54 kulturowo atrakcyjne obiekty na terenie powiatu raciborskiego zostaną oznakowane. Dodatkowo pojawią się tablice kierujące do najciekawszych miejsc gmin powiatu. To wszystko za pieniądze z UE.
16 grudnia w Hotelu Polonia w Raciborzu odbyła się konferencja dotycząca realizacji projektu "Powiatowy System Informacji o Atrakcjach Kulturowych na Ziemi Raciborskiej". O szczegółach opowiedziała Grażyna Wójcik,dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W myśl projektu w 2010 roku we wszystkich gminach powiatu raciborskiego pojawią się tablice w czterech językach (polskim, czeskim, angielskim i niemieckim) informujące o najciekawszych obiektach w danej gminie. Na 14 tablicach umieszczone będą informacje odnośnie 53 obiektów i jednego obszaru wskazanych przez powiat jako najatrakcyjniejsze kulturowo. Obiekty te zostały sklasyfikowane w czterech kategoriach: kościoły i obiekty sakralne, zamki i pałace, zabytki techniki oraz osobliwości przyrodnicze. Dodatkowo w ruchu drogowym i pieszym pojawią się tablice – kierunkowskazy ułatwiające dotarcie do wskazanych obiektów, w sumie 283.
Po prezentacji multimedialnej odbyła się dyskusja na temat praktycznych aspektów realizacji przedsięwzięcia. Zebrani zgłaszali m.in. wątpliwości czy nadmiar tablic nie wprowadzi chaosu informacyjnego. Paweł Newerla (który dodatkowo pomagał w przygotowaniu niemieckojęzycznych opisów) zastanawiał się, jak pogodzić dodanie nowych tablic z już na obiektach istniejącymi. – Na przykład kościół Świętego Krzyża, są już na nim tablice konserwatora zabytków, wojewódzka i umieszczona przez proboszcza. Gdy umieścimy tam czwartą, nie będzie to wyglądało estetycznie. Może zastanowić się nad jakąś inną lokalizacją? – pytał historyk. – porozmawiamy z gospodarzami obiektów, może zgodzą się niektóre usunąć – obiecał starosta Adam Hajduk. Leon Wachowski zwrócił uwagę, by dokładnie przeanalizować informacje mające znaleźć się na tablicach, by poszczególne tablice nie przekazywały sprzecznych treści. Zaś wójtowie gmin zaapelowali o dokładne rozmieszczenie kierunkowskazów, żeby uniknąć sytuacji, w której turysta zainteresowany zabytkiem będzie błądził w jego poszukiwaniu.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt wynosi 599 977,00 zł, z czego 509 980,45 zł pokrywa UE.
/ps/