Po raz osiemnasty w Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku zaplanowano je na 11-12 i 18-19 września. Uczestnicy EDD zawitają również do powiatu raciborskiego, gdzie zwierzą m.in. kuźnię w Bieńkowicach i młyn w Tworkowie.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Celem EDD jest ukazanie wartości zabytków techniki i ich znaczenia dla narodowego dziedzictwa kulturowego, szerzenie o nich wiedzy, zaprezentowanie, jak wyglądała produkcja przemysłowa kiedyś i jak wygląda dziś.
Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają nieodpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz czwarty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: "Od pomysłu do przemysłu". W ramach EDD na terenie naszego powiatu będzie można zwiedzić kuźnię rodziny Sochów w Bieńkowicach (11.09.2010) oraz młyn państwa Pawlików w Tworkowie (11-12.09. i 18-19.09).
Chętne osoby będą mogły również wziąć udział we wspólnym "Zwiedzaniu zabytkowych spichlerzy powiatu raciborskiego". Spośród licznych niegdyś tego typu obiektów służącym miejscowym rolnikom do gromadzenia i przechowywania zapasów żywności, do dziś zachowały się spichlerze w Bieńkowicach (gm. Krzyżanowice), Bolesławiu (gm. Krzyżanowice), Bojanowie (gm. Krzanowice), Borucinie (gm. Krzanowice), Brzeźnicy (gm. Rudnik), Krzanowicach, Raciborzu (Sudół, ul. Czynu Społecznego 14) i Strzybniku (gm. Rudnik). Najciekawsze spośród nich, to lamusy w Borucinie i Bojanowie wzniesione na przełomie XVIII/XIX w.
11 września dla turystów będzie otwarty Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie znajdujący się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W programie m.in. zwiedzanie wiatraka z Grzawy, wystawa "Tradycyjne rzemiosło ludowe – ginące zawody" oraz prezentacja filmów etnograficznych, w tym również filmy o bieńkowickiej kuźni i tworkowskim młynie.
Więcej informacji można uzyskać u regionalnego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa pod numerami telefonu: 032 207 24 00, 032 207 24 00, 032 207 24 01, 032 207 24 02.
/p/