– Dlaczego jedne przymiotniki z pierwszym członem mało– piszemy łącznie, a inne oddzielnie?- pyta Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl. Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, jak wytłumaczyć różnicę w pisowni tak podobnych przymiotników, jak mało liczny i małoletni?
Prof. Jan Miodek: To wszystko zależy od odczucia dość subiektywnego – stopnia zespolenia tych członów składniowych. Mało liczna i małoletni – proszę zobaczyć, że ten przymiotnik małoletni obrodził już derywatem małolat, więc przyjmuje się, że ten przymiotnik małoletni, chociaż składa się ewidentnie z dwóch członów, to jednak jest bardzo zrośnięty. Tak jak Wielkanoc, Białystok, że przywołam tu nazwę święta chrześcijańskiego, czy nazwę miejscowości. Natomiast rzeczywiście, są takie słowa z tym pierwszym członem mało-, które jeszcze się tak nie zrosły z drugim przymiotnikiem, jak w przypadku wyrazu małoletni. Wtedy słownik wskazuje pisownię rozłączną.
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.