Wystawa fotografii Marka Niedźwieckiego

1

Jeszcze tylko do 5 maja można oglądać wystawę fotografii Marka Niedźwieckiego pt. "Australia Okiem Niedźwiedzia" w DK Chwałowice Rybnik. Finisaż wystawy i spotkanie z autorem odbędzie się w dniu 16 maja o godz. 17.00. Zobacz zdjęcia.

Galeria Kolumnowa i Galeria Fotografii DeKa
w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach
www.dkchwalowice.pl
 
Wystawa fotografii Marka Niedźwieckiego
pt. Australia okiem Niedźwiedzia
Wystawa przygotowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Wystawa czynna od 10 kwietnia do 5 maja 2010 r.

Finisaż wystawy i spotkanie z autorem w dniu 16 maja o godz. 17.00

 
- reklama -

Australia okiem Niedźwiedzia…

Australia. Koniec świata… Ale jaki piękny i niezwykły! Myślę, że wszystko stało się przypadkiem. W latach 70. ubiegłego stulecia korespondowałem z Lucią. Listy stamtąd pachniały słońcem i miały takie nietypowe znaczki pocztowe. Lucia przysłała mi misia koala z prawdziwego futra. Teraz już nie robi się tam takich „pamiątek”. Dostałem od Niej także płytę z największymi przebojami grupy Sherbet. Byłem „panem świata”! Chyba nikt w Polsce nie miał takiego albumu. W latach 80. grałem w radiu muzykę najpopularniejszych grup australijskich. Takich jak INXS, Men At Work, Little River Band, Midnight Oil. Jeszcze wtedy nie marzyłem o wyprawie w tamte rejony. Były nieosiągalne. W połowie lat 90. zadzwoniła do mnie Iwona z Adelajdy. Wcześniej pracowała w Trójce i wyemigrowała na Antypody.

 

 

Zapytała, czy chcę tam polecieć. Na cztery spotkania z polonią. W Perth, Adelajdzie, Melbourne i Sydney. Na 4 tygodnie. Kto by nie chciał? Poleciałem w styczniu 1995 roku i… wpadłem z kretesem! Zobaczyłem najwspanialszą przyrodę na ziemi, najpiękniejsze wschody i zachody słońca. Niebo nigdzie nie było tak wysoko. No i odkryłem wino. Wcześniej takiego nie piłem. Od tamtej pory odwiedziłem Antypody już ponad 10 razy. Trzy razy Nową Zelandię, cztery razy Tasmanię. Dlaczego Australia? Nie wiem… Tam jest to coś, że chce się wracać. Każdy kto tam był też mi to mówi. Miłość, fascynacja, uzależnienie. Samo dobre. Poza tym tam jest wszystko „do góry nogami”. Lubię uciekać od zimy, bo tam wtedy jest właśnie lato.  Zjawiskowo piękne miejsca, sympatyczni, uśmiechnięci ludzie, którzy na każdym kroku mówią: „no worries mate!”. To w zasadzie znaczy wszystko. Nie przejmuj się, będzie dobrze, ja Ci pomogę, uśmiechnij się… Tam wszystko wydaje się proste, łatwe. No i to słońce! Pomaga na wszystko. Znaczy trochę też może zaszkodzić, ale o tym może innym razem.

 

 

A może to jest tak, że lubię wracać do miejsc, które lubię? 10 razy Korsyka, 10 razy Australia. Tam właśnie „złapała mnie” chęć fotografowania. Ocalać chwile na zdjęciach. No bo czym jest fotografia? Zatrzymaniem w kadrze. Zawsze sobie mówię, że to mój ostatni raz. Podróż jest długa i się ją długo pamięta. Ale tylko do następnego razu. Czy uda się przeżyć coś jeszcze bardziej ekscytującego niż Uluru, Kata Tjuta, Wave Rock, Kimberley, Margaret River, Lucky Bay… Długo by wymieniać.

 

 

Czy uda mi się pokazać Państwu „moją Australię”? Mam tremę, ale i cieszę się na to nowe dla mnie doświadczenie. Kiedy odwiedziłem Australię pierwszy raz w 1995 roku, w Queensland żyło milion misiów koala. Teraz jest ich tam mniej niż sto tysięcy. Kończy się świat, jaki znaliśmy. Trzeba więc ocalać go od zapomnienia. Pokazywać jaki jest piękny i fascynujący…

Marek Niedźwiecki – ur. 24 marca 1954 w Sieradzu – polski dziennikarz muzyczny, wieloletni prezenter Programu III Polskiego Radia, w którym w latach 1982-2007 prowadził m.in. Listę Przebojów Programu III. Był pomysłodawcą audycji Top Wszech Czasów. Pracę w radiu zaczął od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, podczas studiów na Politechnice Łódzkiej. Potem w Radiu Łódź. Do Trójki trafił w 1981. Rok później zaczął prowadzić Listę Przebojów Programu III. Oprócz Listy prowadził tam audycje z cyklu Zapraszamy do Trójki, W tonacji Trójki, Markomanię. W telewizji MTV Classic prowadził Listę Wszech Czasów.
W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w programie "102". Później, przez kilka lat prowadził w TVP2 program Wzrockowa Lista Przebojów. Jest pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe, na której prezentuje smooth jazz, okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną.
W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję Złote, słodsze, najsłodsze oraz Top Wszech Czasów.
Od kwietnia 2010 znów w Trójce. Za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego wyróżniony Złotym Mikrofonem – nagrodą Polskiego Radia.
 
/p/

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. rac

    piekne piękne, warto zobaczyć taką super wystawę

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here