Śląski chleb nie bez zastrzeżeń

Jak się okazuje, tylko co piąty bochenek chleba jest taki, jaki powinien być, czyli świeży, chrupiący, doważony i dobrze oznakowany. Tak samo źle jest z jakością ciast i bułki tartej.

Te zatrważające informacje są wynikiem kontroli, jakie przeprowadził w 15 sklepach i piekarniach Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach. Kontrolą objęte zostały sklepy spożywcze, hipermarkety i piekarnie na terenie Katowic, Tychów, Bielska – Białej, Ornontowic, Dąbrowy Górniczej, a także Kóz, Buczkowic i Częstochowy.

- reklama -

 

W czasie kontroli inspektorzy sprawdzali jakość, prawidłowość oznakowania oferowanych wyrobów a także rzetelność obsługi klientów.

 

Najwięcej zastrzeżeń kontrolujący mieli do złego oznakowania towarów: nalepki nie informowały, z czego piekarze upiekli swoje wyroby i jak je przechowywali. Często zdarza się też, że pieczywo jest niedoważone: waga na nalepce nie zgadza się z faktyczną wagą. Kilku sprzedawców posługiwało się rozregulowanymi wagami.

 

W dwóch sklepach kontrolerzy odkryli, że pieczywo i bułkę tartą zrobiono przy zastosowaniu zakazanych dodatkowych substancji (m.in. konserwant E 282 i emulgator E 481). Do kilku niewyjaśnionych przypadków doszło też podczas ważenia: w jednym ze sklepów okazało się, że mały bochenek chleba zamiast ważyć 600 gramów, miał tylko 445 gramów. Gdzie indziej każda z 15 bułek ze słonecznikiem, które powinny być sprzedawane jako 100-gramowe, straciła na wadze od kilku do kilkunastu gramów.

 

W sumie inspektorzy zbadali 184 partie towaru, z których zakwestionowano aż 144, co stanowi 78 % skontrolowanych partii:

– pieczywa pszennego zwykłego i wyborowego – zbadano 72 partie kwestionując 63,
– pieczywa pszennego półcukierniczego – 5 partii kwestionując wszystkie,
– pieczywa żytniego – 21 partii kwestionując 17,
– pieczywa mieszanego – 58 partii kwestionując 44,
– ciast o przedłużonej trwałości – 9 partii kwestionując 3,
– bułki tartej – 19 partii kwestionując 12 z nich.

 

W wyniku przeprowadzonych kontroli skierowano 1 wniosek do sądu, 29 wystąpień do Wojewódzkich Inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, po 9 wystąpień do Urzędów Miar i organów nadzoru sanitarnego. Wypisano też 15 mandatów.

 

/MaS/
 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj