Bezpłatna szkoła rodzenia w raciborskim szpitalu

Szpital w Raciborzu zaprasza do skorzystania z kursu w Szkole Rodzenia "Świadome Macierzyństwo". Dzisiaj odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi a pierwsze wykłady i ćwiczenia rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Szkoła będzie prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu ciąży, przebiegu porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, które pomogą bezpiecznie i spokojnie urodzić dziecko i łagodnie wejść w tajniki macierzyństwa i ojcostwa. Więcej informacji pod numerem telefonu 032 755 52 60. Udział zajęciach jest całkowicie bezpłatny.

- reklama -

OFERTA SZKOŁY:

Zajęcia praktyczne pozwolą na naukę relaksowania się i masażu w czasie porodu. Bardzo istotna część zajęć poświęcona będzie nauce oddychania w pierwszym i drugim okresie porodu. Spotkania wzbogacane będą filmami, slajdami, a ćwiczenia gimnastyczne będą odbywać się przy pomocy worków sako, piłek i drabinek. Zajęcia teoretyczne oparte będą na najnowszych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz na obserwacjach i doświadczeniach położnych, lekarzy i pielęgniarek.

Poza ćwiczeniami i wykładami przyszli rodzice będą mieli możliwość zwiedzenia sal porodowych oraz uzyskają informacje dotyczące przebiegu porodu, uczestnictwa osoby towarzyszącej, roli położnej i lekarza oraz zaopatrzenia noworodka po porodzie.

Uczestnictwo w szkole rodzenia pozwoli poznać zespół sali porodowej i daje możliwość wyboru położnej prowadzącej poród. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalistów, którzy znają temat nie tylko w teorii, ale przede wszystkim z praktyki. Gwarantujemy bezpośredni kontakt z lekarzem położnikiem, położną, anestezjologiem, pediatrom i fizjoterapeutą. Zaufanie i sympatia, zdobyte podczas wspólnie spędzonych godzin, zaowocują dobrą współpracą w czasie porodu.

Wiele miejsca poświęcimy również aktywnemu udziałowi ojca, który pragnie uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci.

Grupy uczestniczące w zajęciach będą niewielkie max 10 par, co umożliwi intymność spotkań i bliższy kontakt z prowadzącymi. Zajęcia będą się odbywać popołudniami. Zapraszamy przyszłe mamy od 28 tygodnia ciąży. Dla rodziców pracujących istnieje możliwość zorganizowania spotkań weekendowych.

W ramach dodatkowych warsztatów zastaną udzielone przyszłym rodzicom porady prawne z zakresu praw przysługujących kobietom w ciąży (prawo pracy, prawo podatkowe, prawo rodzinne, becikowe, prawa socjalne, prawa pacjenta).

 

Dodatkowo zorganizujemy zajęcia podczas, których uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania podstawowej wiedzy i umiejętności na temat zasad udzielania pierwszej pomocy niemowlętom – teoria i ćwiczenia na fantomie – warsztaty pierwszej pomocy reanimacja – resuscytacja dziecka, oraz warsztaty masażu niemowląt.

Uczestnikom naszej szkoły rodzenia oferujemy również kompleksowe poradnictwo poporodowe w postaci indywidualnych konsultacji lub porad telefonicznych (laktacyjnych, pielęgnacyjnych i dotyczących opieki nad noworodkiem).

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Dlaczego więc się do niego nie przygotować. Kurs w Szkole Rodzenia pomoże Państwu bezpiecznie i spokojnie urodzić dziecko i łagodnie wejść w tajniki macierzyństwa i ojcostwa.

Koordynatorem projektu Szkoła Rodzenia "Świadome Macierzyństwo" jest dr n. med. Barbara Grześ.

PROGRAM SZKOŁY RODZENIA "ŚWIADOME MACIERZYŃSTWO"

1. KURS W TRYBIE STANDARDOWYM – prowadzony w formie wykładów, pokazów,

prezentacji i ćwiczeń.

Obejmuje 8 spotkań teoretyczno – praktycznych po 45 min.

2. INTENSYWNY KURS PRZYŚPIESZONY – prowadzony głównie w formie krótkich

wykładów i ćwiczeń przygotowujących do samego porodu i opieki nad noworodkiem.

Obejmuje 4 spotkania teoretyczno praktyczne po 60 min.

Poradnia laktacyjna przy szkole rodzenia

/Wypożyczalnia laktatorów/ – Wspiera kobiety karmiące piersią

• Profesjonalna pomoc w rozwiązywaniu trudności z karmieniem naturalnym:
• Kłopoty z przystawieniem dziecka do piersi
• Bolesne, poranione brodawki
• Zastój pokarmu, zapalenie piersi
• Dziecko słabo ssące, słabo przybierające na wadze
• Porady jak pogodzić karmienie z pracą zawodową, jak odciągać i przechowywać pokarm
• Porady położnicze i pielęgnacyjne
• Pomoc psychologiczna dla kobiet po porodzie.

Prawa i uprawnienia kobiet ciężarnych

Jakie prawa przysługują ciężarnej kobiecie? – to powinna sprawdzić każda przyszła mama.
Warto się dowiedzieć, czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w okresie ciąży i przebywania na urlopie macierzyńskim.
Zwolnienie lekarskie w ciąży
Zasiłek chorobowy dla ciężarnej. Prawa mamy pracującej, zasiłki i dodatki

WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY  – REANIMACJA – RESUSCYTACJA DZIECKA
Zapraszamy na zajęcia podczas, których uczestnicy będą mieli możliwość uzyskania podstawowej wiedzy i umiejętności na temat zasad udzielania pierwszej pomocy niemowlętom teoria i ćwiczenia na fantomie.

WARSZTATY MASAŻU NIEMOWLĄT
Zapraszamy wszystkich rodziców do udziału w naszych warsztatach masażu niemowlęcego. Zajęcia skierowane są do rodziców dzieci w wieku od 1-12 miesiąca życia. Warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest uzyskanie pozytywnej opinii lekarza pediatry (brak przeciwwskazań do masażu).

Korzyści z masażu – Budowanie więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicem, wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego maleństwa, zapobieganie kolce jelitowej, wzmacnianie odporności małego organizmu, lepszy i spokojniejszy sen- to tylko niektóre z korzyści wynikające z systematycznego masażu niemowlęcia. pozostałe zostaną omówione podczas warsztatu.

Tematyka – W ramach warsztatu rodzice zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną, a także praktyczną umiejętność wykonywania masażu niemowlęcego metodą Shantala (masaż klatki piersiowej, brzuszka, kończyn górnych i dolnych, grzbietu i twarzy), masażu z wykorzystaniem pędzli i piłek jeżyków, a także specjalnego masażu antykolkowego. Uczestnicy poznają również proste ćwiczenia stymulujące prawidłowy rozwój psychoruchowy niemowląt, które wykonuje się po masażu. Podczas zajęć rodzice masują swoje maleństwo pod kierunkiem rehabilitantki. Wszyscy uczestnicy warsztatu otrzymują specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące masażu niemowląt oraz pędzel do masażu.

 

SP

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here