Mają ogromną wiedzę i potężny zapał do pracy, a mimo to często są bezrobotni lub wykonują pracę zdecydowanie poniżej kwalifikacji. Mowa o studentach, którzy nie wiedzą jak dobrze zadebiutować na rynku pracy.Studenci i absolwenci wyższych uczelni to grupa mająca najwięcej do powiedzenia, posiadająca niezliczoną liczbę pomysłów i chcąca kreować swoją przyszłość. Te plany niweczą jednak: nieznajomość obecnego rynku pracy i brak elementarnej wiedzy z zakresu szukania pracy, autoprezentacji czy rozmowy rekrutacyjnej. Co dyskwalifikuje ich na wstępie jako potencjalnych pracowników? Według badań studenci nie potrafią zaprezentować się pracodawcy, mają problem z przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych i nie wiedzą jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu organizuje 4 i 5 listopada sympozjum pod hasłem „Którędy do pracy?” – aspekty poszukiwania zatrudnienia przez absolwentów uczelni zawodowych, którego gośćmi będą wykładowcy z dziedzin zarządzania personelem i doskonalenia zawodowego, pracownicy urzędu pracy, pracownicy trzeciego sektora, a także studenci Koła Naukowego Socjologów i praktycy branży doradztwa personalnego z firmy Work Express i portalu www.jobexpress.pl .
Dwa dni wykładów i warsztatów mają na celu uświadomienie studentom możliwości rozwoju zawodowego oraz podniesienie ich kompetencji w zakresie poszukiwania zatrudnienia. Studenci dowiedzą się, jak wygląda obecny rynek pracy i czego pracodawcy od nich oczekują a także, jak powinni przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, żeby zabłysnąć przed rekruterem i dostać wymarzoną pracę. Specjaliści na podstawie badań, raportów i własnych doświadczeń pokażą, jak budować swoją karierę i jak świadomie podejmować decyzje zawodowe. Podczas warsztatów zostanie ogłoszony konkurs, w którym zwycięzca otrzyma możliwość odbycia płatnej praktyki w firmie Work Express. Natomiast wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają zaświadczenie o aktywnym uczestnictwie w sympozjum.
Wszystkie zajęcia odbędą się w obiektach dydaktycznych PWSZ w Raciborzu przy ul. Słowackiego 55, w dniach 4 i 5 listopada br.
tematyka wystąpień 4 listopada:
1. Co w studenckiej trawie piszczy – czyli omówienie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu wśród studentów PWSZ
2. Pracodawca, pracownik, współpracownicy. Zaufanie społeczne a wzajemna lojalność w pracy.
3. Rynek pracy – czego wymaga od młodych pracowników.
4. Możliwości rozwoju ścieżek kariery dla absolwentów.
5. Nowe zawody – trendy rynkowe a rzeczywistość edukacyjna
6. Rola Akademickich Biur Karier, jako pierwszego przedstawiciela rynku pracy dla studenta.
7. Perspektywy zatrudnienia dla absolwentów wyższych szkół zawodowych.
8. Możliwość zawodowej realizacji absolwentów w trzecim sektorze.
9. Teoria a praktyka – czyli rola praktyk w starcie zawodowym absolwentów różnych kierunków studiów.
Program warsztatów dla studentów PWSZ 5 listopada:
1. Jak wyznaczać sobie cele i określać własne umiejętności? Odpowiedzieć sobie samemu na pytanie: do jakiej pracy się nadaję, a o jakiej marzę? .
2. Nowoczesne metody poszukiwania pracy
3. Zarządzanie czasem.
4. Jak przeprowadzać rekrutację, jak zostać rekrutowanym? Prezentacja i autoprezentacja. Różne formy rekrutacji (symulacje). Kandydat i rekruter.
5. Dress code, zachowania i postawy, czyli integracja w nowym środowisku pracowniczym.
6. Komunikacja w zespole. Jak z postawy „ja->on” , przejść do „my” .
Warsztaty poprowadzą doświadczeni specjaliści, występujący z ramienia Work Express. Przewiduje się uczestnictwo wybranej, kilkunastoosobowej grupy zamkniętej w każdym ze szkoleń. Wszyscy studenci biorący udział w danym szkoleniu uzyskają odpowiednie poświadczenie aktywnego uczestnictwa w kursie.
