Kiedy mamy do czynienia z pomówieniem?

Ściganie przestępstwa pomówienia odbywa się na drodze oskarżenia prywatnego.  Oznacza to konieczność sporządzenia własnego aktu oskarżenia (wystarczy wskazać w jego treści osobę oskarżoną, zarzucany mu czyn oraz dowody potwierdzające oskarżenie).

Z pomówieniem mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś pomawia osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia do roku wolności, zgodnie z art.212 § 1 k.k.

- reklama -

Jednakże kodeks karny dopuszcza okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną, zgodnie z  art. 213 § 1, 2. Mianowicie, jeśli zarzut jest prawdziwy i uczyniony został niepublicznie albo jeśli publicznie rozgłaszany i podnoszony prawdziwy zarzut służy obronie społecznie uzasadnionego interesu, to przestępstwo nie zostaje popełnione.

Ściganie przestępstwa pomówienia odbywa się na drodze oskarżenia prywatnego.  Oznacza to konieczność sporządzenia własnego aktu oskarżenia (wystarczy wskazać w jego treści osobę oskarżoną, zarzucany mu czyn oraz dowody potwierdzające oskarżenie). Istnieje też druga możliwość, zgodnie z art. 488 k.p.k.: policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę, w razie potrzeby zabezpiecza dowody, po czym przesyła skargę do właściwego sądu.

Swoich praw można dochodzić również w procesie cywilnym na postawie art.24 § 1, 2 k.c. w zw. z art.23 k.c.. Przepisy tych artykułów przyznają osobie, której dobra osobiste zostały naruszone, prawo żądania, od osoby, która dopuściła się tego naruszenia, m.in. zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art.24 § 1 k.c.) oraz jeżeli wskutek naruszenia dóbr osobistych, została wyrządzona szkoda majątkowa, można żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (art.24 § 2 k.c.). W pozwie, który należy złożyć sądzie cywilnym (właściwym miejscowo), powinno się wskazać kwotę pieniężną, jakiej poszkodowany żąda za naruszenie swych dóbr osobistych, o ile takie żądanie zostanie w nim zawarte.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być uprzednie uzyskania wyroku skazującego w procesie karnym, a następnie wystąpienie z powództwem o odszkodowanie w postępowaniu cywilnym. Należy jednak pamiętać, że ciężar udowodnienia nieprawdy spoczywa na pokrzywdzonym.

 

/ps/

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj