji zdeklarowało podjęcie wspólnego projektu „Atrakcje na wakacje”. Ma on na celu zorganizowanie dwóch sierpniowych dni pełnych różnorodnych imprez dla dzieci, z których jeden odbędzie się w Raciborzu a drugi w Budziskach.

 

Uczestnicy spotkania zostali zaopatrzeni w szereg przydatnych materiałów oraz, po prezentacji, mieli okazję wziąć udział w dyskusji i zadać pytania na interesujące ich zagadnienia. Tematy rozmów dotyczyły przede wszystkim metod, kierunków i narzędzi współpracy partnerskiej.

 

/alek/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj