Czy zmiana pracy spowoduje utratę prawa do urlopu? Zgodnie z KP, nie. Jest on proporcjonalnie podzielony pomiędzy dotychczasowego i nowego pracodawcę.
Np. pracownik zmienił pracę w maju, to dotychczasowy pracodawca udzieli mu urlopu w wymiarze 5/12. Pozostałą część urlopu dostanie od nowego pracodawcy. W przypadku kiedy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia, a nie wykorzystał przysługującego mu w danym roku kalendarzowym urlopu, firma może wysłać go na urlop przymusowo. Jeżeli jednak w czasie zmiany zatrudnienia pracownik nie wykorzystał swojego urlopu i pracodawca nie wysłał go na urlop przymusowy, wówczas pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Należy pamiętać, iż zgodnie z przepisami prawo do urlopu przedawnia się dopiero po 3 latach.
Jak praktycznie wygląda udzielanie urlopu? Pracownik powinien przedłożyć u pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy z zaznaczeniem konkretnego okresu (do czasu urlopu nie wlicza się jednak dni wolnych). Bardzo często w firmach tworzony plan urlopów, do którego wpisują się pracownicy. Jeżeli takiego planu nie ma termin urlopu jest ustalany bezpośrednio przez pracownika i pracodawcę.
Pracownik może swobodnie dysponować przysługującym mu wymiarem urlopu – tzn. może wziąć 20 wolnego jednorazowo lub podzielić je na mniejsze okresy. Co ważne, pracodawca nie może dzielić urlopu pracownika bez jego zgody. Zgodnie z KP przynajmniej raz w roku zatrudnionym przysługuje 14 dni wolnego.
Co jednak można zrobić kiedy wykorzystany zostanie cały urlop przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym? Można zwrócić się do pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego, jednak ten może odmówić bez możliwości odwołania się od jego decyzji.
/w/
Czytaj także: Czas na urlop – poradnik dla pracujących – część I