Magda Tabor czyli raciborzanka w Warszawie

0

Teatr Tetraedr wrócił niedawno z  Festiwalu Teatralnego Wertep. Wśród młodych aktorów, na Festiwalu z Tetraedrem zagrała także Magdalena Tabor – młoda aktorka z Raciborza, która na swoim koncie ma liczne sukcesy związane z teatrem.

Magdalena  Tabor czyli raciborzanka w Warszawie

- reklama -

Teatr Tetraedr wrócił niedawno z  II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP. Wśród aktorów, na Festiwalu z Tetraedrem zagrała także Magdalena Tabor – młoda aktorka z Raciborza, która na swoim koncie ma liczne sukcesy związane zarówno z teatrem jak i z tańcem.

 

W ramach drugiej edycji  Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP  teatry odwiedziły nie trzy jak w roku ubiegłym, a pięć miejscowości- kolejno: Czeremchę, Narewkę, Kleszczele, Białowieżę i Hajnówkę. Dając w każdej z nich nie siedem,  a dziesięć spektakli. Teatralna uczta trwała więc od południa do północy, a wystąpili na niej  artyści z Białorusi Ukrainy, Danii, Słowacji i USA.

 

Magdalena Tabor , tak jak i w ubiegłym roku na Wertep pojechała, jako aktorka Teatru Tetraedr.       W trakcie poprzedniej edycji festiwalu, została zauważona przez reżysera warszawskiego Teatru A3, z którym aktorka współpracuje do dziś. – Z teatrem związana jestem odkąd pamiętam. Już jako kilkuletnia dziewczynka  jeździłam na wszelkie festiwale, na których pojawiał się Tetraedr: najpierw jako obserwator, wreszcie jako aktorka- wspomina Magda. Na Festiwalu  WERTEP w ciągu dwóch edycji  zagrałam m. in. w spektaklu „Renety, goldeny…” i „Przetarg”. W tym roku mam już za sobą  sporo festiwali  takich jak:  Międzynarodowy Festiwal „Sztuka Ulicy” w Warszawie, Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Klamra” w Toruniu, Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Bramat” w Goleniowie, Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO  w Szczecinie,  Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych ZDARZENIA w Tczewie czy Międzynarodowy Festiwal MALTA  w Poznaniu. Dziś, po zakończeniu tego dość  pracowitego sezonu festiwalowego, mogę swobodnie powiedzieć, że WERTEP zdecydowanie wyróżnia się nie tylko ze względu na swoją wyjątkową formę i przesłanie,  ale przede wszystkim daje ogromny napęd i przekonanie, że warto z teatrem jeździć  do miejsc, w których na co dzień się nie bywa, bo przyjmowany jest mądrze, ze zrozumieniem i entuzjazmem- tłumaczy.

 

Magda od lat była zaangażowana w życie kulturalne naszego miasta, co na pewno wyróżniało ją spośród rówieśników. Przez kilka lat działała w raciborskim teatrze tańca TeWaS, oprócz tego, była stale zaangażowana w działania Raciborskiego Stowarzyszenia Animatorów Społeczno – Kulturalnych ASK. Jako członkini stowarzyszenia, a także Grupy Performatywnej CIAŁO.RUCH.MIASTO, wzięła udział w projekcie „Ciało. Ruch. Miasto – rewitalizacja przestrzeni poprzez ruch”. – Był to projekt związany z techniką tańca butoh. Spektakl, który przygotowaliśmy został w efekcie pokazany w magicznej przestrzeni starych poczekalni Dworca PKP w Raciborzu w ramach Raciborskiego Festiwalu Sztuki Ciało.Duch.Miasto – międzynarodowego spotkanie sztuki site-specific w Raciborzu- mówi Magda. – Zresztą, z różnymi technikami tanecznymi m.in. właśnie butoh wiązała się u mnie sesja pracy nad spektaklem „I believe” w Petit Theatre de la Bouloie w Besancon (Francja). We Francji zagrałam w spektaklu irańskiego reżysera Mehdiego Farajpoura.  Premiera odbyła się 31 marca na 19. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Studenckich w Besancon.- Praca z Mehdim była ciekawym doświadczeniem. Przez tydzień uczestniczyłam  w intensywnych treningach i warsztatach, które przygotowywały nas do pokazu końcowego – wspomina  Magdalena Tabor.

