Wymiana młodzieżowa uczniów G 5 z partnerską szkołą z Budapesztu

0

„Polak- Węgier dwa bratanki…” „Polak- Węgier dwa bratanki…” tak można powiedzieć o pierwszej wymianie młodzieżowej uczniów raciborskiego Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II z partnerską szkołą Városligeti Magyar – Angol Két Tanítási Nyelvű Általános z Budapesztu.

Uczniowie z Węgier przyjechali do naszego miasta 10 maja i przez cały tydzień wspólnie z uczniami G5 uczestniczyli w urozmaiconych zajęciach.
W murach naszej szkoły prowadzone były warsztaty teatralne tzw. „czarnego teatru”. Tu młodzież polsko-węgierska pod okiem p. E. Preisner tworzyła krótkie scenki teatru wyobraźni.
Odbyły się również warsztaty plastyczne pod kierunkiem p. R. Szczasnego, na których wytwarzane były grupowe plakaty surrealistyczne. Kolejne warsztaty były prowadzone przez p. M. Senftleben i dotyczyły wykonywania ekologicznych torebek.

Ponadto w szkole odbyły się rozgrywki i zajęcia sportowe, nauka tańca „Trojaka” oraz piosenki ludowej „Szła dzieweczka” które przygotowała p. B. Ploszka.

Podczas pobytu w mieście nasi węgierscy przyjaciele spotkali się w Urzędzie Miasta z p. prezydent Ludmiłą Nowacką oraz z przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji p. Ryszardem Wolnym.

Zwiedzili nasze miasto i najcenniejsze zabytki oraz złożyli wizytę w miejskim Muzeum.


Dużą atrakcją był wspólny 3-dniowy wjazd do grodu rycerskiego w Byczynie.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach tkackich, pisania czcionka Gutenberga, strzelania z łuku, rzucania toporem do tarczy i w zajęciach historycznych dotyczących życia i zajęć średniowiecznego rycerstwa i mieszkańców grodu. Odwiedziliśmy Muzeum Paleontologiczne w Krasiejowie obejrzeliśmy wystawę „Wędrówki z najstarszym dinozaurem”.

Po intensywnym tygodniu w sobotę 22 maja w auli szkolnej przedstawiona została prezentacja multimedialna dotycząca wspólnych działań podczas wymiany międzynarodowej.

Następnie młodzież z partnerskiej , węgierskiej szkoły po pożegnaniu z zaprzyjaźnionymi raciborskimi gimnazjalistami wyjechała do Budapesztu.

W przygotowanie i realizację współpracy zaangażowali się nauczyciele p. Bożena Ploszka, p. Joanna Nowak i P. Anita Dąbkowska, a ze strony węgierskiej koordynatorem jest Monostoriné Prógl Klára.

Rewizyta w Budapeszcie gimnazjalistów G5 planowana jest jesień br.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here