Po ostatniej audycji Prof. Miodka, Czytelnikowi raciborz.com.pl nasunęło się pytanie: co w kontekście utraty twarzy, oznacza dorobienie komuś gęby? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, na ostatnim spotkaniu wyjaśniał Pan Profesor co znaczy związek frazeologiczny stracić twarz. Z tym ostatnim zagadnieniem koresponduje kolejne pytanie Czytelnika raciborz.com.pl – co w takim razie oznacza wyrażenie: dorobić komuś gęby?
Prof. Jan Miodek: No widzi Pani, ten związek jest jeszcze bardziej potoczny, bo wiadomo, że tym potocznym wariantem twarzy jest gęba. Oczywiście, że można bardzo pieszczotliwie do małego dziecka powiedzieć: gębusia, ale można i użyć gęby – to wszystko zależy od kontekstu sytuacji – ta gęba może być samą czułością, a twarzyczka może być samą nienawiścią, jeśli się to powie z odpowiednią intonacją i w odpowiednim kontekście. Dorobić komuś gęby to już idziemy w stronę tego oszczerstwa, tego rzucenia na kogoś potwarzy, jakiegoś oszczerstwa, niepochlebnej opinii. Można dorobić komuś gębę, że jest dziwkarz, karciarz, szuler, oszust, złodziej, aferzysta…
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.