20 lat posługi na Ostrogu

0

Kiedy 2 grudnia 1990 r. ks. Jerzy Hetmańczyk obejmował parafię św. Jana Chrzciciela po czcigodnym, starszym proboszczu śp. ks. Michale  Jędrychowskim, zapewne wiedział, iż czeka go ogrom pracy w sferze duszpasterskiej i gospodarczej.

 Terytorium dzielnicy Ostróg, wcześniej powiększone o osiedle wielokondygnacyjnych  bloków, stawiało przed duszpasterzami ciągle nowe wyzwania. Przedtem ks. Hetmańczyk zdobywał doświadczenia proboszczowskie w małej parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Babicach koło Baborowa do której należała również kaplica we wsi Dziećmarowy. Teraz przejął duży zabytkowy kościół pod  wezw. św. Jana Chrzciciela,  wybudowany w 1866 roku  o przepięknej architekturze w stylu neogotyckim, a w dodatku mianowany również Sanktuarium Jezusa Bolesnego.

- reklama -

Parafia na Ostrogu liczyła blisko 8 tys. mieszkańców, w tym oprócz nielicznej już grupy autochtonów mieszkało tam wielu Kresowian i ludzi z różnych regionów Polski. Ks. proboszcz Jerzy Hetmańczyk wówczas jako 40 letni kapłan, rodem z Zabrza, jak można było  zauważyć, od razu wykazał się wieloma inicjatywami i niezwykłą pracowitością.

Najpierw ku  zaskoczeniu raciborzan oraz  gości zabrał się razem z parafianami do uporządkowania starego cmentarza przy kościele i jednej z głównych dróg wyjazdowych z miasta. Do dziś miejsce to jest zadbane, a bardzo stare nagrobki kuszą przechodniów do zwiedzania. Wprowadził też przy współpracy z wikariuszami nowe  formy duszpasterstwa, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

W ciągu tych 20 lat posługi proboszczowskiej między innymi ufundowane zostały nowe dzwony i kuranty wygrywające o różnych porach dnia dobrane melodie, wieża kościoła została nakryta wysoką iglicą, wymieniono pokrycie dachu, odrestaurowane zostały kapliczki drogi krzyżowej i parkan okalający świątynię. Zadbano także o jej iluminację i otoczenie zewnętrzne.

Ks. proboszcz  przeżył też na Ostrogu trudne dni powodzi w 1997 roku, kiedy woda wdarła się na plebanię i kościoła do wys. 1,8 metra. Ale zapobiegliwy gospodarz parafii szybko przystąpił przy udziale wiernych  do oczyszczenia i osuszenia  kościoła. Potem jego wnętrze zostało odrestaurowane. Nic dziwnego, że ks. Hetmańczyk w Raciborzu zyskał przydomek „Dobrego gospodarza”, nie umniejszając zasług proboszczom pozostałych parafii na ziemi raciborskiej.

W 20 rocznicę objęcia parafii św. Jana Chrzciciela  na Ostrogu tj. 2 grudnia, wieczorem odprawiona została dziękczynna Msza św. a pod  koniec Eucharystii przedstawiciele różnych grup i stanów dziękowali ks. Jerzemu Hetmańczykowi za 20 lat ofiarnej posługi proboszczowskiej.

/K.N./
 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here