Prof. Jan Miodek o dorobieniu gęby – XXXIV

Po ostatniej audycji Prof. Miodka, Czytelnikowi raciborz.com.pl nasunęło się pytanie: co w kontekście utraty twarzy, oznacza dorobienie komuś gęby? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, na ostatnim spotkaniu wyjaśniał Pan Profesor co znaczy związek frazeologiczny stracić twarz.  Z tym ostatnim zagadnieniem koresponduje kolejne pytanie Czytelnika raciborz.com.pl – co w takim razie oznacza wyrażenie: dorobić komuś gęby?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: No widzi Pani, ten związek jest jeszcze bardziej potoczny, bo wiadomo, że tym potocznym wariantem twarzy jest gęba. Oczywiście, że można bardzo pieszczotliwie do małego dziecka powiedzieć: gębusia, ale można i użyć gęby – to wszystko zależy od kontekstu sytuacji – ta gęba może być samą czułością, a twarzyczka może być samą nienawiścią, jeśli się to powie z odpowiednią intonacją i w odpowiednim kontekście. Dorobić komuś gęby to już idziemy w stronę tego oszczerstwa, tego rzucenia na kogoś potwarzy, jakiegoś oszczerstwa, niepochlebnej opinii. Można dorobić komuś gębę, że jest dziwkarz, karciarz, szuler, oszust, złodziej, aferzysta…

 

 

 
Słuchaj:
 

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj