Tetraedr na Międzynarodowym Festiwalu Wertep

Raciborski Teatr Tetraedr wyjeżdża dziś, 3 sierpnia na II Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, który odbędzie się w Białowieży. Zobacz zdjęcia .

Festiwal jest inicjatywą, której ideą jest wędrowanie ze spektaklami, na wzór podróży dawnych trup teatralnych.- Przemieszczamy się od wioseczki do wioseczki, od miasta do miasta i codziennie gramy ten sam spektakl w innej miejscowości. Najpiękniejsze w tym festiwalu jest obecność wielu grup artystów, spędzanie razem czasu w stuosobowym składzie. Spotykamy się z tymi ludźmi na różnych festiwalach już od wielu lat, więc są to nasi starzy przyjaciele. Razem spędzamy całe dnie, podczas których pomagamy sobie w realizacjach spektakli czy budowaniu scenografii, a wieczorami wspólnie się bawimy – mówi Grażyna Tabor, reżyserka Teatru Tetraedr.

- reklama -

 

 

Organizatorzy festiwalu przyznają, że spektakle pokazywane w trakcie imprezy mają nawiązywać do źródeł naszej kultury. – Widowiska wystawiane w tym miejscu wywodzą się ze sztuki mimów i lalek, czerpią z komedii dell' arte i jarmarcznych przedstawień. Mamy nadzieję zaprezentować różnorodne spektakle o wysokim poziomie artystycznym – zapewniają.

 

Raciborski Tetraedr wystawi swoją najnowszą sztukę pn. "Krzysztofek wyzwala". Spektakl inspirowany jest życiem Hugona Christoffa, ulicznego kpiarza i filozofa, który wpisał się na dobre w przedwojenny krajobraz Raciborza. – Człowiek ten walczył z władzą totalitarna, igrał sobie z  urzędami, wojskiem. Płatał różne figle, które na tamte czasy były bardzo ryzykowne. Za takie nadużycia trafił w końcu do obozu – tłumaczy Anna Jegerska, aktorka Tetraedru. Jak mówi Kamila Besz, także aktorka Tetraedru, sztuka jest nie tylko inscenizacją życia Krzysztofka, ale także posiada współczesny kontekst. – Spektakl nie jest osadzony konkretnie w czasie przedwojennym. Obecnie także każdy widz może dokonać sobie samodzielnej interpretacji, doszukać się pewnych stałych mechanizmów, które wciąż funkcjonują w instytucjach, z których kpił sobie nasz bohater, np. urzędach. Nieobce są też współczesnym widzom pewne przedstawiane przez nas mechanizmy psychologiczne, które kierują ludźmi, kiedy ci znajdują się w tłumie, podążają za większością, rezygnując z własnego myślenia.

 

 
 
 

 

Festiwal potrwa od 4 do 8 sierpnia, a zaprezentują się na nim oprócz raciborskiego Tetraedru, jeszcze cztery teatry. Zobacz zdjęcia z ostatniej próby Tetraedu przed Festiwalem Wertep.

 

/ab/

- reklama -

7 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here