Prof. Jan Miodek o zagranicy – XLVIII

Zagranicy, z zagranicy czy może zza granicy – która z form graficznych jest poprawna?- pyta Czytelnik Portalu raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, pojawiają się wątpliwości dotyczące pisowni wyrazów: zagranicą, za granicą, zza granicy. Kiedy należy używać każdej z tych form?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek:  Interesuje mnie zagranica – oczywiście, że muszę to napisać łącznie, bo zagranica, czyli wszystko to, co nie jest Polską. Mogę powiedzieć, że zagranica mi to przysłała, zagranica o tym doniosła. Natomiast, jeśli ja wyjeżdżam poza Polskę, to gdzie ja wyjeżdżam? Nie mogę przecież napisać tego łącznie, bo jaki miałoby to sens? Wyjechałem zagranicę? No nie! Właściwie takie połączenie składniowe zupełnie nie wchodzi w grę. Wyjechałem za granicę, dobrze się czuję za granicą. Jeszcze może być trzeci wariant graficzny, że coś jest zza czyli tak, jak zza miedzy, to może być: coś zza granicy tego pola doszło do mnie. A towary te przysłała nam zagranica albo te towary dostałem z zagranicy. Natomiast w żadnym wypadku zagranicę nie można wyjeżdżać, można wyjeżdżać tylko za granicę.

 

 

Słuchaj:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 

Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek.  

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here