
– Czy jest szansa na przywrócenie bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą – pytał Roman Wałach podczas sesji Rady Miasta. – Tylko jak więcej ludzi będzie podróżowało pociągami. Miasto nie jest od finansowania kolei – uważa prezydent Lenk.
– Rybnik z inicjatywy tamtejszych władz samorządowych stara się o bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą. Co my możemy w tej sprawie zrobić i czy możemy liczyć na połączenia ze stolicą? – spytał Wałach uzasadniając, że wielu młodych raciborzan studiuje w Warszawie, a dojazd koleją jest bezpieczniejszy i szybszy niż transport drogowy.
– Kolej mówi, że wycina połączenia bo ludzie nie jeżdżą. Ludzie mówią, że nie jeżdżą bo kolej wycina połączenia. Koło się zamyka – rozpoczął wyjaśnienia prezydent. Poinformował, że Racibórz popiera w tej materii dążenia Rybnika od samego początku, gdy tylko zostały wyartykułowane. – Na pewno będzie większa szansa przywrócić połączenia z Raciborza, gdy będą też z Rybnika, a także jeśli będzie zapotrzebowanie i będą się sprzedawać bilety – powiedział.
Lenk rolę miasta widzi jedynie w przyglądaniu się rozwojowi wydarzeń. – Odpowiedź kolei jest prosta: chcecie kasę, zapłaćcie za kasę, chcecie połączenia zapłaćcie za połączenie. Okazuje się, że gmina ma być dla kolei lekarstwem na wszystko – mówił prezydent przypominając 2-letnie przepychanki z PKP dotyczące remontu przejazdu kolejowego przy Łąkowej. – Będziemy walczyć, ale nie zamierzamy za PKP ponosić kosztów związanych z organizacją transportu kolejowego – podsumował.
/ps/




![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)
![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)



![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)

![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)




![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)









![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)
Wiedeń – Praha – ,,Racek,, – Rybnik – Katowice – …
– ,,Warszawka STU-lica,, …
Powinien tu zadziałać w odpowiednim czasie nasz poseł Henryk Siedlaczek, przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP. Zresztą jest jeszcze możliwość podjęcia uchwał INTENCYJNYCH przez RADĘ MIASTA I RADĘ POWIATU do PKP.nawet gdyby pociąg ten wyjeżdżał z Rybnika , to już jest pewne udogodnienie dla raciborzan. Apeluję do aktywniejszych radnych aby zajęli się razem z prezydentem i starostą tym problemem.Jest o co zawalczyć. Pokażcie co potraficie. Najgorsza jest bierność albo postawa zachowawcza. Więcej aktywności!