Sympozjum zostanie podsumowane w formie publikacji skupiającej w sobie referaty prezentowane podczas sympozjum oraz wyniki badania ankietowego opracowane w formie raportu przez dr Rajmunda Morawskiego, twórcę narzędzia badawczego oraz członków Koła Naukowego Socjologów PWSZ.
Projekt realizowany będzie we współpracy z instytucjami delegującymi poszczególnych gości – prelegentów, w szczególności zaś z Stowarzyszeniem Animatorów Społeczno- Kulturalnych ASK i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Patronat honorowy nad projektem obejmie JM Rektor PWSZ, prof. PWSZ, dr hab. Michał Szepelawy, a patronat społeczny – Stowarzyszenie ASK.
Artur Ragan – Specjalista ds. PR Work Express
[b]Ile za to sympozjum wezmą ,,specjalisci,, i kto, i z czyjej kieszeni za to zapłaci? Paron! To jednak fachowcy, wpadnie im za wykłady i warsztaty uhhhhhhaha! [/b]
Cytatowi z poprzednika „Ile za to sympozjum wezmą specjaliści i kto, i z czyjej kieszeni za to zapłaci?” przeciwstawię inny przezabawny cytat: „mają ogromną wiedzę i potężny zapał do pracy”. Zestawienie powyższego ze słowem „studenci” to jakiś humbug, oksymoron wręcz. Każdy pracodawca, który zetknął się tą „ogromną wiedzą” i „potężnym zapałem”, wie o czym piszę i powie Ci, że większości tych „fachowców” nie powierzyłby nawet zarządzania wiejskim szaletem, bo okazałoby się, że u ludzi spadł popyt na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Na dodatek taki delikwent jeden z drugim na dzień dobry chce kilka tysięcy, bo „on przecież studia skończył”. Skończysz studia, poznasz tealia to nabierzesz pokory.
,,pracodawco,,! Podzielam w zupełności Twoją opinię ! Dlatego sądzę, że zostaną zmarnowane ,jak zwykle ,pieniądze zwykłego podatnika , a rektorat ,,uczelni,, odfajkuje ….,,nasz udział w działaniu na rzecz środowiska…,,gdzieś tu wczesniej był wywiad ,,rzeka,, z Rektorem M.Szepelawym na ten temat!
Tytuł tej „podpowiedzi”, żle sie kojarzy z wiekszością znanych „wybitnych uczonych” raciborskiego chowu – innych nie miałem okazji poznać. Na pytanie jak zaczynać karierę, odpowiem krótko; „od lizania”. Swoja drogą, musi być źle z tą edukacją „studentów” skoro nikt nie może znaleźć pracy. Taka podpowiedź, to umarłemu kadzidło. W Raciborzu brakuje Zawodówek różnych specjalizacji, a nie inteligentnych nieudaczników.
Skąd te rewelacje o krociowych wynagrodzeniach dla wykładowców? Zapewniam, że z pieniędzy podatników nie pójdzie na to ani złotówka. Pomówienia nic nie kosztują, prawda? Zwłaszcza, że w niektórych głowach nie mieści się robienie czegoś pro publico bono.
Jak zacząc kariere zawodową? od znajomości! Kwalifikacje , niestety, schodzą na dalszy plan..A żywym dowodem na to są własnie ci którzy będa to sympozjum prowadzić 😉
Niech sama PWSZ podpowie sobie kogo kształcić, aby nie padła z braku naboru. Młodzi nie musza już ,,uciekac,,na byle studia, aby nie pójść w rekruty!
W PWSZ…….. wykryto, ostatnio, wielkie malwersacje finansowe! I tacy chcą ,,uczyć,, innych jak robić kariere zawodową?
Kto tam jest Kanclerzem /głowny wszef od finansów/ nie przypadkiem syn byłego rektora RACZKA?