Magda, jako „dziecko teatru” jest  przyzwyczajona do wyczerpujących prób. Ma na swoim koncie liczne sesje warsztatowe. Międzynarodowa Letnia Akademia Sztuki InSEA, warsztaty przygotowane przez Teatr Stella Polaris (Norwegia), Teatr Novogo Fronta (Praga), Grupę Buda Folk Band (Budapeszt), Laboratorium Teatralne Sopckiej Sceny Off de BICZ, a także cykl warsztatów z Tomaszem Rodowiczem i grupą „CHOREA” to tylko nieliczne z tych, które ma za sobą. Wszystkie praktyki teatralne Magdy: spektakle, performance, warsztaty, pomagają aktorce w szkoleniu się i rozwijaniu talentu, który niejednokrotnie był już nagradzany. – Wszystkie nagrody są dla mnie ważne, ale z pewnych względów, niektóre są dla mnie naprawdę wyjątkowe.  Do specjalnych wyróżnień, zaliczam nagrodę na szczeblu centralnym Ogólnopolskiego Konkursu recytatorskiego w kategorii „teatr jednego aktora” oraz nagrodę za najlepszą kreację aktorską na  Międzynarodowym Festiwalu Baltic Satelid w Sejnach.

 

Jednak ogromnym wyróżnieniem, które spotkało Magdalenę Tabor jest fakt, że została zaproszona do współpracy przez warszawskiego reżysera- Dariusza Skibińskiego. A3 Teatr wywodzi się z najlepszych aktorskich doświadczeń Darka Skibińskiego w Teatrze Cinema, z inspiracji twórczością Tadeusza Kantora, metody Stanisławskiego, malarstwa Nowosielskiego, Boltańskiego, ze starych szkiców i rycin. – Na zeszłorocznym Wertepie dostałam propozycję współpracy z  reżyserem Dariuszem Skibińskim. Teatr A3  zawieszony jest w czasie – rozpięty między doświadczeniem ponad 18 lat aktorskiej pracy jej twórców w Teatrze Cinema, a otworzeniem się na młode pokolenie i stworzeniem miejsca pracy dla aktorów przejmujących i rozwijających metodę Minimal Art. Darek zaproponował mi udział w jednym ze swoich projektów, czego  efektem jest aktualnie stała już współpraca z Teatrem A3. W grudniu ubiegłego roku zagrałam w spektaklu „Tańcz” .Spektakl powstał z inspiracji muzyką Chopina. Zbliżenie mało znanych nokturnów i preludiów Chopina do struktury rytmów tanga zbudowało spektakl na osi tango-spotkanie-taniec. Jednak muzycznie spektakl tworzą nie-"standardowe” utwory Chopina, a aranżacje kompozycji chopinowskich przełożone na język współczesnej muzyki. Tango wykorzystane jako forma, nie maestria. Jako treść relacji kobieta – mężczyzna i mężczyzna – mężczyzna, bez "filozoficznej" nadwyżki – tłumaczy Magda.

 

„Tańcz” to zaledwie pierwszy wspólny projekt Magdy i Dariusza Skibińskiego. Oprócz niego, mają na koncie jeszcze współpracę przy spektaklu „Okruchy”. Jak widać, Magda Tabor nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii teatru i nie zamierza spoczywać na laurach. -Mam pewne marzenia, a raczej plany, ale nie chcę o nich mówić, by nie zapeszać, tymczasem zapraszam na warszawski premierowy pokaz, spektaklu „Okruchy”, 11 września o godzinie 21.00 przed Arkadami Kubickiego- Zamek Królewski w Warszawie. Prezentacja Odbędzie się w ramach Festiwalu Królewskie Arkady Sztukiprzestrzeń przed Arkadami Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie. przestrzeń przed Arkadami Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie. miejsce:przestrzeń przed Arkadami Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie.– kończy naszą rozmowę.

 

Można jednak być pewnym, że za rok, przy kolejnym wywiadzie, lista jej osiągnięć będzie dwa razy dłuższa, a niewykluczone też, że na spotkanie z Magdą, trzeba będzie umówić się w Warszawie. Ale o tym na razie, cicho sza…

 

/ab/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here