Przewodniczący książkę napisał, starosta rozda ją radnym

"Dzieje Ziemi Raciborskiej" to tytuł nowej książki Norberta Miki. – Obecna kadencja rady powiatu to też już materiał historyczny, więc również pojawia się w ostatniej części poświęconej właśnie reaktywowanemu powiatowi – tłumaczy autor.

– Od dawna namawiałem przewodniczącego, żeby jako historyk napisał jakąś książkę dotyczącą naszej ziemi raciborskiej i udało się, dzieło takie powstało. Już jest w druku – poinformował na zakończenie październikowej sesji Rady Powiatu Adam Hajduk, zapraszając radnych na prezentację książki "Dzieje Ziemi Raciborskiej" autorstwa Norberta Miki. Prezentacja odbędzie się w raciborskim muzeum 5 listopada o godz. 17.00. Starosta przyznał, że powiat już zamówił w wydawnictwie pewną ilość egzemplarzy po cenach preferencyjnych. Mają posłużyć promocji regionu. – Kto z radnych przyjdzie na prezentację dostanie książkę, pozostałym damy na sesji – obiecał Hajduk.

- reklama -

– Chodziło mi o przedstawienie historii ziemi raciborskiej od samego początku, ale nie tyle w odniesieniu do ludzi, a raczej do zjawisk (recenzja poniżej-red.) – tłumaczy autor. Zbieranie materiałów zabrało mu 20 lat, samo zaś pisanie – 3. Książka zebrała przychylne opinie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Śląskim, gdzie była recenzowana. Lada dzień pojawi się w księgarniach.

 

/ps/

 

 

Norbert Mika DZIEJE ZIEMI RACIBORSKIEJ

Książka jest pierwszą tego typu monografią naukową, opisującą dzieje ziemi raciborskiej przez pryzmat jednostek terytorialnych szczebla średniego, jakie funkcjonowały na tym terenie od prehistorii po czasy najnowsze. Chodzi o terytorium plemienne, kasztelanię raciborską, księstwo, okręg zamkowy, dawny powiat, rejon i obecny powiat. W pracy ukazano zmieniające się granice poszczególnych władztw terytorialnych, struktury administracyjne, kompetencje stojących na ich czele zarządców i urzędników. Sporo miejsca w publikacji zajmują zagadnienia militarne, demograficzne, narodowościowe i wyznaniowe, jakie na tym obszarze miały miejsce na przestrzeni wieków. Prezentowany materiał ubogacony został wielką ilością starannie dobranych ilustracji, które uwiarygadniają wypowiedzi autora, jak również mogą zaciekawić tematyką szeroki krąg odbiorców, niekoniecznie spośród grona historyków.

ISBN 978-83-7730-003-9, rok 2010; s. 224, ok. 240 kolorowych ilustracji, oprawa twarda, format B 5, cena 59,00 zł

 

 

www.wydawnictwo.avalon

————————————————

REKLAMA:

Notebook Acer Aspire 7540G

 http://wiesz.pl/24373-39819-large/acer-aspire-7540g-524g50mn-m520-4gb-173-500gb-dvd-ati-hd-56501gb-win-7-home-premium.jpgNotebook z ekranem o przekątnej 17.3'', charakteryzujący się natywną rozdzielczością 1600 x 900 wyposażony w matryce WXGA. Wyposażony jest w procesor AMD Turion II M520 o częstotliwości taktowania 2.3 GHz,z zainstalowaną pamięcią 4GB RAM oraz dysk twardy SATA o pojemności 500 GB. Posiada wbudowaną kartę graficzną MATI Mobility Radeon HD 5650 i kartę dźwiękową zgodną z Sound Blaster. Notebook ma wbudowany nagrywarkę DVD oraz kamerę internetową. Wyposażony jest w złącze HDMI, 4 porty USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci. Zainstalowany system to Windows 7 Home Premium 64 bit PL

Cena w Wiesz.pl: 2399 zł

(Cena na dzień 29.10.10)

 

 

 

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Pan Przewodniczący Najwyższy Majestat Jego Jaśnie Oświecona Doktorska Mość nie jest przecież już liderem żadnej wspólnoty można to sprawdzić [url=http://www.norbertmika-raciborz.pl/articles.php?article_id=3]http://www.norbertmika-raciborz.pl/articles.php?article_id=3[/url].
    Jaśnie Oświecony Apostole nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale Twoje dni świetności właśnie dobiegają końca. Dobrze Ci radzę zrób coś z sobą bo w następnej kadencji może już nie być tak łatwo, w Raciborzu już wszayscy o Tobie wszystko wiedzą i w końcu zostaniesz sam czego Ci z głębi serca życzę.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here